TEHUJOGA

TEHUJOGA

Breast crawl – pomáhať či nie?

Možno ste ešte nikdy  o breast crawl nepočuli. Breast crawl je súčasť pôrodného mechanizmu – dieťatko má po narodení schopnosť vyliezť (crawl) na prsník matky (breast) a samo sa prisať. Stimuluje tým zároveň zavinovanie maternice a odlúčenie placenty. 

Je to pravda. Ozaj to vedia. Telo novorodenca a jeho pohybová inteligencia je naprogramované na narodenie a vyšplhanie sa k prsníku. Avšak aby sa to stalo, museli by sme “dopustiť” , dovoliť, aby sa pôrod stal prirodzeným. A to sa deje len minimálne. 

Keďže už počas pôrodu sú zatiaľ na Slovensku preferovné polohy nevhodné pre pôrod v priamom rozpore s biomechanikou panvy (a celého tela) a biodynamikou pôrodného procesu, tak aj novorodenec prichádza na svet neprirodzene. Pôrod je “len” vaginálny, nie prirodzený. 

Z tohto zážitku sa novorodenec potrebuje spamätať a často aj “vyrozprávať”, preto niektoré deti po pôrode potrebujú viac plakať ako sa dojčiť.  

Je tu však fyziologická hranica bdelosti novorodencov po pôrode a to sú 2 hodiny. Počas tohto času je opäť telíčko bábätiek naprogramované na prisatie a dojčenie. Potrebuje na to pokoj a kontinuum pôrodného porcesu (ktoré nekončí jeho narodením, ale ukončením šestonedelia). Matka musí byť na 100% dostupná. Novorodenec potrebuje bezprostredný a nepretržitý kontakt s jej telom, koža na kožu. Orientuje sa podľa hmatu a čuchu a jediné, čo pozná je matka. Ak je novorodenec pôrodom rozrušený, je určite lepšie mu k bradavke pomôcť a aj ho pri nej pridržať.

Prvé prisatie nebýva vždy jednoduché a pokiaľ je pôrod pre bábätko príliš traumatizujúci, nemusí sa stať ani vôbec. V tom prípade by dieťa nikdy nemalo byť odlúčené od matky na žiadny čas. Práve naopak, práve vtedy potrebuje novorodenec aj v spánku (ktorý je po pôrode fyziologický a trvá nezriedka aj 10-12 hodín v kuse) neustále cítiť telo svojej matky. Jej teplo, jej kožu, jej vôňu. Aby z nej mohol čerpať ako zo základnej matrice života informácie o tom, ako existovať mimo maternicu. A mal by mať neustále sprístupnenú bradavku. Aby sa mohol prisať, keď bude chcieť. Dokážu to aj v spánku. Reflex je reflex…A tento je spojený s prežitím a teda mimoriadne silný. 

Mohlo by Vás zaujímať

TEHUJOGA odporúča

MUDr. Kristína Bihariová

Ambulancia prenatálnej ultrazvukovej diagnostiky poskytuje vyšetrenie bábätiek počas tehotenstva. Ultrasonografické vyšetrenie sa počas tehotenstva prevádza celkom trikrát, v každom trimestri raz. Bábätko sa podrobne vyšetruje „od hlavy po pätu“.

Čítať »
Blog

Priestor na zázrak…alebo deň, kedy sa môže stať čokoľvek!

Príbehy sú poučné a plné pravdy. A aj rozprávka Neskrotná je plná pravdy. Princezná, ktorá má svoj život nalinkovaný. Každý deň je jej čas rozpočítaný na učenie sa tomu, ako byť pravou dámou. Ako sa stať najlepšou kráľovnou svojmu ľudu, lebo to je osud, ktorý ju čaká. Učí ju jej

Čítať »