Ako dlho trvá jedno nadojčenie?

ilustračný obrázook

U každého inak, tak ako u detí a dospelých. Každý novorodenec je originál. Prichádza sem s určitou sadou predpokladov a jedným z nich je aj to ako dlho a ako často sa bude dojčiť. Dĺžka dojčenia je iná u každého dieťatka. A aj u detí rôzneho veku. Nateraz sa budeme venovať novorodencom.

Pre dĺžku dojčenia je dôležítá fyzická kondícia novorodenca – dojčenie je veľmi vyčerpávajúca reflexná činnosť. Novorodence na prsníku nezriedka zaspí. Častý scenár je, že keď ho mamka odloží z prsníka spiace, za chviľu sa začne mrviť a byť nespokojný. Maminke, ktorá si odfúkla, že je nateraz „hotovo“ a môže si oddýchnuť naskakukjú otázky, že čo neurobila dobre? Dieťatko zvyčajne stačí zdvihnúť, čím sa uvoľní grgnutie v brušku. S grgnutím sa uvoľní v brušku ďalší priestor a dieťatko sa dožaduje znovu prsníka, lebo má v brušku znovu miesto a „celé“ dojčenie sa opakuje. Toto sa môže stať aj 4-5 krát a je to stále 1 dojčenie. Zvyčajne sa takto dojčia deti s nižšou pôrodnou hmotnosťou, deti s novorodeneckou žltačkou, alebo deti prekonávajúce nejaký novorodenecký zápal.

Keď to mamka vidí z nadhľadu, nie je to problém. Vidieť veci z nadhľadu po pôrode, v cudzom prostredí (v pôrodnici), bez adekvátnej podpory je však ťažké.

Vedzme teda, že neexistuje tabuľka a čas dojčenia, ktorý vyhovuje všetkým. Dojčenie je obrazom komunikácie medzi matkou a dieťatkom a „problémy“ odstraňuje aj obyčajná úprimnosť. Jedninou a najdôležitejšou úlohou ženy po pôrode, okrem vlastnej regenerácie, je dojčenie. O všetko ostatné by sa mal postarať niekto iný, aby žena mohla dojčiť bez tlaku a strachu zo zlyhania.

Veľmi dôležitá je výživa dojčiacej matky. Mala by byť bohatá na potraviny, ktoré regenerujú energiu obličiek a podporujú slezinu. Je to veľmi jednoduchý ale pre nás neštandardný jedálniček. Tipy ako zdravo, chutne a výživne variť šestonedieľke nájdete v Kuchárskej knihe pre šestonedieľky.

Ak ste zo Zvolena, Detvy a okolia, rada sa o vás postarám ako Popôrodná dula.

Z vlastnej trojnásobnej pôrodnej skúsenosti a následnej regenerácie odporúčam, aby ste ihneď po pôrode začali aj s regeneráciou svojho tela, hlbokých štruktúr brušných svalov a panvového dna. Však nechcete trpieť diastázou a ak chcete mať viac ako 1 dieťatko potrebujete mať telo vo forme a späť v jeho funkčnosti a sile. Výborný postup, ktorý môžete začať cvičiť doma už v šestonedelí nájdete vo Videolekciách popôrodnej regenrácie. A neskôr sa na vás teším na Popôrodnej regeneračnej joge.

Ďalšie články