TEHUJOGA

TEHUJOGA

MUDr. Kristína Bihariová

Ambulancia prenatálnej ultrazvukovej diagnostiky 3D/4D

www.3dsonografia.sk

Objednajte sa: 0915 138 985

Adresa ambulancie: Poliklinika Nemocnice Zvolen, Kuzmányho nábrežie 28,                       2. poschodie 

Ambulancia  prenatálnej ultrazvukovej diagnostiky poskytuje vyšetrenie bábätiek počas tehotenstva. Ultrasonografické vyšetrenie sa počas tehotenstva prevádza celkom trikrát, v každom trimestri raz. Bábätko sa podrobne vyšetruje „od hlavy po pätu“.

 Prvé vyšetrenie je plánované medzi 12. až 14. týždňom tehotenstva. Plod v tomto čase meria medzi 45 – 84 mm od hlavičky k zadočku. Na hlávke plodu sa zameriavame na tvar lebky, mozgové štruktúry, tváričku plodu, prítomnosť nosnej kosti (NB – z angl. nasal bone), prejasnenia v oblasti šije (NT – z angl. nuchal translucency) a prítomnosť intrakraniálnej translucencie (IT), ktorá vylúči rozštep chrbtice.

Posúdia sa končatiny plodíku, orgány brušnej dutiny, pupočník, cieva s názvom ductus venosus (DV) a v základnej anatómii aj srdiečko plodu. Po zadaní týchto údajov do Astraia programu je vypočítané individuálne riziko na prítomnosť chromozomálneho ochorenia dieťatka ako je Downov, Edwardsov a Patauov syndróm. Ďalej je vypočítané riziko na vznik preeklampsie a rastového zaostávania plodu z dôvodu nedostatočnej výživy placentou.

Druhé ultrasonografické vyšetrenie sa uskutočňuje medzi 18. a 22. týždňom tehotenstva. Váha bábätka sa v tomto čase pohybuje okolo 300 – 500g. Tretie vyšetrenie je plánované na 28. až 32. týždeň. Na bábätku sa hodnotí anatómia orgánov: mozgu, tváričky, hrudníka, bruška, panvy, končatín a chrbtice.

Každé vyšetrenie je prevádzané v 2D móde, klasické čierno-biele zobrazenie, ale aj v 3D a 4D zobrazení, kedy je pomocou počítačového softwaru obraz prevedený do trojrozmerného zobrazenia. Vieme zobraziť dieťatko aj pomocou videa.