TEHUJOGA

TEHUJOGA

Cvičenie pre ľahší pôrod

Tehotenstvo je obdobím uvoľnenia a radosti. Každá z nás predtým ako otehotnela mala nejaký zabehnutý životný štýl. Tehotenstvo nás od začiatku upozorňuje, že prichádza zmena. Naše telo sa mení, naše emócie sa menia, naše chute sa menia a aj náš mozog pracuje nezvyčajne. Sme zvyknuté hodnotiť sa podľa výkonu, ktorý sme schopné podať a v tehotenstve jeho krivka rapídne klesá. Nie je to náhoda. Je nutné opustiť svet termínov, plánovania, výkonov a pomaly sa vnoriť do sveta bytia, plynutia a empatie. Zo sveta myslenia , do sveta cítenia. Čím viac sa nám to podarí, tým ľahší býva samotný pôrod a aj prerod do novej role matky. 

Dnes je už moderným trendom starať sa o svoje zdravie a o svoje telo. Väčšina ľudí sa aktívne venuje pohybu. V tehotenstve je výborné venovať sa pohybu, ktorý cielene pripravuje na pôrod telo a aj myseľ. Pestuje vnímanie dychu a učí ho spájať s pohybom. Naučí vás naladiť sa na jemné signály svojho tela a zároveň spevní to čo ochabuje, natiahne to, čo sa skracuje a uvoľní to čo sa telesnými zmenami dostáva pod nebývalú záťaž. Toto všetko spĺňa Tehujoga.

Tehujoga býva pre mnohé mamičky úplne prvou jogovou skúsenosťou. Nie je to však prekážkou. Tehujoga je cvičenie vychádzajúce z klasických jogových asán, ktoré sú prispôsobené tak, aby pri cvičení nevznikal tlak na prednú časť brušnej steny. Veľký dôraz sa pri cvičení kladie na uvedomenie si vlastného dychu a zosúladenie pohybu s dychom. Chce to veľkú dávku sústredenia. Zároveň mnohé jogové asány sú pre začiatočníka nepohodlné. Okrem ich účinku na telo, máme pri Tehujoge neustále možnosť pracovať aj s ich mentálnym prijatím a spracovaním pomocou dychu. Toto je veľmi dobrý nácvik pre pôrod, ktorý tiež prináša nekomfortné situácie. Základné ásany pre celé tehotenstvo vám ponúkam v e-booku zDARma: Pohyb v tehotenstve ako príprava na pôrod.

Pokiaľ máte chuť v tehotenstve cvičiť jogu, odporúčam vám nájsť si kvalifikovanú lektorku. Hodina tehotenskej jogy by mala obsahovať úvodný rozhovor s tehuľkami, ktoré na hodinu prišli. Tehotenstvo je totiž premenlivý stav a len ak lektorka pozná aktuálny telesný a psychický stav žien, ktoré sú na hodine, dokáže im hodinu ušiť „na mieru“ . Zároveň je to jedinečný priestor pre tehuľky hovoriť o svojich tehotenských problémoch medzi ženami, ktoré ich určite chápu, pretože sami prechádzajú rovnakým obdobím. Už úvodný rozhovor pomôže nastoliť v skupine uvoľnenú atmosféru. Lekcia pokračuje navnímaním dychu, návodom ako správne dýchať počas lekcie tehotenskej jogy. Skúsená lektorka poskytne informácie, prečo je dych dôležitý a čo všetko dýchaním dokážete ovplyvniť. Tehotenská joga je charakteristická pomalým striedaním polôh, čo však nevylučuje, že po ich správnom prevedení budete mať na druhý deň svalovicu. Súčasťou hodiny sú vždy asany určené na prevenciu tehotenských obtiaží (kŕčové žily, opuchy nôh a rúk, bolesti chrbtice, migrény, nevoľnosti), asany tonizujúce panvové dno, uvoľňujúce a otvárajúce panvu, posilňujúce chrbtové svalstvo a svalstvo nôh. Relaxácia je samozrejmou súčasťou hodiny.

Ak nemáte vo svojom okolí možnosť cvičiť Tehujogu, môžete svoje telo na pôrod pripraviť bezpečne v pohodlí domova – Videolekcie pre tehuľky sú tu pre vás. Je to zostava videí. Každé z nich trvá od 15 do 25 minút. V relaxácii po cvičení môžete ostať tak dlho ako potrebujete, ako vám je príjemné. Z mojich viac ako 10-ročných skúseností viem s istotou povedať, že pokiaľ máte pripravené telo, prvá doba pôrodná sa môže skrátiť až o polovicu. Prvá doba je tá najdhšia, pre mnohé ženy najvyčerpávajúcejšia a najbolestivejšia doba pôrodu.

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Sexualita = Tvorivá sila

Pamätáte si vtip z filmu Pelíšky? Tento: Priemerný muž myslí na sex každých 6 minút a priemerná žena myslí na sex neustále:) A podľa tohto tvrdenia zistil Bolek Polívka, že je priemerná ženská:) Že nie, že vás to dnes ani nenapadlo? Tak to mi je ľúto. Budem písať o sebe.

Čítať »
...o deťoch

Dokážete sa na deti pozrieť s láskou? 

Samozrejmá odpoveď znie: “ÁNO!” atď, atď….blá blá blá Ale v skutočnosti je to málokedy tak. Rozpoviem vám skutočný príbeh. Kde bolo tam bolo, bolo raz jedno veľmi inteligentné (pozor, ešte nie múdre!), veľmi citlivé a veľmi veľmi dobrosrdečné dievčatko. Bola obľúbená kamarátka. Rada sa hrávala s deťmi. Málokedy jej rovesníci

Čítať »