TEHUJOGA

TEHUJOGA

Prečo pozitívne naladená mama porodí zdravšie dieťa?

Poznáte výraz telomer? Telomer chráni koniec chromozómu, niečo ako plastový koniec na šnúrkach do topánok. Keb yho nebolo, šnúrka rozmotá a chromozón sa prilepí na susedný chromozóm, čo mu zabráni fungovať. Tieto telomery sú najdlhšie pri narodení a starnutím sa skracujú.

Dĺžku telomerov pozitívne ovplyvňuje meditácia, pozitívna nálada, podpora od okolia. Čiže optimistickí ľudia, obklopení dobrými spoločenskými väzbami, majú telomery dlhšie ako tí, ktorí žijú v nepodporujúcich vzťahoch a sú neustále vystvaení stresu.

Dĺžku telomerov novorodencov pri narodení ovplyvňuje psychický stav matky počas tehotenstva. Toto všetko sú výsledky výskumov. Ja som konkrétne tieto našla v knihe od Tomasa Vernyho, Myseľ celého tela.

Zo záverov výskumov explicitne vyplýva, že zlé správy poškodzujú nielen tehotnú ženu, ale aj nenarodené dieťatko. Telomery súvisia aj s odolnosťou/imunitou organizmu. Pozitívne psychologické stavy a spoločenská podpora majú spojitosť s nižšími hladinami cytokínov a zápalových markerov a tiež znižujú riziko infekcie. Toto jasne ukazuje, aké dôležité je venovať sa fyzickému a aj psychickému zdraviu matky počas tehotenstva. Starostlivosť jasne pozitívne ovplyvňuje zdravie tehotnej ženy a aj zdravie nenarodeného dieťatka.

Holistickú starostlivosť počas tehotenstva môžete od mňa dostať na skupinových hodinách Tehujogy. Najbližšia uzavretá skupina začína 20.9.2023 a prihlásiť sa môžete tu: https://tehujoga.sk/lekcie-a-seminare/tehujoga-uzavreta-skupina-4-2023/

Ak to máte do Zvolena ďaleko, môžete pripraviť aspoň svoje telo prostredníctvom cvičenia – Videolekcie pre tehuľky. Viete si predstaviť tehotenstvo bez bolesti, opuchnutých nôh a zvracania? Môžete sa cítiť v meniacom sa tele príjemne, spoznať svoj dych a naučiť sa ho využívať v tehotenstve a aj počas pôrodu. Videá sú určené tehuľkám od 1. týžňa až po záver tehotenstva. Veľa techník, ktoré sa v nich naučíme, môžete využívať aj počas pôrodu. Videá majú 15 – 25 minút. Pohodlne ich zvládnete aj popri práci a ďalšom malom dieťaťku, ak už ho máte. Navyše nemusíte nikam chodiť. Cvičíte doma, vtedy keď máte čas a chuť. Na čo všetko nájdete vo videách odpoveď?

  • energetizačnú zostavu – jednoduchú zostavu na rozhýbanie všetkých kĺbov v tele a nabudenie energie. Svojimi účinkami je porovnateľná s klasickým jogovým pozdravom slnku,
  • ásany na odstránenie bolestí krčnej a hrudnej chrbtice, 
  • automasáže rúk a nôh, ktoré v tehotenstve často puchnú a oťažievajú, 
  • ásany na odstránenie bolestí chrbta a úľavu pre nohy, 
  • ásany na uvoľnenie SI spojení, povzbudenie peristaltiky a podporu trávenia (pri nevoľnostiach), 
  • ásany na posilnenie tela, 
  • ásany vhodné na cvičenie v treťom trimestri, ako príprava na ľahký pôrod,
  • ásany na pretočenie bábätka, pokiaľ je otočené koncom panvovým.

Pripravené telo, zahriate a rozcvičené svaly, väzy a fascie uľahčujú pôrod a skracujú 1. dobu pôrodnú (tú najdlhšiu, otváraciu) o celú polovicu. Neváhajte a cvičte! Pre svoje zdravie a zdravie svojho bábätka.

Mohlo by Vás zaujímať

ilustračný obrázok
...o deťoch

Aha! Ty sa už vieš za seba postaviť!

Takáto pocta sa dostala nášmu Jurajovi včera. Boli sme spolu na futbalovom ihrisku. Náš druhorodený syn Martin sa stáva vášnivým futbalistom:) A stretli sme sa tam s kamarátmi, ktorých sme nevideli roky. Každý z nás okolo seba kopa detí. Naši prvorodený synovia sa narodili v jeden rok. Obaja pomaly prechádzajú

Čítať »
Blog

Popôrodná sexualita ReLovedY

Vaše otázky:“Kedy už bude Popôrodná sexualita aj u nás?“ nás s priateľkou a kolegynkou Dadou Zvalo doviedli kmyšlienke urobiť popôrodnú sexualitu „ReLOVED“ on-line. Keďže pôrod nás všetky zasahuje na najintímnejšej úrovni, odráža sa tento zážitok na našom ďalšom sexuálnom živote. Je to tak. Nie je tragédia a koniec všetkých dní

Čítať »