ilustračný obrázook

Pretože to nemá cenu. Kde komplikácie vznikajú? V mysli! A inšpiroval ma príbeh ženy s „problémovo sa rozbiehajúcou laktáciou“.

Jasné, že som za dojčenie a svoje deti som dojčila každé 2 roky a posledné ešte aj pár mesiacov k tomu. Avšak sú okolnosti, keď je nutné prijať dočasné barličky a urobiť to bez výčitiek. Je to príbeh o dojčení, ale dá sa aplikovať na čokoľvek, čo v živote riešite. Lebo v skutočnosti málokedy vnímame a vyhodnocujeme len to čo sa deje. Príliš veľa energie strácame výčitkami (teda sa plácame v minulosti – čo mohlo byť inak) alebo projekciou budúcnosti – čo je zbytočné. Budúcnosť sa vždy odvíja od prítomnosti…tu by sme mali byť.

A ten príbeh? Prvorodička, krásny relatívne rýchly pôrod – na prvorodičku vo veku 39 rokov super! – trval úplne celý necelých 10 hodín. Perfektná komunikácia s pôrodnicou a personálom. Ideálny bonding a dojčenie nie a nie …Dieťatko sa ani po 24 hodinách snahy mamičky a neustálemu správnemu prikladaniu neprisalo.

Nastávajú katastrofické scenáre:

  1. „Neprepustia ma z pôrodnice, lebo nepriberie.“ Každá žena sa po pôrode teší domov:) A tu nastáva tlak, ktorý je pre laktáciu a aj bábätko veľmi kontraproduktívny. A priamo dojčeniu bráni.
  2. „Dieťa bude hladné a bude plakať, ja sa nevyspím!“ – to je fakt. A oddych matky je kľúčový preto, aby laktácia nastúpila.
  3. „Naučí sa na fľašku a už nikdy nebudem dojčiť. A ja tak chcem dojčiť!“

To všetko sú nekonštruktívne projekcie budúcnosti miesto zamerania sa na prítomnosť.

Ako sa obrátiť späť do prítomnosti? Odpovedzte si na tieto 3 otázky:

  1. Čo je skutočné v tejto chvíli? Dieťa je pokoné a spí? OK, priložíte ho znovu keď sa zobudí. Dieťa je hladné a kričí? OK, ponúknite mu bradavku. Neprisalo sa? OK, použite protetiku – silikónový klobúčik. Aj tak sa neprisáva, nič si nevytiahne? OK, siahnite po dostupnej výžive. Chcete mu dať svoje mlieko? Svoje kolostrum? OK, odsajte a dajte mu ho, pre neho prijateľnou cestou. Nemáte kolostrum? Nemáte mlieko? Patríte medzi cca 2% žien, ktoré nemôžu dojčiť? (áno aj také ženy sú) OK, máme bohatú ponuku umelých mliek. Vďakabohu.
  2. Čo je potrebné urobiť, aby situácia bola ošetrená, všetci dostali čo potrebujú, vrátane vás? – diagnostikujte, nezabúdajte na seba a konajte
  3. Čo by urobila láska? – túto odpoveď v sebe nosí každý z nás.

Neodsudzujte sa za nič čo ste nedokázali podľa momentálneho tlaku „dokonalého materstva“. Mysleli ste si, že budete nejaká matka a nie ste a to ste sa ňou stali len predvčerom? OK, to je život. Ťažko si predstaviť, čo od nás materstvo vyžaduje, kým sme to nezažili. A v tomto prípade sa učíme skúsenosťou. Na mnoho vecí sa dá pripraviť informačne. A preto neváhajte a príďte sa pripraviť na pôrod na Predpôrodnú prípravu pre ženy – Registrácia tu: https://tehujoga.sk/lekcie-a-seminare/predporodna-priprava-pre-zeny-3/

A určite sa pripravte na šestonedelie na seminári Šestonedelie – Registrácia tu: https://tehujoga.sk/lekcie-a-seminare/sestonedelie-19/

Teším sa na vás.

Ak sa nepripravíte, teiž je to OK. Budete robiť v každej chvíli to najlepšie, čo budete vedieť. Materská láska a intuícia je veľmi mocná. Len ju nespochybňujte výčitkami a projekciami:)

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

5.-te výročie nášho tretieho domáceho pôrodu

Presne pred 5. rokmi sa nám narodila Elena Bohdanka. Počatie bolo vedomé, tehotenstvo bolo vedomé a pôrod bol domáci. Je to však veľmi vtipný príbeh. Čo všetko chce matka 2 malých detí stihnúť, keď deti konečne nie sú doma a to tretie je ešte v bruchu a môže ho so

Čítať »