TEHUJOGA

TEHUJOGA

Pripraviť telo na pôrod je viac ako „posilňovať panvové dno“

Panva je pomerne zložitá štruktúra a panvové dno je len jednou jej časťou. Je to dokonca len časť všetkých svalov panvy. Panvový pletenec tvoria kosti, nepravé kĺbne spoje, fascie a svaly. Všetko je v ženskej panve „upratané“ tak, aby bolo tehotenstvo udržané a vo vhodnom čase uvoľnené k pôrodu a prechodu bábätka pôrodnými cestami. Ženská panva, už keď vidíme len kosti, sa od mužskej dá ľahko odlíšiť – má veľkú „dieru“ odspodu. Tadiaľ práve prechádza dieťatko, inak by sa nenarodilo.

Nepravé kĺbne spoje tiež nie sú náhoda. Sú nepravé, aby mohli povoliť a zas spevnieť, a to presne pre príležitosť pôrodu. Nepravé znamená, že nemajú puzdro a hlavicu, ale je to „len“ chrupavka, spájajúca kosti. Od chvíle otehotnenia produkuje telo ženy zvýšené množstvo relaxínov. Nie, aby bola žena zrelaxovaná, ale práve relaxíny pomáhajú uvoľňovať aj chrupavčité spoje panvy. Tehuľky to cítia ako „bolesť krížov“…teda toto ženy hovoria a ukazujú pri tom na sakroiliakálny spoj (1 z nepravých kĺbnych spojov). Alebo ako tlak na lonovú kosť, alebo bolí kostrč.

Svaly panvového dna majú 3 vrstvy. Najhlbšia vrstva svalov je reflexná – väčšina ľudí ich nevie ovládať vôľou. Dá sa to nacvičiť jogou alebo tantrou. Pri panvovom dne je najhlbším svalom -PC – sval. Je predozadný. Priečne spája sedacie kosti druhá vrstva svalov panvového dna. A povrchová vrstva sú 3 zvierače, ktoré preslávili pána Kegela, lebo ich vieme ovládať vôľou  a teda prerušiť cikanie sa dá naučiť.

Fascie sú samostatný svet. Sú z vody a kolagénu. Ich elasticita sa dá ovplyvniť správnym cvičením.

Takže pripraviť panvu na pôrod znamená venovať sa všetkým týmto štruktúram. Ideálne systematicky a cielene. Tehujoga je presne takto prepracovaný systém.

Som bývalá tanečnica a súčasná lektorka jogy. Tancovala som 20 rokov, joge sa venujem od roku 2004. Od roku 2005 ako lektorka. Od roku 2010 sa venujem joge pre tehotné. V roku 2016 vznikla moja značka Tehujoga. Príďte cvičiť, alebo ak to máte do Zvolena ďaleko, využite Videolekcie pre tehuľky.

Krásne tehotenstvá a pôrody vám zo srdca prajem.

Z vlastnej 3-násobnej skúsenosti viem, že to môžu byť najkrajšie zážitky ženského života.

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Som „abuela“ rodu

Kto je abuela? Abuela je po španielsky stará mama. Milujem tento jazyk a aj toto slovo. Znie ozaj tak prítulne, mäkko, láskyplne…Presne taká by mala abuela byť. Ako je možné, že som stará mama? Keď náš prvorodený potomok má len 10 rokov? Abuela je aj postavenie v rode. Postavenie najstaršej

Čítať »
Vajovci
...o deťoch

Rozhovor

ROZHOVOR Neprikázala by som synovi, aby uvoľnil miesto staršiemu, vraví zakladateľka komunitnej školy Michaela Vajová Prišla redaktorka z Pravdy, že by sa rada porozprávala. A tak sme sa rozprávali. Tu je celý rozhovor. Je obsiahly, tak si k nemu vezmite kávičku:) Svoje deti vedie inak než je zaužívané. Žiadne príkazy,

Čítať »