TEHUJOGA

TEHUJOGA

Pred asi 3 rokmi som viedla prvý tehotenský ženský kruh. Bolo to 5.5. o 5-tej. Vznikol na podnet jednej tehotnej ženy, ktorú som viedla tehotenstvom a pripravovala na pôrod. Chcela sa stretnúť s iným tehotnými ženami v kruhu. Tak sme ho zvolali v čase, ktorý vybrala ona. Bol to prvý ženský kruh, ktorému som držala priestor. Bola som napätá ako struna. Už deň pred kruhom som v mysli žila v čase, keď mal kruh byť. Stále som si premietala vety, ako to začnem, čo budeme robiť…a veď to poznáte. V hlave som sa pripravovala, akoby som šla obhajovať dizertačnú prácu:):)

Prišlo viac ako 20 žien. Bol to jeden z najsilnejších kruhov, aké som zažila za celý svoj život. A neboli tam len tehotné ženy. Boli tam ženy, ktoré túžili po deťoch, aj také, ktoré po deťoch vôbec netúžili. Boli tam aj ženy, ktoré už deti mali a neboli tehotné a ani už tehotné nechceli byť. V kruhu žien sa vždy deje mágia prítomného okamihu a zavládne kairos…miesto chronosu. Chronos je čas, ktorý vieme ako plynie. Meria sa na hodiny, minúty… kairos je “čas bez času” … nevieme ako plynie a nie je to ani dôležité. Trvá dovtedy, kým funugje spojenie. Dá sa z neho vystúpiť len keď je energia procesu ukončená.

Hneď druhá žena v kruhu vtedy povedala, že prišla preto, že celý život túži zrodiť sa bez tlaku. Zrodenie totiž udáva ovplyvňuje celý náš život. To ako vstupujeme do nových situácií, to či vôbec máme chuť do nich vstúpiť…To či potrebujeme, aby nás niekto potlačil…alebo chceme všetko dokázať sami…niektorí čakáme neustýle na pomoc zvonku, sami sa nerozhýbeme…

A toto všetko sa deje aj na podklade pôrodnej skúsenosti. 

Cesta dieťaťa na tento svet je jeho cestou. Matky sú len “autobusy” – dávame svoje telá “k dispozícii” splodeniu, vývinu a zrodeniu našich detí. Niekedy je náš príbeh tak silný, že nedokážeme deti “pustiť”…vtedy pôrod nenastáva, alebo ak nastane nepokračuje… Vďaka Bohu za cisárske rezy a všetky ostatné nástroje pôrodníc. Príbehy pôrodov sa píšu veky. Odkedy je človek človekom a pokračujú podľa toho, kam sa uberá spoločnosť. 

Pôrod je začiatok života dieťatka a ženy v roli matky. Jedna zo ženských iniciácií.

Ďlašou bránou, ktorou si môžeme dovoliť prejsť bez tlaku je Menopauza – vek kráľovnej. Završovanie tvorenia a vychutnávanie si jeho plodov. Obdobie znovunadobudnutej osobnej slobody (alebo aj syndrómu vyleteného hniezda – všetko sa dá vazvať minimálne dvoma menami:)).

Ak stojíte pred bránou Menopauzy, alebo ste ňou už prešli, alebo len tak chcete vedieť, čo prináša aj keď ešte ani zďaleka nie je tým, čo cítite prichádzať, príďťe na ženský kruh 31.8.2023 o 17:00. A dovoľte si zrodiť sa do tejto novej situácie bez tlaku.

Teším sa na vás!

PS: Žena zo začiatku príbehu sa už bez tlaku zrodila. Prepísala svoj zážitok na kranioskrálnej terapii:) A aj kruh venovaný Menopauze zvolávam pretože si ho zaželala jedna žena.  

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Mužská agresivita

Pritvrdzujeme:)…začala som chlapčenskou silou a pokračujem v téme o mužskej sile, agresivite. Agresivita bola v minulosti veľmi váženou mužskou vlastnosťou. Agresívny muž bol silný, vedel uloviť korisť, ochrániť svojich pred nebezpečenstvom. Dnešný muži sú od svojej sily oddeľovaní už v detskom veku, „vážime si“ iné vlastnosti. Dnes už to „vyzerá“

Čítať »
Blog

Čo zo záchodovej praxe vám môže pomôcť pri pôrode?

BIODYNAMIKA PANVY V KAŽDODENNEJ PRAXI Bojíte sa pôrodu? Chápem! Ja som rodila 3x, mám tie najkrajšie pôrodné zážitky, aké sa dajú mať… Vrátane domáceho pôrodu, nepretržitého bondingu, dokonalého dojčenia, bez telesných následkov … A aj tak sa mi do druhého a tretieho pôrodu nechcelo. Nacvičovať na pôrodné uvoľňovanie môžete každý

Čítať »