TEHUJOGA

TEHUJOGA

Zrejme si hovoríte, že čo je to za blbosť? Veď som nikdy zo svojho tela neodišla. Nuž je to pravda a zároveň nie je. Že ako to myslím?

Nuž priveľa sa stotožňujeme s vlastnými myšlienkami a primálo sa cítime. Skúšali ste niekedy v emocionálne vypätej situácii prestať počúvať myseľ a začať počúvať telo? Telo je totiž vystavané z našich emócií. Rozdiel medzi emóciou a pocitom je asi taký ako medzi podnebím a počasím. Emócia je podnebie – náš dlhodobý sklon určitým spôsobom reagovať na podnety, ktoré k nám prichádzajú. A pocit je ako počasie – nie všetky situácie máme už „nacvičené“ a tak občas príde momentálny stav a to je pocit. Pokiaľ sa rovnaké pocity hromadia, vzniká emócia.

Emócie tvarujú telo a sú dlhodobé – čiže sme na ne zvyknutí. To na čo sme zvyknutí si nevšímame. A čo si nevšímame, začne fungovať síce v našom tele, ale bez nášho vedomia. A tu je nebezpečie. Niekto tomu hovorí náhoda. Ja to považujem za nepozornosť.

Úloha? Chcete? Ako sa zmení vaše vnímanie emócie, keď sa presuniete od vnímania myšlienok o danej situácii k vnímaniu telesných reakcií. Hustá veta…:):):)

Po lopate – spadne polica plná hrncov v kuchyni a tie sa rozbijú. Je to rachot, buchot, neporiadok. Zľaknem sa, to nepochybne. A miesto toho, aby som spustila slovnú lavínu (či už výchovnú, alebo nadávaciu), tak urobím, čo mi v tej chvíli telo velí. A keďže sa to stalo u nás v kuchyni pred chvíľou, môžem vám smelo napísať, že som si sadla na zem a na chvíľu zavrela oči a pár krát sa vedome predýchala. Pomohlo mi to nespanikáriť, nestať sa „obeťou zničenej a rozhádzanej kuchyne“, s rozvahou upratať a tiež s pokojom vysvetliť synovi, ktorý tú situáciu nepozornosťou spôsobil, že sa má sústrediť na to, čo práve robí.

Posunúť svoju pozornosť do tela jednobodovo v ťažkých situáciách nám pomáha nezrádzať samých seba. Ak ostávame v mysli, dokážeme sa občas znásilniť – cítime, že nemáme chuť niečo robiť, ale presvedčíme sami seba, že „veď to zvládnem, to nie je také strašné“ a s úplným odporom urobíme niečo, čo by sme neurobili, keby sme sa poslúchli v tele.

Aj o tomto umení bude letný pobyt CHRÁM ŽENY. Miesto má obmedzenú kapacitu, preto neváhajte a čo môžte urobiť dnes, urobte dnes:) a zarezervujte si svoje miesto. Podrobné informácie nájdete na tomto linku: https://tehujoga.sk/lekcie-a-seminare/chram-zeny/

A ak máte akékoľvek nezodpovedané otázky, neváhajte ma kontaktovať 0905 99 34 17, michaela@tehujoga.sk.

Tešíme sa na vás spolu s Martinou Magdalénou.

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Keď sa povie RITUÁL.

Z každej strany sa na nás valia. Rituál toto, rituál hento, samé kňažky a samé rituály… V mnohých z nás to vyvoláva rôzne pocity. Myslíme si, že rituály sa tu objavlili zrazu. Teraz. V poslednej dobe. Avšak nie je tomu tak. Rituály sú staré ako ľudstvo samo. Rituál znamená dať

Čítať »
Blog

Hrádza, diastáza a „balónik“

Prevencia poranenia hrádze je dôležitou súčasťou prípravy na pôrod. Takto by to povedal zrejme lekár:) O hrádzu sa treba postarať. Nikdy predtým „nezažila“ také napätie ako pri pôrode dieťatka. Ako si hrádzu prirodzene pripraviť som písala tu: https://tehujoga.sk/nastrih-hradze/ A sľúbila som aj pokračovanie o mechanickom tréningu hrádze s pomôckou „nafukovacím

Čítať »