Rebozzo rituál – rituál úcty a vďaky k ženskému telu

ilustračný obrázok

Na našom území známy ako Kanava. Rituál popôrodného zavinutia. Je posvätným rituálom úcty k ženskému telu. Uzatvára pôrodný proces na úrovni tela, duše a novej rodiny. 

Ako všetko v našich životoch, aj Rebozzo má viac úrovní. 

Na úrovni tela ide o uzavretie fyzických štruktúr. Naše telá sa pri pôrode celé rozostupujú. Nerozťahuje sa len panva, ale aj lebka, a všetky zuby a celé naše telo sa rozšíri. Ja som po prvom pôrode potrebovala určitý čas väčšie medzizubné kefky:). “Rebozzo objatie” je tak pevné, že sa všetky naše kosti “vrátia” na svoje miesto.  Automaticky sa to nestane. Telo v tehotenstve a počas dojčenia produkuje vysoké hladiny relaxínov. Tie zmäkčujú naše telá a robia ich pružnejšími. Kým žena dojčí svoje dieťatko, jej telo ostáva elastickým. Mäkké štruktúry panvy spevnejú až po 3 rokoch po pôrode. Rebozzo je tu veľkou oporou a pomocou.

Na úrovni duše uzatvára príbeh pôrodu, ktorý sa udial. V každom pôrode sú miesta, cez ktoré jednoducho treba prejsť. Nie sú to jednoduché miesta. V každom pôrode nastane smrť. Smrť tej časti bytosti, ktorá umiera s narodením nového dieťatka. Do minulosti sa vrátiť nedá, cesta vedie len vpred a to, že sme matkami jedného alebo viacerých detí nás na celý život stavia do nových úloh, rolí a energie. Rebozzo rituál nesia zámer, ktorý si žena sama v úvode vysloví. A zámer je požehnaný mnohorakou úctou k ženskému telu. 

Postupuje od otvorenia srdca v spoločnej kakaovej ceremónii ku pomenovaniu tém, ktoré v žene pôrod zanechal. Tu je priestor, kedy tvoríme rukami bylinkovú guľu a spomíname spolu na pôrod. Aký bol? Čo všetko sa udialo? Ako sa to podpísalo na živote ženy, matky rodiny? A je vyslovený zámer. 

Rituál pokračuje cez jemnú hojdavú uvoľňujúcu Rebozzo masáž. Jej súčasťoou je už jemné zavinovanie, ktoré je po krátkej chvíli uvoľnené. Rebozzo masáž robíme šatkami, bez dotyku. Telo je jemne uvoľnené, otvorené prijať ďalšie rozmaznanie a prejavy úcty.

Možnosti pokračovania sú tu rôzne. Žena si vyberá…kúpeľ? Napárka? Kúpeľ nôh? 

Potom nasleduje celotelová olejová masáž a masáž bruška bylinkovoou guľou. Bylinky na guľu si žena pripraví sama. Uvijeme ju spolu v príjemnom rozhovore počas kakaovej ceremónie.

A po masáži je telo pevno zavinuté do rebozzo šatiek. A po chvíli z pevného objatia uvoľnené. Žena potom ostáva sama, energia rituálu sa rozvíja opačným smerom v bezpečnosm domácom prostredí…od tela, cez dušu k celej rodine.

Celý rituál trvá minimálne 4 hodiny. Takmer vždy je to viac. Energia, ktorú žena môže pociťovať ešte dlho o ošetrení, uctení, je darom pre ňu a novú rodinu. Na rituál je potrebný nerušený bezpečný osobný priestor bez detí. Bábätká môžu prísť na dojčenie. S týmto si ženy lámu hlavu najčastejšie. Že bábätko, ktoré je stále v mamičkinej blízkosti a na prsníku, je zrazu hodiny preč. Pokiaľ si to žena dovolí, deti nádherne spolupracujú. Spinkajú a sú pokojné s dospelým, ktorému ich mamička zverí. A často ešte aj po ukončení rituálu má mamička priestor na vychutnanie si samoty vo svojom vlastnom dome. Je to dôležitá rovina. 

Pokiaľ vás rituál Rebozzo volá, ozvite sa! E-mailom, alebo telefonicky. Veľmi si vychutnávam túto posvätnú rovinu svojeho poslania a teším sa na všetky rituály, ktoré vám budem môcť venovať. 

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Tehujoga v lete – ako to bude?

Píšete mi, kedy bude ďalšia skupina Tehujogy. Odpoveď je, že na jeseň – budeme sa stretávať opäť každú stredu v termíne 20.9.-29.11.2023. Rezervácia je už otvorená, počet miest je obmedzený, preto neváhajte a rezervujte si svoje miesto ešte dnes. A ako to bude v lete? Nuž to teraz sama neviem,

Čítať »
Vajovci
...o deťoch

Rozhovor

ROZHOVOR Neprikázala by som synovi, aby uvoľnil miesto staršiemu, vraví zakladateľka komunitnej školy Michaela Vajová Prišla redaktorka z Pravdy, že by sa rada porozprávala. A tak sme sa rozprávali. Tu je celý rozhovor. Je obsiahly, tak si k nemu vezmite kávičku:) Svoje deti vedie inak než je zaužívané. Žiadne príkazy,

Čítať »