Z každej strany sa na nás valia. Rituál toto, rituál hento, samé kňažky a samé rituály… V mnohých z nás to vyvoláva rôzne pocity. Myslíme si, že rituály sa tu objavlili zrazu. Teraz. V poslednej dobe. Avšak nie je tomu tak.

Rituály sú staré ako ľudstvo samo. Rituál znamená dať pozornosť okamihu, ktorý je dôležitý a už sa nevráti. Ako napríklad narodeniny.

Ich oslava je v našej kultúre tiež rituálna. Väčšinou to znamene plné stoly jedla, plné domy ľudí, darčeky a kopu kvetov. No a samozrejme tortu. Torta je rituálny koláč. A je spojená s placentou. Viac o tom nájdete v tomto mojom videu: https://youtu.be/_ZOTq5LOcYA

Aké rituály vyznávame v našej spoločnosti?

Vianoce

Veľká noc

Narodeniny a meniny

Svadby

Krstiny

Pohreby…atď

Rituál je aj to, čo robíme každý deň rovnako. Napríklad to ako ráno vstávame. Každý z nás to má inak a všetci vieme, že ráno robí deň. Ako trávite svoje rána? Nezdravé je ráno vstať, ešte v posteli si zbehnúť správy v mobile, potom sa ísť umyť, neraňajkovať a už si variť kávu, v strese sa obliekať a opúšťať dom už v pracovnom nasadení. Aj toto je rituál.

Zdravší príklad je po prebudení otvoriť okno a pozerať sa nahými očami na oblohu zafarbenú vychádzajúcim slnkom, vyjsť von a postaviť sa bosými nohami na Zem, alebo si zacvičiť jednoduchú zostavu na pretiahnutie tela a rozpohybovanie vody v tele, ktorá po nočnom oddychu stojí a vykefovať si celé telo suchou kefou. Vypiť pohár teplej, alebo až horúcej vody a nechať telu čas na naštartovanie metabolizmu. Potom sa naraňajkovať a v pokoji sa pripraviť mentálne na prichádzajúci deň.

Príklad rituálu je ja večerné zaspávanie s bábätkom. Pričom opakovanie činností v rovnakom poradí a rovnakom priestore je dôležitejšie ako čas zaspávania. Viac o tom prečo, sa dozviete v e-booku Šestonedelie a prvý rok života s bábätkom (nájdete ju tu: https://tehujoga.sk/sestonedelie-a-prvy-rok-zivota-s-babatkom/).

A potom sú tu tie rituály, ktoré sa zdajú ako výmysel tejto doby – predpôrodný rituál, rituál menarché, rituál zavinovania kostí po pôrode – Cerrada, rituál menopauzy – to sú len tie ženské. Chlapci a muži majú svoje rituály.

Sú dôležité, pretože dávajú pozornosť veľmi dôležitým okamihom v našom živote, ktoré sú “samozrejmé” a prežije ich každý. A sú aj nezabudnuteľné. To ako ich prežívame sa nám vryje do pamäti na celý celučičký život. Tak si ich doprajme! Doprajme si vyzdvihnúť dôležitosť okamihov, ktoré nás utvárajú! Vďaka prvej menštruácii sa z dievčatka stane žena. Sexuálne dozrieva. Je dôležité osláviť túto chvíľu a aj hovoriť o tom, čo to znamená môcť byť milenkou. Tehotensvo a pôrod urobia zo ženy matku. Na celý ďalši život. Je dôležité vzdať hold žene, ktorá prináša svetu dar – nový život, dieťa, vrchol ľudskej tvorby. Nie je nič viac, ako život. Aj traja králi v Betleheme sa mu klaňajú. Žena, ktorá stratí svoj menštruačný cyklus je tiež hodna úcty! Azda najväčšej vo svojom živote. Odprevadila zo svojho života pladný vek. Nestará sa už o deti, tie sú už plnohodnými členmi spoločnosti – svoj dar v podobe detí odovzdala. Ale jej ľudská hodnota tým nekončí. Naopak, vo svojom znovunájdenom pokoji je veľkým zdrojom múdrosti a inšpirácie. Stále je plodná, avšak už neprináša svetu deti, ale iné dary svojej tvorby. 

Čo si myslíte o rituáloch teraz? Túžite si nejaký z nich dopriať? Nikdy nie je neskoro. Ak po nejakom túžite, neváhajte a ozvite sa mi 

Nech sú naše životy naplnené pozornosťou k dôležitým okamihom a úctou k životu a ceste každého človeka na tejto Zemi. Nech je požehnané.

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Priestor na zázrak – 2. časť

Urobili ste si voľno pre seba? Bez plánov? A aké to bolo? Nie je to vôbec jednoduché. A je to dané nielen tým, ako žije dnešná spoločnosť, ale aj tým ako funguje náš mozog. Náš mozog je záhada. Posledné desaťročia priniesli vedecké výskumy mnoho prevratných informácií, ktoré vnášajú trochu svetla

Čítať »
Blog

Michel Odent: „Rodiaca žena potrebuje ochranu“

Vďaka mojej priateľke mám aktuálne možnosť zúčastňovať sa on-line prednášok so svetovými osobnosťami ako Michel Odent, Debra Pascali Bonaro, Liliana Lamers v rámci konferencie Mamy mamám 2022. Viac o konferencii nájdete tu: https://www.inspiredmoms.sk/online-konferencia-mamy-mamam/ Včera som s obrovským záujmom počúvala prednášku Michela Odenta na tému „Dôvody na optimizmus“. Možno ste to

Čítať »