Prvý dotyk má patriť matke

Keď sa rodili naše deti a ich fontanelky už vykúkali na tento svet, dotkla som sa ich! Vedela som, že je to jediná možnosť. Vedela som, že tadiaľ tryská čistá láska, lebo je to ich korunná čakra a čistá láska je ich podstatou. A vedela som, že mi to pomôže pôrody dokončiť.

Keď sa rodila naša Elena Bohdanka a dotkla som sa jej fontanely, vykĺzla mi hneď celá hlavička do mojej dlane. To bola najväčšia nádhera na svete.

Toto všetko je ale trochu abstraktné, neuchopiteľné, pre niekoho neuveriteľné.

Od tejto nedele mám ešte ďalší, pre mňa silný a nepriestrelný poznatok, prečo by sa hlavy novorodenca mala dotknúť ako prvá práve matka. A tu je:

Na hlave je najdôležitejšia fascia nášho tela. Fascie sú veľmi inteligentné štruktúry a vieme o nich veľmi málo. Každým rokom sa dozvedáme viac a viac. Fascie chránia orgány, svaly. Sú všade vo vnútri nášho tela. Tvorí ich čistý kolagén a voda. Zapisujú do seba všetky naše zážitky. Fyzické a aj psychické. Tieto zážitky ovplyvňujú ich napätie. A napätie fascií ovplyvňuje tlak mozgomiešneho moku v durálnom vaku – toto je trošku odborného pozadia kraniosakrálnej terapie.

Ak sa fontanelky pri pôrode dotýka gumená rukavica, chladná dezinfekcia… ak je dotyk neosobný, nervózny, nahnevaný…ovplyvní to priamo centrálnu nervovú sústavu novorodenca. Je to jeho prvý dotyk na tomto svete. Prvý určuje to, ako bude dotyky na tomto svete vnímať po celý život. A hmat je ten najlepší zmysel, aký novoredenci majú. My ho podceňujeme, ale pre novorodencov je najsilnejším zdrojom informácií, pre centrálnu nervovú sústavu. Ostatné zmysly sú ešte „neiniciované“.

Preto sa napýtajte či môžete. DOTÝKAJTE sa svojich rodiacich sa detí ako PRVÉ. Je to vaše posvätné právo. Nech je tento svet láskavejším miestom, kde prvé dotyky sú láskavé a bezpečné a plné milujúceho očakávania a radosti.

Ďalšie články

Blog

Stretnutie TEHUJOGínok

Cvičili ste v tehotenstve so mnou Tehujogu? Spomínate na “tie časy”? Chceli by ste sa niekedy znovu stretnúť? Tak príďte

Čítať »