To ako sa rodia naše deti tvorí budúcnosť

Včera som viedla seminár Hypnopôrodu vo Zvolene. Tento seminár – predpôrodnú prípravu formou Hypnopôrod Slovakia, kde som certifikovanou lektorkou, robím veľmi rada. Už dávno som pôvodnú prezentáciu prerobila na „svoj obraz“ a doplnila podľa mňa zásadné a kľúčové informácie o práci tela pri pôrode a jeho príprave v tehotenstve a tiež o fyziológii prirodzeného pôrodu. Som vďačná, že som sa mohla pod vedením Miroslavy Peťkovej vyškoliť a stať sa lektorkou Hypnopôrodu.

Hypnopôrod má veľmi dôležitú úlohu – búra jedovaté kultúrne presvedčenia o pôrodoch. Bez toho, aby sme si to uvedomovali, berieme pôrody ako nutnú traumatizujúcu udalosť, ktorej sa po tehotenstve nedá vyhnúť. Len to nejako prežiť. A stále to väčšina žien takto vníma. A potom sa nájdu aj tie odvážne. Ktoré cítia, že to musí ísť aj inak a hľadajú iné informácie. S takýmito ľuďmi som včea strávila deň.

Prečo je pôrod taký zásadný? Je to PRVÝ MOMENT…pre mnohých zúčastnených a všetko čo zažívame po prvý krát sa veľmi veľmi veľmi počíta. Zapisuje sa ako nespochybniteľná skúsenoť prežitá v tele do našej pamäti. A ovplyvňuje každé naše ďalšie konanie.

Pre rodiace sa dieťa je rozdiel:

  • či matka pri pôrode cíti strach, alebo dôveru (to je rozdiel aj pre matku, lebo v strachu sa rodí veľmi ťažko a bolestivo a dieťa sa rodí s vedomím – tento svet je strašné miesto)
  • či sa matka pri pôrode cíti rešpektovaná, alebo znásilňovaná (dieťa si zapisuje – určitá úroveň násilia je normálna, moja mama ju prijíma na svojom a mojom tele)
  • či má všetko svoj čas, alebo s časom zápasíme a „veci musia ísť rýchlo“ (vytvára tlak na čas a výkon, život v strese)
  • či sa dokáže narodiť samo, alebo pod vplyvom liekov (…bez poznámky… je dokázaná priama súvislosť medzi medikovanými pôrodmi a nárastom drogových závislostí)
  • či sa po pôrode nadýchne v pokoji na materskom tele, alebo v chvate niekde inde ako na tele svojej matky (prvý nádych ako utrpenie, každý ďalší ako boj s utrpením – vedomie – musím sa nadýchnuť a je to utrpenie)
  • či po narodení s ním manipulujú láskavé, starostlivé a jemné ruky s pochopením a úctou k jeho možnostiam a skúsenostiam v ľudskom tele, alebo je neosobne ošetrené bez prítomnosti rodičov (o dôležitosti prvého dotyku si môžete prečítať tu: Prvý dotyk má patriť matke)
  • či môže matka po pôrode nadojčiť svoje dieťa a dojčiť ho toľko, koľko obaja potrebujú byť spolu spojení (vytvára uistenie o hojnosti a bezpečí na tomto svete)

A Hypnopôrod vytvára priestor, v ktorom sa dá porodiť v láske a úcte. Vytvára ho informačne. Vytvára pole vo vedomí, ktoré vytvorí novú realitu v pôrodníctve. A to sa mení. Za posledných 12 rokov, čo stojím pri pôrodoch je to kvantový skok a aj tu cítim vďaku.

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Lojálny stážca

Poznáte príbeh amerických a japonských vojakov, ktorí sa počas druhej svetovej vojny stratili na ostrovoch v Tichom oceáne? Nie? Tak vám porozprávam príbeh, ktorý je aj o vás. Stratení vojaci v Tichom oceáne nevedeli, že vojna skončila. A tak bojovali ďalej. Trvalo desaťročia, kým ich našli a oni sa dozvedeli,

Čítať »
...o deťoch

Keď je u nás mama nervózna…

Včera som vybuchla. Stáva sa to každému. Výsledkom bol zákaz televízora na CELÝ MESIAC! Niektoré deti si aj poplakali. Ale zaujímavé je, ako to zobrali. Ako v tomto výbuchu prijali mňa. Nuž sú úžasní! Všetko, čo do detí investujeme sa nám vráti. Mne sa vracia v dobrom. Jasné, že keď

Čítať »