Žiar nad Hronom alebo Zvolen – porovnanie pôrodníc očami duly

pôrodnica "vzdychačka"
Začnem pravdou, ktorú nosím hlboko v sebe – vážim si prácu lekárov a som za ich často obetavý prístup veľmi vďačná.

Ten včerajší zážitok zo Žiaru nad Hronom bol môj panenský (bola som tam pri pôrode po 1. x). Celý čas som v hlave porovnávala Zvolen (kam chodím častejšie) a Žiar a sú veci, ktoré sa mi páčia tam aj tam.

Medzi plusy určite zaraďujem:
prítomnosť duly počas prvej doby pôrodnej ihneď po príjme rodičky. Kým som čakala na chodbe pýtala som sa okoloidúcich ako to vnútri vyzerá. Všetci mi ochotne odpovedali, keď nevedeli, informáciu zistili a hneď ako išli znovu okolo, podali mi ju. Ďakujem. Takto to zažívam aj vo Zvolene.
súkromie počas prvej doby pôrodnej. Boli sme tam sami. Kým pôrod „nebol rozbehnutý“, nechali nás úplne bez lekárskych vyšetrení. Každé 2 hodiny bol monitor, polohu si žena mohla zvoliť (neukladali ju na lopatky). Vo Zvolene sa stretávam s tým, že si žena „musí“ ľahnúť na pásy na chrbát. Ale aj s tým, že netrvajú na monitorngu každé 2 hodiny.
pôrodné asistentky nám ústretovo pripravili napárku a po jej použití ju opatrovali pre prípadné ďalšie použitie. Zvolenu napárka chýba, ale pôrodné asistentky sú tam tiež skvelé.
najkrakší bonding, aký som v pôrodnici zažila. V tomto sa Zvolen v poslednej dobe tiež snaží.
No a mínusy:
– priestor kde je sprcha a WC je priechodziou miestnosťou, chýba súkromie. V tomto má Zvolen výhodu.
– na „vzdychačke“ (neznášam to slovo:)) sú 2 postele oddelené len plachtičkou. Dve ženy rodice naraz sa môžu rušiť. Zvolen je na tom rovnako, ale dá sa „zašiť“ na WC, alebo do sprchy.
– keď bol pôrod rozbehnutý, stal sa záležitosťou lekára a pôrodnej asistentky, ako to už v pôrodniciach býva. Ako to vplýva na mamičku je veľmi individuálne.
– bábätko bolo po pôrode pozorované na stolíku vedľa matky do zhodnotenia Apgar skóre, až potom uložené na bruško matky. Vo Zvolene je Apgar hodnotený na tele matky, čo je super.
Čerstvá mamička 2 detí bola po pôrode vďačná a spokojná.

Ďalšie články

Blog

Stretnutie TEHUJOGínok

Cvičili ste v tehotenstve so mnou Tehujogu? Spomínate na “tie časy”? Chceli by ste sa niekedy znovu stretnúť? Tak príďte

Čítať »