Nadväzujem na články o balóniku. Články o príprave hrádze na pôrod. Nič totiž neexistuje len v jednej rovine. Pod rovinou tela – masírovaním hrádze, naparovaním, vytláčaním balónika – je rovina duše. Psychika tehotnej ženy a zmeny, ktoré musí prekonať, aby žena porodila sú témou tohto blogu.

„Mám strach, že nedokážem vytlačiť dieťa“, hovorí tehotná žena. A v rovine mysle hľadá riešenia tejto situácie. Samozrejme „vonku“. Nakupuje naparovacie bylinky a stoličku. Navštívi predpôrodnú prípavu a dozvie sa o biodynamike panvy (alebo cvičí Tehujogu, aby biodynamiku panvy ovplyvnila už počas tehotenstva). Kúpi si balónik a učí sa tlačiť… Pomáha to? Určite, na rovine tela áno.

Čo však rovina duše? Čo je pod „strachom, že dieťa nedokáže vytlačiť“? Je vôbec pri pôrode nutné dieťa aktívne vytláčať? Aktívne tlačiť?

Strach, že neičo nedokážeme vychádza z našej mysle. Vychádza z hlavy. čoho sa skutočne bojíme pred pôrodom, že dieťa budeme musieť pustiť. A nechhceme to urobiť. Pri pôrode dáva matka dieťa svetu. Vychádza z jej tela, z jej kontroly, z bezpečia prostredia kam naň nikto nedosiahne. A vchádza do rúk neznámych ľudí. Raz dokonca odíde úplne. Ja viem, to je extrém ďaleko vzdialený, ale je to tak. Pod strachom, či dokážeme deti pri pôrode vytlačiť je neochota dieťa pustiť.

Dieťa je aktívny účastník pôrodu. Aktívne sa vtláča do pôrodných ciest zakláňaním hlavy a odkopávaním. Správa sa ako ryba. Počas pôrodu sa jeho telo po prvý krát zakloní, chrbtica sa po prvý krát dostáva do trakcie (rovnako trakcia chrbtice matky v rovnakom okamihu pri pôrode mu pomáha sa narodiť, lebo vytvára priestor v panve, aby mohlo rotovať a vykĺznuť). Keď je čas „tlačiť“, telo matky sa začne správať reflexne. Rovnako ako vyprázdňovanie je reflex, aj rodenie je reflex a fáza vytlačenia bábätka sa volá reflex vypudenia plodu.

Všetko čo žena musí, je dovoliť, aby sa to stalo. Hýbať sa, aby mala panva priestor pracovať a uvoľnovala sa pre rotáciu a kĺzanie bábätka von z pôrodných ciest. Podporiť biodynamiku panvy.

Ak chcete už v tehotenstve pracovať na rozvnoľnení panvya jej príprave na pôrod, cvičte Tehujogu. Najbližší kurz otváram 19.4. 2023 a prihlásiť sa môžete tu https://tehujoga.sk/lekcie-a-seminare/tehujoga-uzavreta-skupina-4/

Ak ste zďaleka, neváhajte a cvičte doma podľa videí, ktoré si môžete kúpiť tu: https://tehujoga.sk/videolekcie-pre-tehulky/

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Despacho – vďakyvzdanie, obrad pre Matku Zem

Boli sme cez víkend na Festivale svetla. Chodíme tam roky, presne 2:):):) Užili sme si koncerty, tanečné workshopy (to som si užila ja), tvorivé chvíle v detskom stane (to si užili deti), prostredie nádherného parku plného prastarých a mocných stromov (to zas všetci), jogu (zas niečo pre mňa) a program

Čítať »
Blog

Mýty o dychu 3. časť – dych je automatický

Duša latinsky anima, alebo spiritus, v preklade tiež znamená dýchať. Inšpiratívny je citát na začiatku knihy, ktorú práve čítam (lebo hltám všetku aktuálnu literatúru o dychu) v zmysle – “ Boh stvoril človeka a potom vdýchol do jeho nosdier dych života (dušu)“. Tak sa stal človek živou bytosťou…“ a autor

Čítať »