Pripraviť telo na pôrod je viac ako „posilňovať panvové dno“

Panva je pomerne zložitá štruktúra a panvové dno je len jednou jej časťou. Je to dokonca len časť všetkých svalov panvy. Panvový pletenec tvoria kosti, nepravé kĺbne spoje, fascie a svaly. Všetko je v ženskej panve „upratané“ tak, aby bolo tehotenstvo udržané a vo vhodnom čase uvoľnené k pôrodu a prechodu bábätka pôrodnými cestami. Ženská panva, už keď vidíme len kosti, sa od mužskej dá ľahko odlíšiť – má veľkú „dieru“ odspodu. Tadiaľ práve prechádza dieťatko, inak by sa nenarodilo.

Nepravé kĺbne spoje tiež nie sú náhoda. Sú nepravé, aby mohli povoliť a zas spevnieť, a to presne pre príležitosť pôrodu. Nepravé znamená, že nemajú puzdro a hlavicu, ale je to „len“ chrupavka, spájajúca kosti. Od chvíle otehotnenia produkuje telo ženy zvýšené množstvo relaxínov. Nie, aby bola žena zrelaxovaná, ale práve relaxíny pomáhajú uvoľňovať aj chrupavčité spoje panvy. Tehuľky to cítia ako „bolesť krížov“…teda toto ženy hovoria a ukazujú pri tom na sakroiliakálny spoj (1 z nepravých kĺbnych spojov). Alebo ako tlak na lonovú kosť, alebo bolí kostrč.

Svaly panvového dna majú 3 vrstvy. Najhlbšia vrstva svalov je reflexná – väčšina ľudí ich nevie ovládať vôľou. Dá sa to nacvičiť jogou alebo tantrou. Pri panvovom dne je najhlbším svalom -PC – sval. Je predozadný. Priečne spája sedacie kosti druhá vrstva svalov panvového dna. A povrchová vrstva sú 3 zvierače, ktoré preslávili pána Kegela, lebo ich vieme ovládať vôľou  a teda prerušiť cikanie sa dá naučiť.

Fascie sú samostatný svet. Sú z vody a kolagénu. Ich elasticita sa dá ovplyvniť správnym cvičením.

Takže pripraviť panvu na pôrod znamená venovať sa všetkým týmto štruktúram. Ideálne systematicky a cielene. Tehujoga je presne takto prepracovaný systém.

Som bývalá tanečnica a súčasná lektorka jogy. Tancovala som 20 rokov, joge sa venujem od roku 2004. Od roku 2005 ako lektorka. Od roku 2010 sa venujem joge pre tehotné. V roku 2016 vznikla moja značka Tehujoga. Príďte cvičiť, alebo ak to máte do Zvolena ďaleko, využite Videolekcie pre tehuľky.

Krásne tehotenstvá a pôrody vám zo srdca prajem.

Z vlastnej 3-násobnej skúsenosti viem, že to môžu byť najkrajšie zážitky ženského života.

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Keď sa povie RITUÁL.

Z každej strany sa na nás valia. Rituál toto, rituál hento, samé kňažky a samé rituály… V mnohých z nás to vyvoláva rôzne pocity. Myslíme si, že rituály sa tu objavlili zrazu. Teraz. V poslednej dobe. Avšak nie je tomu tak. Rituály sú staré ako ľudstvo samo. Rituál znamená dať

Čítať »
Blog

…nohami na Zemi

Pointa je hlboká, nemôžem sa dlho rozpisovať, čiže rovno k veci:) Všetky kraniosakrálne terapie, ktoré som robila za posledný rok mali niečo spoločné. Kraniosakrálny rytmus v nohách „nebol“, bol slabý zle hmatný. Ideálne je, keď je kraniosakrálny rytmus na celom tele rovnaký. Na hlave aj nohách. Slabý zle hmatný rytmus

Čítať »