Ja si pamätám dodnes slová mojej kmotričky, vtedy našej duly: “ Toto som ešte nevidela, chytíš a dojčíš.“ Keď sa narodil náš prvorodený Juraj ozaj to tak bolo. Žiadne dopukané bradavky, žiadny nedostatok mlieka. Prišli ale iné výzvy, ako Jurkova novorodenceká žltačka a vysoká citlivosť trávenia, čo obmedzilo môj jedálniček na cca 10 surovín, z ktorých som varila. A že všetko sa nám v živote udeje viac krát, zažila som obmedzený jedálniček pri dojčení aj pri treťorodenej Elene Bohdanke. Martin, to bol iný príbeh – boli sme spolu na 10. deň jeho života v nemocnici. Jedla som teda nemocničnú stravu. Úplná hrôza – moje po pôrode už ploché brucho opuchlo a narástlo:) Všetky naše 3 deti som dojčila čosi viac ako 2 roky.

Ako to, že som mala po pôrode na 10. deň ploché brucho? Ako to, že som mala napriek (alebo aj vďaka)jedálničku mnoho a mnoho mlieka (pokojne by som vždy oddojčila ešte aspoň 1 ďalšie dieťa)? Nuž vďaka výžive! moje osobné skúsenosti mi poholi nájsť univerzálne kľúče. Výživa dojčiacich matiek je základom popôrodnej regenerácie a aj laktácie. A napriek všetkým „tradíciám“ nie je založená na čiernom pive, viney a ani jogurtoch a kyslom mlieku. V skutočnosti to všetko laktáciu skôr brzdí a ak máte pocit, že toto u vás zabralo, mali ste skôr šťastie.

Ako na výživu v šestonedelí nájdete v Kuchárskej knihe pre šestonedieľky. Je to „must have“ ak ste tehotná, alebo stará mamka čakateľka s ambíciou variť svojej čerstvo porodivšej dcére, či neveste. Rovnako ak ste popôrodná dula a podporujete ženu počas šestonedelia aj tým, že tu či tam prinesiete čosi dobré pod zub. Alebo ak ste laktačná poradkyňa. Lebo nie všetko pri dojčení je o technike ( čo samozrejme veľmi dobre viete).

Nájdete ju tu: https://tehujoga.sk/kucharska-kniha-pre-sestonedielky/

Ďalšie články

Blog

Stretnutie TEHUJOGínok

Cvičili ste v tehotenstve so mnou Tehujogu? Spomínate na “tie časy”? Chceli by ste sa niekedy znovu stretnúť? Tak príďte

Čítať »