Kruhy sa uzatvárajú. Pred rokmi som si želala žiť viac v rytme roka. V kole roka. Pred presne 12 rokmi som čítala rozhovor so ženou, ktorá je dnes mojou učiteľkou a priala som si žiť v rytme starých sviatkov naviazaných na slnovraty, rovnodennosti a iné významné dni v roku. Je ich dokopy 8 a mení sa v nich v prírode energia archetypov, do ktorých ako ľudia vo svojich životoch dozrievame.

Prianie bolo naplnené. Kolo roka sa stalo rytmom života v Dúholí, ktoré sme spolu s priateľmi založili a dodnes tvoríme (www.duholie.sk, fb @Dúholie a ig @Dúholie). Oslavujeme sviatky v rytme roka, v solárnom rytme roka. A pre mňa sa vrcholom zimných koncoročných sviatkov stal zimný slnovrat.

Obdobie pred zimným slnovratom je obdobím temna. Každý z nás niečo skrýva. Poznáte indiánsky príbeh o 2 vlkoch? Jeden z nich je milý, priateľský a šľachetný. Druhý vlk je zradný, útočný, agresívny. Oba vlky žijú v každom z nás. A ktorý vyhráva? Ten, ktorého kŕmime! To je prvá, zjavná rovina príbehu. Poďme sa pozrieť pod túto prvoplánovú vrstvu. Ale čo ten druhý vlk? Čo urobí vyhladovaná šelma? Stane sa ešte ľstivejšou a zákernejšou, aby dostala nažrať. A tak je múdre dať druhému vlkovi to čo potrebuje. POZOR nie to čo chce, ale to ČO POTREBUJE! A to je presne obraz starostlivosti o náš tieň. O to, čo každý z nás najradšej skrýva aj sám pred sebou. Je to ale naša súčasť a pýta si pozronosť. Len tak čaká na čas, kedy môže byť prejavená, aby dostala svoju dávku energie, aby mohla prežiť. A keď sa dostane „k žrádlu“ je drsná, drsnejšia ko zvyčajne a zvykne nás naplno ovládnuť. Všimli ste si niekedy, že takto slúžite svojmu hnevu, malosti, úzkoprsosti, strachu…?A pred slnovratom je presne čas dať našim tieňom, to čo potrebujú. Bojíme sa s nimi stretnúť a tak prehadzujeme už v októbri výhybku na Vianoce. Na čas obdarovania. Aby sme sa tmy nebáli, zapaľujeme výzdobu na domoch a obchodoch a v uliciach. A čo sa potom bez prípravy prežitej v tme stane na Vianoce? Nič! Prázdno pod stromčekom. A Silvester krátko na to ukončí starý rok, ktorý si ani nestihneme uvedomiť, aký bol. Nech bol akýkoľvek, bez zaváhania dúfame v lepší. Ale v čom lepší? V čom nebol dobrý? Kto mohol zlepšiť to čo sa stalo v starom roku? A čo všetko sa tam vlastne stalo? Opäť nemáme odpovede, lebo ich vedome nehľadáme. Pre mňa je jediným dňom, kedy oslavujem zimný slnovrat. Cítim to v každej bunke svojho tela a v celej svojej mysli. Vianoce a Silvester sú pre mňa prázdne dni…lebo už som oslávila v deň slnovratu svoju úplnosť.

Náš tieň sme tiež my. Neujdeme mu, ani ho neumlčíme. Bez neho nie sme úplní. A nebyť úplný znamená odovzdať svoju silu. A o úplnosti je to úplne iná rozprávka:)

Do nového roka s novým narodeným svetlom, ktoré rozsvecuje tmu aj v nás, nám prajem veľa radosti, zdravia, ľahkosti, láskavosti k sebe a ostaným a odvahy.

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Cvičenie pre ľahší pôrod

Tehotenstvo je obdobím uvoľnenia a radosti. Každá z nás predtým ako otehotnela mala nejaký zabehnutý životný štýl. Tehotenstvo nás od začiatku upozorňuje, že prichádza zmena. Naše telo sa mení, naše emócie sa menia, naše chute sa menia a aj náš mozog pracuje nezvyčajne. Sme zvyknuté hodnotiť sa podľa výkonu, ktorý

Čítať »
ilustračný obrázok
Blog

Plán popôrodného útočiska

Venujte v tehotenstve čas a pozornosť plánovaniu a príprave priestoru, v ktorom budete tráviť šestonedelie. Dôležité je vaše pohodlie. Aby ste mali všetko, čo potrebujete pre bábo po ruke, aby ste mohli mať  bábätko vo svojej blízkosti. Rátajte s tým, že sa dlhšie po pôrode nedostanete do obchodu, urobte si

Čítať »