Ako zrodiť dieťa lásky v akomkoľvek prostredí? Pripravte sa na pôrod.

Pôrod je iniciácia. Nedobrovoľný proces ako pre matku, tak pre dieťa. Pre oboch pôrodom niečo končí, umiera a niečo nové začína. Aby bol pôrod pozitívnou iniciáciou novej bytosti – dieťaťa, novej bytosti – matky a nového systému – rodiny, je dobré poznať do detailu pôrodný proces a prostredie, kde pôrod prebieha.

Poznám pôrod doma a pôrod v pôrodnici. Iná možnosť na Slovensku žiaľ zatiaľ neexistuje, hoci spektrum možností je pomerne široké – od ambulantného pôrodu v pôrodnici, cez pôrodné domy (nie pôrodnice) až po odborne sprevádzaný domáci pôrod.

Pôrodnica pracuje v režime:

  1. „veci sa majú diať rýchlo“, a teda rodičky v pôrodnici často čelia tlaku. Všetko sa deje s najvyšším dobrým úmyslom, aby sa žena dlho „netrápila“.  Spoločenský obraz pôrodu je totiž fyzické utrpenie. Čo napr. moje 3  domáce pôrody vôbec nepotvrdzujú. Naopak, pôrod môže priviesť ženu k orgazmu.
  2. „určitá forma násilia je spoločensky prijateľná“, je žiaľ tiež bežnou praxou, že ženy pri pôrode absolvujú vyšetrenia, s ktorými nesúhlasia, ležia v polohách, ktoré im nie sú príjemné, alebo len ležia, hoci nechcú.

Tieto dve informácie sa stávajú súčasťou mentálneho poľa matky a tým nerozlučne aj mentálneho poľa dieťaťa, ktoré sa práve rodí. Všetko, čo matka prežije, každá jedna emócia, nesúhlas, súhlas, pohladenie, neosobná komunikácia, pocit, že je tlačená do akcií, ktoré nechce, nerešpektovanie súkromia, akceptácia akéhokoľvek intímneho zásahu, s ktorým matka vnútri nesúhlasí, ale fyzicky sa mu podvolí, to všetko necháva otlačok v limbickom systéme dieťaťa a rodí sa dieťa, ktoré pozná tlak a násilie ako normu. Jeho matka to predsa prijala a tak je to v poriadku. Preto náš svet vyzerá, tak ako vyzerá.

Ako sa na pôrod pripraviť?

  1. vysnívajte si ho! Hovorte o ňom bez zábran a hľadajte pôrodnice, kde vám povedia:“ ÁNO , jasné!“ To je vaše miesto!
  2. Oboznámte sa s ním! Spoznajte prirodzenosť pôrodu. Nechajte dulu, alebo ženu, ktorá prirodzený pôrod zažila, nech vám o ňom rozpráva. POZOR! – prirodzený pôrod nie je vaginálny pôrod. Prirodzený pôrod je viac, ako porodiť vaginálne. Porodiť prirodzene je bez zásahov, vo vlastnom tempe, vo vlastnej sile. Bez pokynov, bez obmedzení pohybu a príjmu tekutín a stravy počas pôrodu. Prirodzený pôrod je dotknúť sa vlastnej ženskej sily a porodiť. Dá sa to aj v pôrodnici, ale musíte ( s plnou váhou tohto slova) vedieť do čoho idete. Ja som zažila mnoho pôrodov. 3 vlastné a mnoho sprevádzaných v pôrodniciach aj doma. Aj pôrod doma môže byť len vaginálny a aj pôrod v pôrodnici môže byť prirodzený. Termíny Predpôrodných príprav so mnou nájdete tu: Predpôrodná príprava.
  3. Pripravte svoje telo! Cvičte! Vyberte si cvičenie, ktoré osloví celý panvový pletenec, spriechodní energiu orgánov počas tehotenstva, zvýši elasticitu vášho tela a naučí vás poznať a využívať svoj dych, ako mocný nástroj. Ideálna je Tehujoga. Môžete ju cvičiť aj doma podľa Videolekcií pre tehuľky, ktoré som pre vás s láskou pripravila. Nájdete ich TU.
  4. Pripravujte svoju myseľ a spoznávajte svoj dych! Naučte sa využívať svoj dych pre spriechodnenie vášho tela. Myseľ je „tvorca našej reality“. Majte tú svoju pod kontrolou. Nepadajte do spoločenských obrazov, vytvárajte si svoj vlastný obraz, ktorý sa stane vašou osobnou pôrodnou realitou. Môžete na to využiť Meditácie pre tehuľky, ktoré som pre vás pripravila v spolupráci s Alex Šimegovou. Alebo sa môžete prihlásiť na kurz Hypnopôrodu vo svojom okolí.
  5. Uchopte svoju ženskú silu a nechajte ju vás pôrodom previesť. Ak chce byť otecko pri pôrode, nech je pripravený! Partnerskú predpôrodnú prípravu so mnou môžete nájsť tu: Partnerská predpôrodná príprava

Prajem vám krásne pôrody, nech sú plné lásky a úcty. Tak sa zrodí nová Zem bytostí, ktoré dokážu rozhodovať bez tlaku a nebudú tolerovať  a ani vyvíjať žiadne násilie.

Mohlo by Vás zaujímať

ilustračný obrázok
Blog

…tesne po pôrode

Pôrod má štyri doby. Tou štvrtou je šestonedelie. Nie je to „len“ šesť nedieľ“ po pôrode. Je to dôležitý prechod. Rodí sa nová bytosť „matka“. Dieťa, čerstvo narodené na tento svet, si zvyká. Učí sa „byť v tele“. Čelí výzvam dojčenia, dýchania, kakania, cikania, spania, nosenia na rukách, kontaktu s

Čítať »
Blog

Čo zo záchodovej praxe vám môže pomôcť pri pôrode?

BIODYNAMIKA PANVY V KAŽDODENNEJ PRAXI Bojíte sa pôrodu? Chápem! Ja som rodila 3x, mám tie najkrajšie pôrodné zážitky, aké sa dajú mať… Vrátane domáceho pôrodu, nepretržitého bondingu, dokonalého dojčenia, bez telesných následkov … A aj tak sa mi do druhého a tretieho pôrodu nechcelo. Nacvičovať na pôrodné uvoľňovanie môžete každý

Čítať »