ilustračný obrázok

Žena sa rozhoduje, kde bude rodiť svoje druhé dieťa. Samozrejme určujúcu úlohu má pri tom zážitok z prvého pôrodu. Keď prichádzajú nové duše na náš svet, dejú sa „veci“ medzi nebom a zemou. Nie všetkému rozumieme, aj keď mnohí z nás to nemôžu nahlas ani vysloviť, lebo stoja na miestach, kde „sa nesmie pochybovať“. A aj o tom je tento príbeh.

Prvorodený syn má tri roky. Ich príbeh bol takmer dokonalý. Prvorodička a veľmi rýchly bezrizikový pôrod. Až na čas. Zdá sa, že sa narodil v 36. týždni tehotenstva. Teda podľa vypočítaného termínu pôrodu. Mamičkina otázka:“Kedy mi dáte dieťa?“ bola posúvaná. Najskôr na ráno. Potom na popoludnie, potom na večer. Bez správ o stave bábätka, alebo dôvodu jeho pozorovania po narodení bez prítomnosti matky. Nebol v inkubátore. Len ten čas…

Dnes sa s ním o pôrode rozprávajú. Pýtajú sa ho, či si niečo pamätá. A on na to:“Hľadal som maminku…“

Ako to môže vedieť? Ako si môže pamätať, že ju musel hľadať? … „veci“ medzi nebom a zemou.

Novorodenec má v čase pôrodu oveľa „viac informácií“ ako matka. Nepozná rozptýlenie z informácií „zvonka“. Úplne sa spolieha na svoj „vnútorný hlas“. Má inštinkty a tie neklamú. Hoci nevidí, vie, že mamimka tam nie je, ak tam nie je. A je to tak silný vnem, že zotrváva kdesi v pamäti veľmi dlho. Novorodenec sa po narodení všetko „učí“ od matky. Kontakt s materským telom tesne po narodení je veľmi dôležitý. Nevieme presne, čo sa tam deje, ale deje sa toho veľmi veľa. Napríklad to, že kraniosakrálne rytmy matky a dieťaťa (a aj placenty) po narodení sú zladené. To, že vôňa materského tela, tep jeho srdca, tempo dychu tela matky „učia“ novorodenca o existencii mimo maternicu a sú nenahraditeľné.

Pokiaľ túžite poznať prirodzenosť pôrodu a aj to ako spolupracovať pri pôrode so svojim bábätkom a aj s pôrodnicou, pozývam vás na Predpôrodnú prípravu pre ženy a následne Partnerskú predpôrodnú prípravu.

Pokiaľ vás zaujíma predpôrodná príprava formou Hypnopôrodu, ten sa bude konať 24-25.6.2023 vo Zvolene. Svoje miesto si môžete zaregistrovať tu: https://tehujoga.sk/lekcie-a-seminare/hypnoporod-7/

Teším sa na stretnutie s vami.

Ďalšie články