TEHUJOGA

TEHUJOGA

Breast crawl – pomáhať či nie?

Možno ste ešte nikdy  o breast crawl nepočuli. Breast crawl je súčasť pôrodného mechanizmu – dieťatko má po narodení schopnosť vyliezť (crawl) na prsník matky (breast) a samo sa prisať. Stimuluje tým zároveň zavinovanie maternice a odlúčenie placenty. 

Je to pravda. Ozaj to vedia. Telo novorodenca a jeho pohybová inteligencia je naprogramované na narodenie a vyšplhanie sa k prsníku. Avšak aby sa to stalo, museli by sme “dopustiť” , dovoliť, aby sa pôrod stal prirodzeným. A to sa deje len minimálne. 

Keďže už počas pôrodu sú zatiaľ na Slovensku preferovné polohy nevhodné pre pôrod v priamom rozpore s biomechanikou panvy (a celého tela) a biodynamikou pôrodného procesu, tak aj novorodenec prichádza na svet neprirodzene. Pôrod je “len” vaginálny, nie prirodzený. 

Z tohto zážitku sa novorodenec potrebuje spamätať a často aj “vyrozprávať”, preto niektoré deti po pôrode potrebujú viac plakať ako sa dojčiť.  

Je tu však fyziologická hranica bdelosti novorodencov po pôrode a to sú 2 hodiny. Počas tohto času je opäť telíčko bábätiek naprogramované na prisatie a dojčenie. Potrebuje na to pokoj a kontinuum pôrodného porcesu (ktoré nekončí jeho narodením, ale ukončením šestonedelia). Matka musí byť na 100% dostupná. Novorodenec potrebuje bezprostredný a nepretržitý kontakt s jej telom, koža na kožu. Orientuje sa podľa hmatu a čuchu a jediné, čo pozná je matka. Ak je novorodenec pôrodom rozrušený, je určite lepšie mu k bradavke pomôcť a aj ho pri nej pridržať.

Prvé prisatie nebýva vždy jednoduché a pokiaľ je pôrod pre bábätko príliš traumatizujúci, nemusí sa stať ani vôbec. V tom prípade by dieťa nikdy nemalo byť odlúčené od matky na žiadny čas. Práve naopak, práve vtedy potrebuje novorodenec aj v spánku (ktorý je po pôrode fyziologický a trvá nezriedka aj 10-12 hodín v kuse) neustále cítiť telo svojej matky. Jej teplo, jej kožu, jej vôňu. Aby z nej mohol čerpať ako zo základnej matrice života informácie o tom, ako existovať mimo maternicu. A mal by mať neustále sprístupnenú bradavku. Aby sa mohol prisať, keď bude chcieť. Dokážu to aj v spánku. Reflex je reflex…A tento je spojený s prežitím a teda mimoriadne silný. 

Mohlo by Vás zaujímať

...o deťoch

Z jedného výletu

Som vďačná za naše deti. Boli sme na výlete do Demänovskej jaskyni slobody. Zaparkovala som na nesprávnom parkovisku. Ku jaskyni sme šli cca 3 km cez les popri rieke. Deti mali v čase výletu 4,7 a 10 rokov. Každý niesol svoj batoh s oblečením do jaskyne, vodou a niečím malým

Čítať »

Samopríprava na pôrod

Tehotenstvo je obdobím uvoľnenia a radosti. V tehotenstve je žena v kontakte so svojim telom, ktoré je domovom bábätka. K sebe a svojmu telu by mala pristupovať s rovnakou láskou akú cíti k dieťatku pod srdcom.  Môže sa rozmaznávať aromaterapio, automasážami, pravidelnou relaxáciou a jednoduchým cvičením.  To všetko jej v

Čítať »