Prečo pozitívne naladená mama porodí zdravšie dieťa?

Poznáte výraz telomer? Telomer chráni koniec chromozómu, niečo ako plastový koniec na šnúrkach do topánok. Keb yho nebolo, šnúrka rozmotá a chromozón sa prilepí na susedný chromozóm, čo mu zabráni fungovať. Tieto telomery sú najdlhšie pri narodení a starnutím sa skracujú.

Dĺžku telomerov pozitívne ovplyvňuje meditácia, pozitívna nálada, podpora od okolia. Čiže optimistickí ľudia, obklopení dobrými spoločenskými väzbami, majú telomery dlhšie ako tí, ktorí žijú v nepodporujúcich vzťahoch a sú neustále vystvaení stresu.

Dĺžku telomerov novorodencov pri narodení ovplyvňuje psychický stav matky počas tehotenstva. Toto všetko sú výsledky výskumov. Ja som konkrétne tieto našla v knihe od Tomasa Vernyho, Myseľ celého tela.

Zo záverov výskumov explicitne vyplýva, že zlé správy poškodzujú nielen tehotnú ženu, ale aj nenarodené dieťatko. Telomery súvisia aj s odolnosťou/imunitou organizmu. Pozitívne psychologické stavy a spoločenská podpora majú spojitosť s nižšími hladinami cytokínov a zápalových markerov a tiež znižujú riziko infekcie. Toto jasne ukazuje, aké dôležité je venovať sa fyzickému a aj psychickému zdraviu matky počas tehotenstva. Starostlivosť jasne pozitívne ovplyvňuje zdravie tehotnej ženy a aj zdravie nenarodeného dieťatka.

Holistickú starostlivosť počas tehotenstva môžete od mňa dostať na skupinových hodinách Tehujogy. Najbližšia uzavretá skupina začína 20.9.2023 a prihlásiť sa môžete tu: https://tehujoga.sk/lekcie-a-seminare/tehujoga-uzavreta-skupina-4-2023/

Ak to máte do Zvolena ďaleko, môžete pripraviť aspoň svoje telo prostredníctvom cvičenia – Videolekcie pre tehuľky. Viete si predstaviť tehotenstvo bez bolesti, opuchnutých nôh a zvracania? Môžete sa cítiť v meniacom sa tele príjemne, spoznať svoj dych a naučiť sa ho využívať v tehotenstve a aj počas pôrodu. Videá sú určené tehuľkám od 1. týžňa až po záver tehotenstva. Veľa techník, ktoré sa v nich naučíme, môžete využívať aj počas pôrodu. Videá majú 15 – 25 minút. Pohodlne ich zvládnete aj popri práci a ďalšom malom dieťaťku, ak už ho máte. Navyše nemusíte nikam chodiť. Cvičíte doma, vtedy keď máte čas a chuť. Na čo všetko nájdete vo videách odpoveď?

  • energetizačnú zostavu – jednoduchú zostavu na rozhýbanie všetkých kĺbov v tele a nabudenie energie. Svojimi účinkami je porovnateľná s klasickým jogovým pozdravom slnku,
  • ásany na odstránenie bolestí krčnej a hrudnej chrbtice, 
  • automasáže rúk a nôh, ktoré v tehotenstve často puchnú a oťažievajú, 
  • ásany na odstránenie bolestí chrbta a úľavu pre nohy, 
  • ásany na uvoľnenie SI spojení, povzbudenie peristaltiky a podporu trávenia (pri nevoľnostiach), 
  • ásany na posilnenie tela, 
  • ásany vhodné na cvičenie v treťom trimestri, ako príprava na ľahký pôrod,
  • ásany na pretočenie bábätka, pokiaľ je otočené koncom panvovým.

Pripravené telo, zahriate a rozcvičené svaly, väzy a fascie uľahčujú pôrod a skracujú 1. dobu pôrodnú (tú najdlhšiu, otváraciu) o celú polovicu. Neváhajte a cvičte! Pre svoje zdravie a zdravie svojho bábätka.

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Nechať prejsť… umenie nestáť v ceste

Dušičky vo mne otvorili rieku nevyplakaných sĺz.  Dojalo ma stretnutie s vojnovými utečencami z Ukrajiny. Cítila som ich bolesť a túžbu po domove v mojom tele. Nikdy v tomto živote sa mi to nestalo, ale v minulosti zrejme áno. Mylsím, že to prežil takmer každý človek na Zemi.   Poplakala

Čítať »
ilustračný obrázok
Blog

Ako môžem byť dobrý otec?

Túto otázku som dostala od muža, ktorý sa stal otcom v priebehu minulého týždňa. Užíva si to! Splnil sa mu sen. Uspel v ďalšom cieli svojho života. To je veľká vec! A ja som túto ptázku dostala po prvý krát vo svojom živote. Tu je odpoveď. Žena po pôrode nepotrebuje

Čítať »