Pôrodu sa už vôbec nebojím

Vo štrvtok som bola na návšteve u jednej z “mojich mamičiek”. Pripravujeme sa spolu na jej druhý pôrod. A okrem detailov pôrodného plánu sa mi zverila aj so svojimi pocitmi ohľadne svojho druhého pôrodu. Citujem: “Prvý krát som bola len predpôrodnej príprave v pôrodici, kde nám pôrodná asistentka povedala:”Nebudem vám hovoriť, ako máte pri pôrode dýchať. To budete vedieť.” Celý pôrod som sa cítila stratená. A pred pôrodom som sa bála. Teraz je to iné. Teraz sa teším. Vďaka Tebe a Hypnopôrodu so videla iné obrazy pôrodu. Viem, že je pokojný pôrod možný. Poznám teraz aj mechaniku pôrodu. Viem, kedy ísť do pôrodnice a poznám už aj to, ako pôrodnica pracuje. Teraz je to úplne iné. Ozaj sa už tesím! Neviem sa dočkať, som zvedavá ako bude synček vyzerať.”

Ako sa pred pôrodom cítite vy? Máte ľudí, ktorým dôverujete? Viete, čo vás čaká? Poznáte mechanizmus pôrodu a aj to ako s ním spolupracovať? Viete aké pohyby pomáhajú bábätku v rotávii do pôrodných ciest? Viete kedy pôrod začína? Poznáte latentné a aktívne fázy pôrodu? Viete spracovávať kontrakcie – teoreticky samozrejme:)? Cítite strach z pôrodu, alebo sa už neviete dočkať?

Nuž aké boli vaše odpovede na otázky? 

Na pôrod treba pripaviť telo – jeho štruktúry. Prečo? Nájdete v tomto blogu: https://tehujoga.sk/pripravit-telo-na-porod-je-viac-ako-posilnovat-panvove-dno/

Často je “prekážkou v pôrodných cestách naša psychika. Ako ju uvoľniť, si môžete prečítať tu: https://tehujoga.sk/tak-co-uz-alebo-o-prenasani/ alebo aj tu: https://tehujoga.sk/strach-z-porodu/

Ako sa na pôrod pripraviť?

  1. vysnívajte si ho! Hovorte o ňom bez zábran a hľadajte pôrodnice, kde vám povedia:“ ÁNO , jasné!“ To je vaše miesto!
  2. Oboznámte sa s ním! Spoznajte prirodzenosť pôrodu. Nechajte dulu, alebo ženu, ktorá prirodzený pôrod zažila, nech vám o ňom rozpráva. POZOR! – prirodzený pôrod nie je vaginálny pôrod. Prirodzený pôrod je viac, ako porodiť vaginálne. Porodiť prirodzene je bez zásahov, vo vlastnom tempe, vo vlastnej sile. Bez pokynov, bez obmedzení pohybu a príjmu tekutín a stravy počas pôrodu. Prirodzený pôrod je dotknúť sa vlastnej ženskej sily a porodiť. Dá sa to aj v pôrodnici, ale musíte ( s plnou váhou tohto slova) vedieť do čoho idete. Ja som zažila mnoho pôrodov. 3 vlastné a mnoho sprevádzaných v pôrodniciach aj doma. Aj pôrod doma môže byť len vaginálny a aj pôrod v pôrodnici môže byť prirodzený. Termíny Predpôrodných príprav so mnou nájdete tu: Predpôrodná príprava.
  3. Pripravte svoje telo! Cvičte! Vyberte si cvičenie, ktoré osloví celý panvový pletenec, spriechodní energiu orgánov počas tehotenstva, zvýši elasticitu vášho tela a naučí vás poznať a využívať svoj dych, ako mocný nástroj. Ideálna je Tehujoga. Môžete ju cvičiť aj doma podľa Videolekcií pre tehuľky, ktoré som pre vás s láskou pripravila. Nájdete ich TU.
  4. Pripravujte svoju myseľ a spoznávajte svoj dych! Naučte sa využívať svoj dych pre spriechodnenie vášho tela. Myseľ je „tvorca našej reality“. Majte tú svoju pod kontrolou. Nepadajte do spoločenských obrazov, vytvárajte si svoj vlastný obraz, ktorý sa stane vašou osobnou pôrodnou realitou. Môžete na to využiť Meditácie pre tehuľky, ktoré som pre vás pripravila v spolupráci s Alex Šimegovou. Alebo sa môžete prihlásiť na kurz Hypnopôrodu vo svojom okolí.
  5. Uchopte svoju ženskú silu a nechajte ju vás pôrodom previesť. Ak chce byť otecko pri pôrode, nech je pripravený! Partnerskú predpôrodnú prípravu so mnou môžete nájsť tu: Partnerská predpôrodná príprava

Prajem vám krásne pôrody, nech sú plné lásky a úcty. Tak sa zrodí nová Zem bytostí, ktoré dokážu rozhodovať bez tlaku a nebudú tolerovať  a ani vyvíjať žiadne násilie.

Mohlo by Vás zaujímať

...o deťoch

Učiteľov stretávame celý život.

Juraj je rybár. Pridá sa k hocijakému rybárovi, akého stretneme.  Učil ho raz jeden pán nahadzovať a okrem toho, že mu to ukázal, obdaril ho aj múdrosťou: ”Nerob to ako ja, zvoľ si vlastnú cestu!”

Čítať »
Blog

… o placente

Začali ste už rozmýšľať čo s placentou po pôrode? Ešte nie? Čítajte! Najrýchlejšie sa rozmnožujúcou bunkou ľudského tela je oplodnené vajíčko. V čase keď má vzniknutý mnohobunečný útvar 64 buniek (tuším sa to volá gastrula?), sa z neho oddelí 7/8 a vytvorí placentu. ÁNO 56 buniek zo 64 tvorí placentu.

Čítať »