TEHUJOGA

TEHUJOGA

OBČAS RIEŠIME NEEXISTUJÚCE PROBLÉMY, PRETOŽE VERÍME, ŽE MINULOSŤ SA ZOPAKUJE. 

A to nie je pravda! Aj keď naše obavy bezpochyby formujú naše skúsenosti. 

Žiaľ naša psychika a mozog nerozoznajú, čo je skutočné, pokiaľ nedokážeme skutočnosť vnímať. Každá naša ďalšia reakcia je ovplyvnená minulosťou. A materstvo, rané materstvo, jeho ľahkosť, alebo naopak ťažoba z predchádzajúcej skúsenosti nás často ovplyvňuje aj v druhom a treťom materstve. 

Platí to pre tehotenstvo, pôrod aj dojčenie.

Toľkokrát som počula mamičku v očakávaní druhého dieťatka povedať: “Je to úplne iné ako prvý krát.” na to sa dá povedať jediné: “Samozrejme!”

Prichádza iná bytosť a naše telá sú pri druhom a treťom tehotenstve iné. Naše svaly, kosti, fascie už prešli extrémom tehotenstva a pôrodu a brušká nám rastú rýchlejšie, problémy prvého tehotenstva cítime viac a skôr ako po prvý krát. Jasné! Telo ošetríme cvičením. Ideálne Tehujogou:)

Pôrod dieťaťa je jeho cestou. Naše telá sú “len” prostredím, kde sa dieťa rodí. Každé dieťa je iné a každý pôrod je iný. Paradoxne ten druhý môže byť liečivý, ak sa naň pripravujete. Týmto vás pozýva, na prípravu na pôrod a šestonedelie, ktorú sme nazvali PRED PÔRODOM  a tvoríme ju pre vás v spolupráci s Jankou Sanitrovou, dulou a laktačnou poradkyňou. Registrovať sa (aj spolu s partnerom) môžete na tomto linku: https://tehujoga.sk/lekcie-a-seminare/pred-porodom/

A laktácia a dojčenie je tiež vždy nový príbeh. Šestonedelie zaskočí takmer každú ženu. Len máloktorá z nás by si šestonedelie dobrovoľne zopakovala. Aj preto vznikol e-book  Šestonedelie a prvý rok života s bábätkom (https://tehujoga.sk/sestonedelie-a-prvy-rok-zivota-s-babatkom/)A v tomto kritickom období často zažívame svoje “prvé materské zlyhanie”, pretože “nevieme vyživiť svoje dieťa”. Pritom v skutočnosti len necelé 2% žien nemôžu dojčiť svoje deti. Všetky ostatné problémy sú korigovateľné. 

V ostatných prípadoch bývajú najčastejším príčiny problémov s dojčením :

  • nesprávna technika priloženia bábätka, 
  • malá pusinka novorodenca – tým myslím tuhé uzdičky – pod hornou, dolno perou a niekedy aj pod jazykom (aj jazyk je pre hladký mliekotok dôležitý). Nástrih uzdičiek je “sekundový” zákrok, ktorý robí vyškolený zubár. V Banskobystrickom kraji odporúčam MUDr. Petra Lišku, ktorý je aj laktačným poradcom,
  • nesprávna výživa matky – odporúčam vám zamerať sa cielene na výživu a regeneráciu s receptami v Kuchárskej knihe pre šestonedieľky (https://tehujoga.sk/kucharska-kniha-pre-sestonedielky/). Nájdete v nej recepty na jedlá, ktoré  podporujú regeneráciu ženského tela po pôrode a zároveň podporujú tovrbu materského mlieka. 
  • stresové prostredie – čerstvá mamička dvoch detí sa môže ťažko sústrediť bez výčitiek svedomia na dojčenie novorodenca. Niektoré bábätká potrebujú na dojčenie ozaj veľký pokoj a nevedia sa najesť dosýta, ak sú rušené starším súrodencom. Ženy, prosím vás, nemajte výčitky svedomia voči prvorodeným deťom! S láskou sa dá zvládnuť každá situácia a áno, vaši prvorodení už nie sú jedináčikovia, ale sú schopní to zvládnuť. Možno budú testovať hranice, ale matky musia láskavo udržať ich pevnosť. Novorodenec sa dá ľahko dojčiť aj v bezpečí šatky alebo ring-slingu. Neváhajte a zavolajte si pomoc! Aj tu pomáha laktačné poradenstvo.
  • psychický tlak matky – pocit z predchádzajúceho zlyhania. A toto je najväčšia pasca! Lebo naša pozornosť sa potom zameriava na potvrdzovanie problémov a nevšímame si dôležité znaky – hydratáciu pokožky bábätka, močenie, stolicu a priberanie. Každý nepokoj bábätka si ľahko vysvetlíme ako “dieťa je hladné”, tým vytvárame na seba stále väčší tlak a ten je prekážkou v tvorbe materského mlieka. Začarovaný kruh. POKIAĽ má bábätko hydratovanú pokožku (je pružná a hladká, môže sa šúpať), pravidelne a dostatočne močí a kaká a priberá, opať preberte predchádzajúce príčiny. Dolaďte priloženie, majte výžívné jedlo, zbavte sa stresu a nájdite, ako to vášmu bábätku vyhovuje (ako často, ako dlho dojčiť), ale netlačte naň! 

Netýrajte sa minulými skúsenosťami, otvorte sa prítomnosti a NEBOJTE SA! Ak potrebujete plakať, plačte! Nie, nebudete mať smutné mliečko. Ak smútok neuvoľníte, ak sa nezbavíte pocitu bezmocnosti slzami, premení sa na hnev a ten bude rásť a zožierať vás zvnútra možno aj roky. 

Mohlo by Vás zaujímať

...o deťoch

Prečo chcete mať dieťa?

Stretávam sa so ženami, ktoré po deťoch túžia. Robia všetko možné a aj to za hranicou možného, aby sa im to podarilo. Ale nedarí sa.  Aj ja som si týmto stavom prešla. Aj úzkosťou a strachom, či niekedy budem matkou. Lebo ani nám sa na začiatku asi rok “nedarilo”. Pamätám

Čítať »
Blog

Vedomý láskyplný potrat

Je to príbeh, ktorý sme s mojim mužom prežili nedávno. Veľmi som uvažovala, aký názov mu dať. Lebo potrat berieme ako stratu. A ako môže byť strata láskyplná aj keď je vedomá? Emócie, ktoré v nás vyvstávajú súvisia s našimi „pravdami“. Preto je v poriadku, ak to ktokoľvek považuje za

Čítať »