Energetické inžinierstvo rodiny

Tento pojem som prvý krát počula od pani PaedDr. Eriky Drgoňovej. Už roky si tykáme:), ale je to pani.

Zároveň sa to už roky učím. Či už to chceme alebo nie, energetické inžinierstvo rodiny je, pokiaľ sú deti malé, vačšinou v rukách ženy. Zároveň my sme tie, čo plnia špajzu a chladničku. Vedome, alebo aj nevedome vyberáme potraviny, ktoré budeme variť. My v rodinách často varíme. Teda, aby som viac nezovšeobecňovala, budem ďalej písať už len o sebe. V našej rodine je to moja úloha. Okrem toho trávim väčšinu času s deťmi. Poznám, čo cez deň robili, s kým sa stretli a čo zjedli. Viem, ktorá nálada svedčí o ich únave. Poznám, akými chorobami prešli, s akým vírusom prišli do styku a kedy to bolo. Pamätám si kedy a či vôbec brali naposledy antibiotiká… Vidím svojho muža a prácu, ktorú robí. Poznám jeho záujmy a viem, čo ho otravuje a pri čom oddychuje.

A – u nás je to zatiaľ stále skutočne tak – nakoniec:) vidím aj seba, koľko času pracujem, čo všetko je pre mňa práca (lebo umývanie okien ma tak vyčerpáva:)), čo moje telo ešte zvládne a čo už nie. Pestujem v záhrade plodiny, vidím, kedy asi budú plodiť a preto prispôsobujem svoj kalenedár (aj pracovný) termínom zavárania. A viem, čo ma baví, čo robím rada a kedy oddychujem.

Viem, že milujem ticho a nič. Keď toto pravidelne nerobím – ničnerobenie v tichu – stratím prehľad o svojom vlastnom smerovaní, starostlivosť o rodinu začína byť priťažká, všetko mi vadí a rútim sa energeticky ku dnu. Teraz si zas dovolím zovšeobecniť – toto sa nám deje všetkým. Obšas, možno aj často a možno niekomu aj neustále. V hlave myšlienky vyhorenia, samoty, bezradnosti, to všetko sú už znamenia, že máme dosť a potrebujeme dobiť baterky.

A príjemná radosť na doma – lážo plážo, ak ho odo mňa prijmete – pár jednoduchých postupov, ktoré dobíjajú baterky.

  1. živiny – vyživuje vás jedlo, ktoré jete? ak nie, zmeňte to!
  2. vedomie vo svojom tele – poznám svoje telo a jeho únavu, či preťaženie. Doprajem mu pohyb aj oddych. Ak viem, že niečo „nefunguje“, venujem pozornosť náprave. Naše telo je naša mohúcnosť v tomto svete. Jediný domov, ktorý nevymením od narodenia až do smrti, výkladná skriňa vzťahu k sebe a svetu.
  3. ničnerobenie v tichu – nastavte si budík na 7 minut, a sadnite si do ticha. Zavrite oči, aby ste minimalizovali podnety pre mozog a len buďte. Nehýbte sa, nemusíte sa sústrediť na nič. Ale ani sa nehýbte a neotvárajte oči, kým budík nezazvoní. Toto je lahôdka:)
  4. vedomý dych – napríklad pomalý dych https://tehujoga.sk/myty-o-dychu-2-cast-novy-trend-v-slow-fashion-je-slow-breath/

A ja teraz idem sama na víkend do Štiavnice a budem tam robiť toto všetko:)

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Čo je mužné?

Sedeli sme s priateľmi v kuchyni pri čajíku a padla veta: „Ona je také dobré dievča, ale nemá šťastie na chlapov!“ Riešiť šťastie druhých ľudí už ávno nie je moja téma, mám dosť radosti s riešením šťastia vlastného, ale debata tým nabrala veľmi zaujímavy smer. Začali sme hovoriť o tom,

Čítať »
Blog

Popôrodná sexualita ReLovedY

Vaše otázky:“Kedy už bude Popôrodná sexualita aj u nás?“ nás s priateľkou a kolegynkou Dadou Zvalo doviedli kmyšlienke urobiť popôrodnú sexualitu „ReLOVED“ on-line. Keďže pôrod nás všetky zasahuje na najintímnejšej úrovni, odráža sa tento zážitok na našom ďalšom sexuálnom živote. Je to tak. Nie je tragédia a koniec všetkých dní

Čítať »