Mýty o dychu 3. časť – dych je automatický

Duša latinsky anima, alebo spiritus, v preklade tiež znamená dýchať. Inšpiratívny je citát na začiatku knihy, ktorú práve čítam (lebo hltám všetku aktuálnu literatúru o dychu) v zmysle – “ Boh stvoril človeka a potom vdýchol do jeho nosdier dych života (dušu)“. Tak sa stal človek živou bytosťou…“ a autor knihy dodáva: „…a človek potom (na to) zabudol.“

Dych považujeme za automatický. Natoľko automatický, že zabúdame, že je to jediná životná funkcia, ktorú vieme a môžme vedome ovládať.

Dýchame 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Dýchame aj keď si to nevšímame. Spravidla si to nevšímame, kým nie je problém s dýchaním. Potom si všimneme, že niečo nie je v poriadku. Dýchame tak ako sme zvyknutí, tak ako je trénované naše telo (naše svaly a ich pevnosť veľmi ovplyvňujú hlavne hĺbku výdychu), tak ako sa v momentálnej situácii dá.

Zabúdame, že vždy sa môžme rozhodnúť nadýchnuť hlbšie, alebo plytšie. Vydýchnuť zhlboka a parádne pri tom upokojiť svoje zmysly a aj myseľ a aktivovať parasympatický systém a ozdravné mechanizmy tela. Dychom dokážeme ovplyvniť:

  • telesnú teplotu,
  • regulovať mieru vnímania stresu,
  • vnímanie bolesti,
  • zvýšiť telesnú výkonnosť,
  • povzbudiť, alebo utlmiť chuť do jedla,
  • aktivovať rôzne žľazy s vnútorným vylučovaním,
  • rýchlosť akou sa otvorí telo ženy a narodí sa dieťa,
  • kvalitu a hĺbku spánku…

…a zoznam by bol ešte oveľa dlhší.

To, čo sa dá ovplyvniť dychom, má skutočne hranicu len v našej ochote praktikovať.

Ako používať dych pri pôrode nájdete vo vedenej meditácii pre tehuľky „Som dôvera a sila prítomného okamihu“. Všetky meditácie si môžete kúpiť tu: https://tehujoga.sk/meditacie-pre-tehulky/.

A o dychu budeme veľmi podrobne hovoriť a systematicky s ním pracovať v pripravovanom programe Moje telo – môj domov. Sledujte @tehujoga a @vyzivnesleou.

Ďalšie články

ilustračný obrázook
Blog

Nekomplikovať si život

Pretože to nemá cenu. Kde komplikácie vznikajú? V mysli! A inšpiroval ma príbeh ženy s „problémovo sa rozbiehajúcou laktáciou“. Jasné,

Čítať »