TEHUJOGA

TEHUJOGA

Tak čo, UŽ! …alebo o prenášaní

Termín pôrodu, či ukončenia tehotenstva stanovuje lekár zhruba na koniec 40. týždňa tehotenstva. V tehotenskom preukaze je 1 dátum, možno 2 a možno aj 3. Je to jedno koľko ich je. Neupínajte sa v hlave na žiadny „deň“ pôrodu.

Skôr si vytvorte v živote priestor na „obdobie pôrodu“. Bábätko vo vašom brušku je úplne zrelé koncom 37. týždňa tehotenstva, kedy končí jeho kvalitatívny vývoj. Potom bábo už „len“ rastie.

A u mamičky začína kvalitatívny vývoj. Vnútorný. Každá žena vtedy musí – s plnou váhou slova musí, ktoré ja používam veľmi zriedka a vedome – nechať dozrieť svoje nezrelé časti, aby sa v radosti mohla stať matkou.

Veľmi častá otázka tehotných žien na konci tehotenstva je: „Čo môžem urobiť, aby som začala rodiť?“

A odpovede sú. Tie čo sa týkajú tela určite dobre poznáte. Čo jesť, čo nejesť, ako sa hýbať, že pomilovať sa vášnivo pomáha…Ak chcete pomáhať pohybom, ponúkam vám Videolekcie pre 3. trimester (https://tehujoga.sk/videolekcie-pre-3-trimester/)

Ak sa chcete naučiť správne dýchať pri pôrode, ponúkam vám Meditácie pre tehuľky (https://tehujoga.sk/meditacie-pre-tehulky/)

A tie ostatné sú tie ťažšie. Tie čo na sebe nevidíme, tie čo sa nedajú kúpiť, ani položiť na tanier.

Jednou zo superschopností matky je pochopiť, že NEMÁM VŠETKO POD KONTROLOU. Vzdať sa kontroly je super ťažká superschopnosť. Obrázok k tomuto článku je môj najobľúbenejší obrázok matky Márie. Všimnite si ju a dieťa v jej rukách. Obaja sú šťastní a radostní, bez strachu v úplnej dôvere v život. Ona dáva svoje dieťa svetu a to dieťa sa do sveta teší. Pôrod je prvým momentom, kedy „dávame“ naše deti svetu. Nie sú už viac schované v našich bruchách, môžu na ne siahať cudzí ľudia, za chvíľu si pôjdu kam budú chcieť (v prenesenom zmysle slova) a budú nám robiť česť a budeme na ne hrdé. Alebo aj nie. Ale to už je ich príbeh a my sme len dočasnou stanicou. My sme matky. Pevné body v živote našich detí (natoľko pevné, nakoľko nám ženská cyklickosť umožňuje), láskavý prístav, kde sú VŽDY prijaté, nech by už urobili aj hanbu (veď stáva sa:)). A toto je proces, vnútorná alchýmia a prerod, ktorý nás delí od ukončenia 37. týždňa tehotenstva a dňa pôrodu. Nič iné.

A potom sa v deň D zrodia dvaja – dieťa a matka.

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Rozhovor časopisu VITALITA so mnou…

… sa narodil minuly rok asi v tomto čase. Neviem, prečo som to vtedy s nikým nezdieľala. Ale ak ste si ho neprečítali v tlači, môžete teraz. Je mimoriadne zaujímavý:) Čo z neho vychádza? Záver, že pripraviť sa na šestonedelie je viac ako potrebné. Preto vás pozývam na svoj seminár

Čítať »