Ako môžem byť dobrý otec?

ilustračný obrázok

Túto otázku som dostala od muža, ktorý sa stal otcom v priebehu minulého týždňa. Užíva si to! Splnil sa mu sen. Uspel v ďalšom cieli svojho života. To je veľká vec! A ja som túto ptázku dostala po prvý krát vo svojom živote. Tu je odpoveď.

Žena po pôrode nepotrebuje pomoc s dieťatkom. Potrebuje cítiť lásku svojho muža, otca dieťaťa. Potrebuje, aby dodržal slovo a keď povie, že príde domov o 15:00, bude doma o 15:00. Alebo do 15:00 zavolá, že to nestihne a prečo.

Kým sú vo vzťahu muž a žena bez dieťaťa, beží medzi nimi energetická výmena – žena dáva mužovi a muž dáva žene. Stoja „oproti sebe“, ich srcia sa vidia. Po pôrode, minimálne v šestonedelí, je to inak. Žena dáva dieťaťu. A muž nestojí „oproti nej“. Oproti nej stojí dieťa a muž stojí „za ňou“. Jeho srdce je stále nasmerované jej smerom, ale ona je otočená srdcom k dieťaťu. Takto to je. Muž si v tomto čase obstará svoju dávku energeticého dobitia inak – úspechom v práci, dobrým pocitom zo šťastia v rodine, ktorú má…ďalšie možnosti si doplňte, prosím. A hlavne toto žene nezazlieva, neobviňuje ju. Vie, že sa to zmení. Ako všetko.

Otec môže do rodiny vnášať ľahkosť. Žena to v tomto čase nevie urobiť. „Padla na ňu ťarcha“ úplnej zodpovednosti za život dieťatka. Živí ho svojim telom, ktoré je po extrémnom výkone. Zvonku nie je nič vidno, okrem okrúhleho bruška. Ale vnútri je obrovská rana po odlúpení placenty, ktorá krváca. Maternica sa ďalej zavinuje. U viacrodičiek je toto zavinovanie rovnako bolestivé ako pôrodné kontrakcie. Často sa nevyspí, neoddýchne si a je v službe 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Potrebuje do života ľahkosť. A tá je na mužovi.

Je ochrancom rodinného bezpečia. Vybavuje telefonáty, dáva informácie, vybavuje úradné záležitosti. Do domu, bytu pustí iba tých ľudí, ktorých chcú vidieť obaja. Ak takí ľudia nie sú, poskytne svojej žene a dieťaťu ochranu a nevpustí vyčerpávajúce návštevy. Komunikuje s rodinou a priateľmi. Necháva svoju ženu s dieťatkom v „sociálnej rodinnej bublinke“, aby sa ona mohla zregenerovať a vrátiť v novej sile a novej roli matky opäť k nemu ako partnerka.

Takto to je. Takto sa muž môže po pôrode stať dobrým otcom.

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Umenie hovoriť ”NIE”

Nazývam to umením, lebo slovíčko ”nie”, obyčajný protiklad slovíčka ”áno” hovoríme my dospelí vždy s kopou dôvodov. Nestačí ”nie”, hovoríme hneď ”prečo” nie, akoby sme sa ospravedlňovali. A nemusíme. ”Nie” je rovnako dobrá odpoveď ako ”áno”. Hovorí veľa o našej sebaúcte, vedomí vlastných hraníc, zdravej asertivite, ktorá nás chráni pred

Čítať »
ilustračný obrázok
...o deťoch

Nechcem byť ako moja mama

Tak toto je ozaj ťažké. Nebyť ako niekto, koho celé detstvo pozorujeme a vnímame ako Bohyňu správneho konania. Tak nás totiž vidia naše deti. Sme pre nich tí, ktorí vedia ako sú veci správne. Kým sme malí, nasávame. Naše mozgy fungujú vo vlnových hladinách, ktoré náš mozog učia. Je ako

Čítať »