Mýty o dychu – 2. časť – nový trend v slow fashion je slow breath.

Dnes o „jedovatom plyne“. Bunky potrebujú pre svoju prácu a metabolizmus kyslík. Oxid uhličitý je jedovatý plynm ktorého sa musíme zbaviť. Preto, keď podávame akýkoľvek fyzický výkon, dýchame zhlboka veľmi veľmi rýchlo. Nadychujeme veľa a rýchlo a vydychujeme veľa a tiež prirýchlo.

Pravda je niekdy inde. Hemoglobín (proteín v krvných bunkách) je dopravným prostriedkom pre molekuly kyslíku. Kyslík na seba nadväzuje v pľúcnych alveolách. Vezme ho so sebou hlbšie do tela ku svalom, štruktúram a všetkým bunkám, ktoré svoju dávku kyslíku potrebujú. V tele naopak pozbiera oxid uhličitý a ten dopraví znovu do pľúcnych alveol, kde sa ho naopak zbaví a oxid uhličitý putuje von z tela s výdychom. Táto súvislosť a tiež fakt, že oxidu uhličitého sa nadýchnuť nemôžme, viedla k záveru, že dobrý je kyslík a oxid uhličitý je jedovatý a nepotrebný.

Oxid uhličitý je ale veľmi potrebný. Oxid uhličitý pomáha kyslíku uvoľniť sa z hemoglobínu, odpútava ho a nahradzuje. Je ako vedúci, ktorý povie hemoglobínu: “ Tu vylož kyslík, táto krv je už veľmi presýtená oxidom uhličitým, je už veľmi kyslá.“ Svaly, ktoré sú pod záťažou, pracujú viac, teda potrebujú oxid uhličitý, aby k nim „pritiahol“ kyslík. Oxid úuhličitý zároveň rozširuje cievy, čím v nich zvyšuje prietok okysličenej krvi. Ergo – čím viac oxidu uhličitého je v krvnom obehu, tým efektívnejšie je telo zásobované kyslíkom. Produkujeme tak efektívnejšie väčšie množstvo energie.

Naopak rýchle dýchanie – tak ako sme zvykutí dýchať až po pálenie pod rebrom pri čo i len trošku rýchlejšom behu – uvoľnuje príliš veľké množstvo oxidu uhličitého z krvného obehu. Nemôže tak smerovať kyslík na správne miesto, nemôže rozšíriť cievy, aby krv prúdila ľahšie a rýchlejšie na miesto, kde je potrebný kyslík. Cievy sa zúžia a prítok okysličenej krvi ku tkanivám a svalom je obmedzený. Vedie k prílišnej únave (často trvá až do druhého dňa, keď je už dávno po športovom výkone), malátnosti (tiež nás môže potrápiť niekoľko dní po svalovej námahe), kŕčom a bolestiam hlavy.

Suma sumárum – pomalé dýchanie a dokonalé vydychovanie umožňuje telu efektívne produkovať energiu a ostávať v homeostatickom liečivom režime.

Začnime dýchať pomaly:) – nový trend v slow fashion – slow breath:)

Ďalšie články

Blog

Stretnutie TEHUJOGínok

Cvičili ste v tehotenstve so mnou Tehujogu? Spomínate na “tie časy”? Chceli by ste sa niekedy znovu stretnúť? Tak príďte

Čítať »