“Bezpečie” existuje len na pozadí druhej polarity “nebezpečia”…a reč bude o emóciách.

Možno ste už počuli a možno aj nie, že žena je rieka (obraz emócií v jazyku živlov) a muž je breh – on jej drží bezpečný priestor pre to, aby ona mohla tiecť. Nesmie vyschnúť a ani spôsobiť záplavy. Lebo suchota je žena bez životnej iskry a záplavu spôsobí tá, ktorá v mužovi nemá pevnú oporu. Keď ju jej emócie zvlacujú, on ich v pokoji neustojí.

Ako to máte vo svojom vzťahu vy? Dnes mi jedna žena povedala, že ona je tá, ktorá “si berie čo potrebuje”. Jej muž nie je ten, ktorý by ju objímal, a tak ona príde k nemu a objíme ho keď potrebuje jeho objatie. Dobre pozná emocionálny chlad. Je to pre ňu bezpečie. Vyrastala tak a tak si do života prizvala muža, ktorý potvrdzuje jej detský algorytmus. Apoznávate sa v tom? 

Nie je dôležité, aké vzorce si nesieme. Dôležité je z nich vystúpiť. A to sa dá iba tak, že prestaneme robiť rovnaké veci. 

Ak je mojou túžbou emocionálne bezpečie a partner, ktorý mi rozumie a tvorí môj breh, musím byť ochotná podstúpiť “nebezpečie”. Musím preveriť pevnosť brehov a môžem sa so záplavou hrať. Moje odpovede k partnerovi by nemali pochádzať z mojej hlavy – z myšlienok – tu je veľké nebezpečie potvrdzovania algorytmu – ale z tela. A nemusia to byť dlhé rozvinuté vety. Môže to byť iba: “Srdce mi plesá”, alebo: “Teraz ma z toho rozbolelo brucho”, alebo: “Moje uši teraz nechcú nič počuť”

Pretože naša myseľ vie prebývať dlhodobo v minulosti a vyťahovať stratégie ochrany pred “nebezpečenstvom” aj vtedy, keď nijaké nebezpečenstvo nehrozí. Ale telo je prítomné. Pokiaľ sme s ním kontakte (čo tiež nie je samozrejmosť), jednoduchým opísaním toho, čo sa v ňom deje posunieme komunikáciu úplne na iné miesto. A keď zmeníme postup, zmeníme výsledky. 

Môžeme zložiť emocionálne štíty a stať sa zraniteľnými vedome. Lebo bezpečie existuje len na pozadí druhej polarity “nebezpečia”.

Ako sa dostať do kontaktu so svojím telom? Možností je veľa. Môžete vyhľadať kraniosakrálnu terapiu a somatoemocionálne uvoľnenie – ak máte záujem, pokojne ma kontaktujte:)

Alebo, ak ste žena, pozývam vás na tento seminár: Somatické uvoľnenie pôrodnej traumy.

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

TEHUJOGA pre vás na jar 2023

Veľmi som vďačná, že píšete a ozývate sa:) Teším sa Vašej dôvere. Tu sú termíny, na ktoré sa môžete tešiť a rovno aj prihlasovať. Mýty o pôrode sú „nejako to zvládneš“, „všetky porodili aj ty porodíš“ a „čo vymýšľate s dulami a mužmi pri pôrodoch“… Spoľahnúť sa na pôrodnicu a

Čítať »
Blog

Čo mi vieš ponúknuť?

Mám priateľku, spolužiačku zo školy. Nie z tej „detskej“. Ja chodím do školy aj teraz:) Stretávame sa už viac ako rok, vie kto som a čo robím. A tento vínekd v škole zdieľala svoju veľkú novinu – čaká bábätko. Nuž po prvý krát v živote som dostala otázku: „Čo mi

Čítať »