TEHUJOGA

TEHUJOGA

Šestonedelie a prvý rok života s bábätkom

 

Viac ako desaťročie sprevádzam ženy tehotenstvom, pôrodom a popôrodím.

S 12-ročnou praxou som jednou z „najstarších“ popôrodných dúl na Slovensku.

Som tiež matkou 3 detí. S pokorou a úctou hovorím, že sa narodili doma. Pôrody boli krásne. Výzvy nám prinieslo šestonedelie. Náš prvorodený syn sa narodil pred 12 rokmi. Téma šestonedelia bola vtedy úplné tabu. Celý svet okolo mňa sa na mňa pozeral s otáznikmi v očiach, že čo mi je? Veď mám byť šťastná, porodila som dieťa a to predsa stačí!

Nie nestačí! Porodila som sa znovu aj sama do novej role – role matky. Cesty späť už niet! A chýbali mi všetky informácie a zručnosti v roli matky stáť. A tak na vlastnej bolestivej ale aj radostnej  skúsenosti v spolupráci s fyzioterapeutmi, pediatričkou a terapeutkou čínskej tradičnej medicíny, detskou psycholigičkou a mnou nadobudnutým ďalším vzdelaním v oblasti laktačného poradenstva, detských masáží, poradenstva v nosení detí vám všetkým prinášam tento e-book. Aby ste sa mohli v materstve hlavne tešiť. 

Matka a dieťa sú po pôrode ešte nejaký čas ako jedna bytosť. Avšak o každého z nich sa treba starať inak.

Preto aj tento e-book je rozdelený na dve časti – V prvej časti sa venujem starostlivosti o novú bytosť matku a v druhej časti starostlivosti o novú bytosť dieťa.

Prajem vám, nech máte z čítania a aj materstva pôžitok.

Čo v e-booku nájdete?

Starostlivosť o novú bytosť - Matku.
 • Rané popôrodie 
 • Pobyt v pôrodnici – top úloha – dojčenie! 
 • Popôrodný plán 
 • Starostlivosť o čerstvú mamičku po pôrode 
 • Regenerácia centra – cvičenie 4 skupín oporných svalov a pasívna podpora.
 • Zahrievanie a dvíhanie – masáže, naparovanie, Rebozzo- rituál Cerrada  
 • Popôrodné zdieľanie – vlastný pôrodný príbeh 
Starostlivosť o novú bytosť - dieťa
 • Potreba spánku 
 • Potreba plaču
 • Nosenie 
 • Plienkovanie 
 • Ako na “novorodenecké choroby”? 
 • Vývoj hrubej motoriky 
 • Masáže bábätiek 
 • Zavádzanie príkrmov 

napísali o e-booku

MUDr. Kristína Bihariová

Keď mi Miška povedala, že napísala knižku o šestonedelí, veľmi som sa potešila. Prvý dôvod bol, že som, aj ako lekárka a aj ako matka, pociťovala nedostatok dostupných a zrozumiteľných informácií o tom ako prebieha šestonedelie. Pocity, ktoré prežíva žena po pôrode, od radosti, cez strach, bezmocnosť, smútok bývajú tak prekvapivé a nepoznané, že môžu novopečené maminky, ale aj ich okolie veľmi prekvapiť. Práve Miškina knižočka prináša do tohto procesu, procesu zrodenia matky, veľmi jemné a láskyplné svetlo. Hovorí o veciach, ktoré sú síce prirodzené, ale neznáme. Hovorí aj o bábätkách a ich reakciách, ako sa na ne pozerať a vysvetľovať si ich, čo pomáha predchádzať zbytočnému napätiu v rodine. Tak ako mojim pacientkách vrelo odporúčam tehotenskú jógu, ktorú cvičí Miška a jej predpôrodné kurzy, takisto s radosťou všetkým budúcim rodičom a starým rodičom posuniem informáciu o tejto knihe. 

Kristína Cerovská

Počas čítania mi niekoľkokrát prišla myšlienka: “Škoda, že som nemala tento e-book k dispozícií predtým než som sa stala mamou…” Nikto mi nepovedal, že po narodení dieťatka je dôležité sa starať aj o seba… a už vôbec nie o tom, že ako. A mala som pocit, že to vôbec nezvládnem postarať sa o to malinké, teplé bábätko… A tak som si prešla jedným tehotenstvom, pôrodom a šestonedelím a po krátkom čase som znova otehotnela a prešla si ďalším… tým všetkým, nejako som to zvládla ale asi tak, že mám len pár spomienok na toto obdobie a vôbec som si neužila to čaro… Je veľmi dôležité šíriť informácie takéhoto druhu, aby ženy vedeli, že sú dôležité. A síce priviedli na svet nového človiečika ale aj oni sa stali novou bytosťou, a že to nie je samozrejmosť, že to musia zvládnuť. A že to musia zvládnuť samé…nemusia :). A mať po ruke takúto pomôcku kde sú jasné informácie aj o tom čo vlastne dieťatko najviac potrebuje a dokonca aj tipy “Ako na novorodenecké choroby” je podľa mňa veľmi život uľahčujúce.

Vrelo teda odporúčam prečítať si Miškin e-book a odporúčam aj ďalšie Miškine služby a jej podporu pre ženy Matky alebo ženy budúce Matky či už jej poradenstvo ako duly, alebo formou hodín Tehujogy či online produktov ako je tento či Kuchárka pre šestonedielky alebo úplne kúzelné meditácie.