TEHUJOGA

TEHUJOGA

NECHAJTE MATKU PO PÔRODE VYSPAŤ!

Viete prečo? Pretože to potrebuje! 

A verte, že my ženy si vieme naložiť! Že keď povieme, že potrebujeme hodinu spať, tak v skutočnosti potrebujeme tých hodín aspoň 3 až 5.

A prečo to píšem? Pretože sa teraz starám o viac žien v šestonedelí. Technické drobnosti v dojčení spôsobili jednej z nich veľmi bolestivé poranenie bradavky. 

Je pomerne časté, že prsia žien sú rôzne. Veľkostne a aj tvarovo. A takáto drobnosť spôsobuje, že na jednej strane sa bábätko dojčí ľahšie ako na druhej. Niekedy sa rozdielom prispôsobuje ťažko a z každého prsníka treba dojčiť v inej polohe,inak si uchopiť a priložiť dieťa. A kým na to žena príde, má zničenú bradavku a jej hojenie je veľmi zdĺhavé a bolestivé.

Keďže má dosť mlieka a postačuje na dojčenie 1 zdravý prsník, rozhodne sa, že si dá pre zranený prsník 24 hodinovú prestávku na zahojenie. A to pomôže – bradavka sa zhojí natoľko, aby z nej mohla opäť začať dojčiť bez jej rozkrvavenia. Ale je vyčerpaná a majú za sebou veľmi ťažkú noc takmer bez spánku. A ráno povie: “Potrebujem ešte hodinu spať.”

…reakcie: “Ale veď už musíš začať fungovať okolo obidvoch!” (je to druhorodička, 10 dní po cisárskom reze!)

A ona vstane a funguje.

Lebo chce byť dosť dobrá matka svojich detí…dosť dobrá dcéra svojich rodičov…dosť dobrá manželka svojho muža…V obrovskej únave stačí, že vybehne pred dom len v tričku a ofúkne ju studený zimný vzduch. Šetrený, nevydojčený (len zľahka odstriekavaný) prsník sa prihlási a začne neznesiteľne bolieť. Cíti každučkú mliečnu žľazu, ako sa napĺňa mliekom, na pokožke prsníka sa červenajú fľaky, točí sa jej hlava a ledva stojí na nohách. Dojčenie je opäť veľmi bolestivé, aj keď bradavka je zahojená a už nebolí…tento pocit je oveľa oveľa horší. Navyše cíti ako jej stúpa teplota. Má zápal prsníka!

A teraz už môže len ležať a dojčiť. Presne to žena v šestonedelí robiť má. 

A stačilo by, keby si mohla hodinu viac pospať. 

Spúčťačom zápalu prsníka je preťaženie a chlad. Prsia dojčiacej ženy sú v šestonedelí extrémne citlivé. Dôvodom je, že tvorba mlieka nie je stabilizovanáa prsia sa “kalibrujú” – hľadá sa dostatočné. množstvo mlieka podľa potreby bábätka a jediným indikátorom je spotreba. Preto keď žena nalievajúci sa prsník na čas neponúka diaťatku, mlieko sa v ňom hromadí a naplnené mliečne žľazy vystavené chladu majú veľmi rýchlo tendenciu sa zapáliť. Imunitný systém ženy po pôrode je extrémne citlivý – dá sa povedať, že skenuje okolie pre dve sosby – pretože zloženie materského mlieka sa mení aj podľa prostredia, v ktorom sa matka s bábätkom nachádzajú. Ak imunitný systém matky rozpozná akúkoľvek cudzorodú choroboplodnú látku a má na ňu odpoveď, táto sa automaticky stáva súčasťou materského mlieka. Aj takto nadobúdajú imunitu bábätká.

Materské mlieko je supersubstancia a na jej tvorbu je potrebné mať veľa životnej energie. Tú žena po pôrode čerpá zo spánku, jedla, pobyte na slnku a čerstvom vzduchu a láskyplného prostredia. 

Ak máte doma druhorodičku a váš prvý potomok má menej ako 3 roky, vedzte, že starať sa dve takto malé deti je pre 1 ženu po pôrode NEMOŽNÉ! Ani to od nej nečakajte a pomáhajte bez vyzvania! 

A čo s rozbehnutým zápalom prsníka? Ležte, dojčite aj zo zapáleného prsníka. Prsia majte v teple (hlavne pozor na spotenie a prievan), ale zapálené a začervenané miesto jemne lokálne chlaďte(tvarohový obklad s levanduľovým olejom). Ak ho prehrejete, vytvorí sa bolestivá hrčka, ktorú treba rozmasírovať, a to je ďalšia bolesť. Stavu treba prispôsobit aj výživu. 

Tipy ako na dojčenie, výživu matky a riešenie krízových situácií, ako je zápal prsníka, nájdete v e-booku Šestonedelie a prvý rok života s bábätkom. Stiahnuť si ju môžete tu https://tehujoga.sk/sestonedelie-a-prvy-rok-zivota-s-babatkom/.

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Posledné, čo ma moja mama naučila je umierať

Od januára nosím v sebe toto uvedomenie a dnes cítim silu sa oň podeliť. Moja mama vedela, že umrie. No kým sa to nestalo, bola to len jedna z možností. Inak túto možnosť máme každý deň aj my všetci. Smrť je od narodenia našou jedinou istotou. Budhisti (ak to ďalej

Čítať »
Blog

ÚDIV…Dokážeme to ešte?

Panenskosť nie je len o pominutí istých fyzických prvých skúseností. Panenskosť a schopnosť údivu nad bežnými vecami je súčasť ľudskej povahy. Cibrí našu myseľ a zušľachťuje našu dušu.  Ako to myslím?  Ako sa staviate k bežným veciam? Prehliadate ich? Beriete ich so samozrejmosťou? Alebo dokážete vnímať chvíle dňa ako drobné,

Čítať »