Sprevádzanie pôrodu

Pôrod je jedinečný a nezabudnuteľný zážitok na celý život. Podporujúca spoločnosť skúsenej ženy, môže celý proces pôrodu uľahčiť.

Čo od duly čakať a čo nie?

Dula:

  • poznám prirodzený priebeh pôrodu a viem mu napomôcť prirodzeným spôsobom,
  • rozumiem „reči lekárov“ a viem ju rodiacej mamičke „preložiť“,
  • pripravím mamičku na pôrod,
  • masírujem, napomáham pri voľbe vhodných pôrodných polôh, starám sa pohodlie a naplnenie fyzických potrieb rodiacej ženy (napr. podávam vodu, ale aj čokoľvek iné mamička pri pôrode potrebuje),
  • poznám a používam aromaterapiu,
  • som počas celého pôrodu s mamičkou, čiže sa necíti osamelá, vystrašená, stratená v prostredí pôrodnice. Aj keď sa počas pôrodu mení personál, ja ostávam s ňou, až pokiaľ nedrží svoje bábätko v náručí. Skontrolujem prisatie na pôrodnej sále a môžem ostať s mamičkou ako podpora bondingu (väčšina pôrodníc vyžaduje neustálu prítomnosť otecka, alebo duly 2 hodiny po pôrode,pokiaľ si mamička chce nechať bábätko pri sebe).

Čo dula nedokáže:

  • nemôžem priamo komunikovať s lekármi ani pôrodnými asistentkami o pôrodnom pláne mamičky, aj keď ho poznám. Akýkoľvek súhlas, alebo nesúhlas s navrhovaným postupom lekárov musí vysloviť rodiaca žena.

Aby bol pôrodný sprievod pre mamičku a aj dulu príjemným spoločným zážitkom, musí fungovať čosi ako „osobná chémia“ . Pôrod je hlboko intímny zážitok a dá sa zdieľať len s niekým, kto s vami úplne ladí:)

 

 

Pôrodný plán

Pôrodný plán je súpis želaní. Podrobný opis toho, čo si mamička pri pôrode zažiť praje a čo nie. Je úplne skvelé ak si pre narodenie svojho dieťatka vyberáte miesto vedome. Navštívte pokojne viacero pôrodníc, vnímajte, ako sa vám tam páči, ako sa tam cítite, aký personál stretávate. To , či miesto na vás pôsobí upokojujúco, alebo stresujúco sa môže výrazne podpísať na vašom pôrodnom zážitku.

Príklad pôrodného plánu si môžete pozrieť TU.