Michel Odent: „Rodiaca žena potrebuje ochranu“

Vďaka mojej priateľke mám aktuálne možnosť zúčastňovať sa on-line prednášok so svetovými osobnosťami ako Michel Odent, Debra Pascali Bonaro, Liliana Lamers v rámci konferencie Mamy mamám 2022. Viac o konferencii nájdete tu: https://www.inspiredmoms.sk/online-konferencia-mamy-mamam/

Včera som s obrovským záujmom počúvala prednášku Michela Odenta na tému „Dôvody na optimizmus“. Možno ste to meno ešte nepočuli. Michel Odent je svetoznámy pôrodník. Vyštudoval chirurgiu a pôrodníkom sa stal. Keď on bol čerstvým absolventom medicíny, pôrodníctvo patrilo pod chirurgiu, kvôli operatívnym zásahom. Pracoval v malej pôrodnici, kde prišiel na prevratnú myšlienku, že žena pri pôrode nemá byť rušená. V 70-tych rokoch minulého storočia vytvoril v pôrodnici pôrodné izby „a’la obývačka“, čiže žiadna posteľ, žiadne pásy, žiadne pôrodné kreslá. Často sa pri pôrodoch tváril, že spí. Aby sa rodiaca žena necítila pozorovaná a mohla „spadnúť do hlbín pôrodu“. Výsledkom jeho práce bola stúpajúca štatistika bezsásahových a bezrizikových pôrodov. Cisárske rezy už takmer nerobil, operačná sála zívala prázdnotou.

Pre mňa, ako ženu, dulu, babicu, bola zo včerajšej prednášky najzásadnejšia odpoveď pána Odenta na otázku jednej z poslucháčok.

Otázka:“ Čo môžem ako pôrodná asistentka urobiť, aby som rodičku pri pôrode viac podporila?“

Odpoveď:“ Rodiaca žena NEPOTREBUJE PODPORU, POTREBUJE OCHRANU.“

Preto, aby mohla vypnúť sociálnu myseľ, mohla sa oddať pôrodnému procesu, ktorého je neoddeliteľnou súčasťou, ale neriadi ho, deje sa sám. Jediné čo potrebuje je ochrana. Pre rodiacu ženu je zásadné bezpečie. Žiadna podpora, žiadne návrhy na sprchu, masáž, naparovanie, žiadne hľadanie chýb v procese a nachádzanie riešení a rýchlejších ciest k výsledku. Proste len BEZPEČIE.

Ak ste práve teraz tehotné a pôrodu sa bojíte, vedzte, že je to normálne. Aj ja som sa bála. A nielen 1. krát, ale aj druhý a aj tretí. A to pôrody boli najkrajšie zážitky môjho života. Porodila by som znova a znova, aby som ucítila tú obrovskú silu ženy. Ten najkrajší dar môcť byť súčasťou zázraku a byť bránou pre nový život. Pri pôrode každá ženy ucíti, že sa skláňa pred čímsi väčším ako je ona, nazvime to Boh, Bohyňa, Božstvo, nekonečná láska…ako len chcete. A tento zážitok je telesný. Nepotrebujeme argumenty, aby sme uverili, my sme to zažili. Ak potrebujete oporu ženy, ktorá má svoju silu zažitú, som tu pre vás. Ak ste odo mňa priďaleko, sú tu pre vás moje Meditácie pre tehuľky. Užite si ich naplno.

Ďalšie články

Blog

Stretnutie TEHUJOGínok

Cvičili ste v tehotenstve so mnou Tehujogu? Spomínate na “tie časy”? Chceli by ste sa niekedy znovu stretnúť? Tak príďte

Čítať »