TEHUJOGA

TEHUJOGA

Zrejme si hovoríte, že čo je to za blbosť? Veď som nikdy zo svojho tela neodišla. Nuž je to pravda a zároveň nie je. Že ako to myslím?

Nuž priveľa sa stotožňujeme s vlastnými myšlienkami a primálo sa cítime. Skúšali ste niekedy v emocionálne vypätej situácii prestať počúvať myseľ a začať počúvať telo? Telo je totiž vystavané z našich emócií. Rozdiel medzi emóciou a pocitom je asi taký ako medzi podnebím a počasím. Emócia je podnebie – náš dlhodobý sklon určitým spôsobom reagovať na podnety, ktoré k nám prichádzajú. A pocit je ako počasie – nie všetky situácie máme už „nacvičené“ a tak občas príde momentálny stav a to je pocit. Pokiaľ sa rovnaké pocity hromadia, vzniká emócia.

Emócie tvarujú telo a sú dlhodobé – čiže sme na ne zvyknutí. To na čo sme zvyknutí si nevšímame. A čo si nevšímame, začne fungovať síce v našom tele, ale bez nášho vedomia. A tu je nebezpečie. Niekto tomu hovorí náhoda. Ja to považujem za nepozornosť.

Úloha? Chcete? Ako sa zmení vaše vnímanie emócie, keď sa presuniete od vnímania myšlienok o danej situácii k vnímaniu telesných reakcií. Hustá veta…:):):)

Po lopate – spadne polica plná hrncov v kuchyni a tie sa rozbijú. Je to rachot, buchot, neporiadok. Zľaknem sa, to nepochybne. A miesto toho, aby som spustila slovnú lavínu (či už výchovnú, alebo nadávaciu), tak urobím, čo mi v tej chvíli telo velí. A keďže sa to stalo u nás v kuchyni pred chvíľou, môžem vám smelo napísať, že som si sadla na zem a na chvíľu zavrela oči a pár krát sa vedome predýchala. Pomohlo mi to nespanikáriť, nestať sa „obeťou zničenej a rozhádzanej kuchyne“, s rozvahou upratať a tiež s pokojom vysvetliť synovi, ktorý tú situáciu nepozornosťou spôsobil, že sa má sústrediť na to, čo práve robí.

Posunúť svoju pozornosť do tela jednobodovo v ťažkých situáciách nám pomáha nezrádzať samých seba. Ak ostávame v mysli, dokážeme sa občas znásilniť – cítime, že nemáme chuť niečo robiť, ale presvedčíme sami seba, že „veď to zvládnem, to nie je také strašné“ a s úplným odporom urobíme niečo, čo by sme neurobili, keby sme sa poslúchli v tele.

Aj o tomto umení bude letný pobyt CHRÁM ŽENY. Miesto má obmedzenú kapacitu, preto neváhajte a čo môžte urobiť dnes, urobte dnes:) a zarezervujte si svoje miesto. Podrobné informácie nájdete na tomto linku: https://tehujoga.sk/lekcie-a-seminare/chram-zeny/

A ak máte akékoľvek nezodpovedané otázky, neváhajte ma kontaktovať 0905 99 34 17, michaela@tehujoga.sk.

Tešíme sa na vás spolu s Martinou Magdalénou.

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Dnes som so sebou spokojná! Ale akú to má cenu?

Písala som o výkone a čo to s nami robí. Tak dnešný deň bol presne obrazom toho, akú stopu na mne zanechala výchova a „šľachtenie na výkon“. Okrem toho, že som v sobotu bola celý deň v práci lektorovať, tak dnešný zoznam je skutočne veľmi dlhý. Na jeho konci mám

Čítať »
Blog

Mýty o dychu – 2. časť – nový trend v slow fashion je slow breath.

Dnes o „jedovatom plyne“. Bunky potrebujú pre svoju prácu a metabolizmus kyslík. Oxid uhličitý je jedovatý plynm ktorého sa musíme zbaviť. Preto, keď podávame akýkoľvek fyzický výkon, dýchame zhlboka veľmi veľmi rýchlo. Nadychujeme veľa a rýchlo a vydychujeme veľa a tiež prirýchlo. Pravda je niekdy inde. Hemoglobín (proteín v krvných

Čítať »