Mýty o dychu 3. časť – dych je automatický

Duša latinsky anima, alebo spiritus, v preklade tiež znamená dýchať. Inšpiratívny je citát na začiatku knihy, ktorú práve čítam (lebo hltám všetku aktuálnu literatúru o dychu) v zmysle – “ Boh stvoril človeka a potom vdýchol do jeho nosdier dych života (dušu)“. Tak sa stal človek živou bytosťou…“ a autor knihy dodáva: „…a človek potom (na to) zabudol.“

Dych považujeme za automatický. Natoľko automatický, že zabúdame, že je to jediná životná funkcia, ktorú vieme a môžme vedome ovládať.

Dýchame 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Dýchame aj keď si to nevšímame. Spravidla si to nevšímame, kým nie je problém s dýchaním. Potom si všimneme, že niečo nie je v poriadku. Dýchame tak ako sme zvyknutí, tak ako je trénované naše telo (naše svaly a ich pevnosť veľmi ovplyvňujú hlavne hĺbku výdychu), tak ako sa v momentálnej situácii dá.

Zabúdame, že vždy sa môžme rozhodnúť nadýchnuť hlbšie, alebo plytšie. Vydýchnuť zhlboka a parádne pri tom upokojiť svoje zmysly a aj myseľ a aktivovať parasympatický systém a ozdravné mechanizmy tela. Dychom dokážeme ovplyvniť:

  • telesnú teplotu,
  • regulovať mieru vnímania stresu,
  • vnímanie bolesti,
  • zvýšiť telesnú výkonnosť,
  • povzbudiť, alebo utlmiť chuť do jedla,
  • aktivovať rôzne žľazy s vnútorným vylučovaním,
  • rýchlosť akou sa otvorí telo ženy a narodí sa dieťa,
  • kvalitu a hĺbku spánku…

…a zoznam by bol ešte oveľa dlhší.

To, čo sa dá ovplyvniť dychom, má skutočne hranicu len v našej ochote praktikovať.

Ako používať dych pri pôrode nájdete vo vedenej meditácii pre tehuľky „Som dôvera a sila prítomného okamihu“. Všetky meditácie si môžete kúpiť tu: https://tehujoga.sk/meditacie-pre-tehulky/.

A o dychu budeme veľmi podrobne hovoriť a systematicky s ním pracovať v pripravovanom programe Moje telo – môj domov. Sledujte @tehujoga a @vyzivnesleou.

Mohlo by Vás zaujímať

ilustračný obrázok
Blog

…tesne po pôrode

Pôrod má štyri doby. Tou štvrtou je šestonedelie. Nie je to „len“ šesť nedieľ“ po pôrode. Je to dôležitý prechod. Rodí sa nová bytosť „matka“. Dieťa, čerstvo narodené na tento svet, si zvyká. Učí sa „byť v tele“. Čelí výzvam dojčenia, dýchania, kakania, cikania, spania, nosenia na rukách, kontaktu s

Čítať »
Blog

Epidurál alebo bolesť?

Bolesti sa bojíme všetci. A pôrodu sa boja takmer všetky ženy. Moje pôrody sú 3 najkrajšie zážitky môjho života. A napriek tomu som sa bála. Pred prvým, aj pred druhým a aj pred tretím. Keď som videla pred sebou svoje veľké brušisko a skúmala v mozgu vnútorný priestor kadiaľ sa

Čítať »