Nestalo sa prvý krát, že sa ma žena v očakávaní na Tehujoge pýtala, či bude Hypnopôrod. A nie raz sa ma opýtala, ale každú hodinu kládla tú istú otázku:“Kedy bude Hypnopôrod?“ a keď som jej povedala, že bude 1.4., tak mi povedala, že už toho o pôrode vie dosť a teda nepríde. Smejem sa na tom. Podľa mňa neurobila dobre. Že prečo? A kedy seminár absolvovať?

Hypnopôrod nie je nový pojem a nie je to ani klasická predpôrodná príprava. Nie je zameraný na priebeh pôrodu a to, čo sa počas pôrodu deje. Nie je zameraný ani na akciu, ktorá sa deje v pôrodnici.

Hypnopôrod je zameraný na pochopenie ako funguje naša psychika počas pôrodu. Vkladá žene a mužovi, ktorý ju bude pri pôrode sprevádzať, do rúk jednoznačné a jednoduché nástroje, ako si pôrod užiť. Hovorí o súvislostiach a možnostiach, ako sa na pôrod pripraviť. Ako sa pripraviť na bolesť? Ako sa pripraviť na strach? A tiež ako zvládnuť bolesť a ako každú jednu kontrakciu zvládnuť ako vlnu. Nie ako bolesť, ktorú pretrpíme. Ale ako dar, ktorý prináša bábätko do nášho náručia.

Užívame si hypnopôrodné relaxácie. Aj ženy a aj muži. Učíme sa jemné dotykové masáže. Tie si potom ženy môžu užívať počas celého tehotenstva a aj pôrodu. Muži vidia, že sú pri pôrode potrební a dôležití. Vidia, že môžu byť aktívnymi účastníkmi a naučia sa pôrodu rozumieť.

Ako včera, keď dvaja oteckovia prišli so slovami: “ Žena chcela, aby som prišiel, tak som tu.“ A odchádzali so slovami: „Zmobilizovalo ma to. Už chápem, kde je moje miesto a chcem na tom ďalej pracovať.“ …čosi ako prebudenie:)

A kedy na Hypnopôrod? Včera to bolo dokonalé. Väčšina mamičiek prišla na konci prvého trimestra. Majú kopu času na tréning mysle a aj tela.

Ak by ste chceli trénovať aj vy, nech sa páči! Telo jednoznačne dokonale pripravíte domácim cvičením Videlokcií pre tehuľky A myseľ zas pripravíte pomocou Meditácií pre tehuľky.

Prajem vám krásne pôrody!

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Advent – príchod

Čím ďalej, tým viac sa ponáram do kola roka. Začalo to pred 14 rokmi, keď som čítala vo Vitalite článok, ktorý ovplyvnil celý môj život.  Najskôr som si vyznačila v kalendári dátumy v solárnom rytme, kedy sa mení energia v prírode. Tá nás hlboko ovplyvňuje, lebo sme jej súčasťou. Advent

Čítať »
Blog

Keď sa povie RITUÁL.

Z každej strany sa na nás valia. Rituál toto, rituál hento, samé kňažky a samé rituály… V mnohých z nás to vyvoláva rôzne pocity. Myslíme si, že rituály sa tu objavlili zrazu. Teraz. V poslednej dobe. Avšak nie je tomu tak. Rituály sú staré ako ľudstvo samo. Rituál znamená dať

Čítať »