Múdrosť alebo vedomosti?

ilustračný obrázok

Skoro Hamletovská otázka. Aký je medzi nimi rozdiel? Slovami Sokrata z Pokojného bojovníka: „Vieš umyť okno?“

Odpoved: „Áno.“

Sokrates: „To je vedomosť. Múdrosť je vziať handru a urobiť to.“

Tento blog bude o vzdelávaní. Je vzdelávanie cestou k múdrosti? Keď dostaneme titul a ukončíme nejaké štúdium, sme múdrejší? Nie sme. Suma vedomostí neznamená, že ich vieme použiť v praxi.

Ja som večná študentka:) Baví ma nadobúdať nové vedomosti. A dávam si pozor, aby som ich skutočne vykonávala, keď je to možné. Vedome pestujem múdrosť.

Naše deti sú už takmer všetky školopovinné. Vidím, ako naberajú vedomosti. Nie vždy sú z toho múdrejší. Vidím, že Elenka ozaj zmúdrela, lebo spoznala, ako sa zaväzujú šnúrky na topánke a odvtedy to robí! Vidím, že Martim ozaj zmúdrel, lebo spoznal dni v týždi a odvtedy miesto: “ Vyspíme sa ešte 3x, kým pôjdeme k dedovi.“ povie: „K dedovi pôjdeme v stredu.“ Toto sú vedomosti premenené v múdrosť.

A potom sú aj také, ktoré len „zahlcujú“ rozum. Lebo sa nedajú premeniť na činnosť. Zdá sa, že jediným významom ich nadobudnutia je zopakovať ich v správny čas a zabudnúť. A tu mi behá po rozume, aký to má význam.

Ak chcete skúste si porozmýšľať akú vedomosť ste premenili vo svojom živote na múdrosť a akú nie? Ak napríklad čítate tento blog pri nočnom uspávaní bábätka ako Natália:) (srdečne pozdravujem Naty:)). A dalšia otázka je: „Akú vedmosť už máte a doteraz ste ju vykonali vo svojom živote málo, alebo vôbec?“

Získať vedomosť o pôrode môžete aj na najbližšom kurze Hypnopôrodu, ktorý bude vo Zvolenkom OKU v termíne 24.-25.6.2023. Navyše na tomto kurze získate rovno aj múdrosť, lebo okrem mnohých informácií sa budeme venovať praktickému nácviku prípravy mysle na pôrod. Registrovať sa môžete tu: https://tehujoga.sk/lekcie-a-seminare/hypnoporod-7/

Teším sa na vás!

Ďalšie články

ilustračný obrázok
Blog

Symbolika

Tento článok môže vyvolať rôzne emócie. Prosím čítajte ho v ľahkosti a hravo s uvoľnením priestoru vo vašej mysli, že

Čítať »