TEHUJOGA

TEHUJOGA

O Tehujoge

O Tehujoge

ilustračný obrázok ásana

Tehotenská joga je cvičenie vychádzajúce z jogových asán špeciálne prispôsobené pre potreby tehotných žien. Využíva aj dychové techniky – pránajamu.

Tehujoga je môj koncept a chápanie tehotenskej jogy – tak ako každý učiteľ sa pod to, čo učí svojich žiakov nejako podpíše. Na hodinách sa sústredíme na vedomú prácu s dychom, rešpektujeme fyzické možnosti a aj obmedzenia tehuliek. Učíme sa vedome vnímať jemné signály tela a využívať ich.

Tehujoga cielene uvoľňuje a jemne posilňuje oblasť panvového dna. Posilňujeme svaly, ktoré ochabujú, naťahujeme svaly, ktoré sa zvyknú skracovať. Posilňujeme hlboký stabilizačný systém, aby telo vládalo niesť rastúcu hmotnosť ženy počas tehotenstva a aby žienky vládali nosiť svoje detičky po pôrode. Pohybom rôzne odblokovávame možné bloky v chrbtici, tak aby v tehotenstve nebolela.

Dôležitou súčasťou lekcií je úvodný rozhovor, ktorý trvá cca 20 minút. Zdieľame čokoľvek, čo nastávajúce mamičky prežívajú a súvisí s tehotenstvom, pôrodom, popôrodím. Akýkoľvek problém, akákoľvek otázka je dôležitá. Je pre mňa východiskom, ako hodinu viesť, čomu sa venovať viac, alebo špeciálne.

Cvičenie trvá 60 minút. Záver každej lekcie tvorí relaxácia, uvoľnenie a pozitívna vizualizácia.

Na cvičenie si prineste pohodlné oblečenie, pitný režim. Pokiaľ uprednostňujete vlastnú podložku, môžete si ju priniesť.

Teším sa na spoločné stretnutia.

Popôrodná regenerácia

Telo ženy po tehotenstve a pôrode potrebuje špeciálnu starostlivosť. Je energeticky aj fyzicky úplne otvorené. Panvové dno, aby dosiahlo svoju predtehotenskú kondíciu potrebuje čas až 3 roky.

Prirodzené procesy zatvárania tela vieme podporiť správnym cvičením. Na hodinách Jogy po pôrode pracujeme intenzívne so svalstvom panvového dna – posilňujeme ho, navraciame do pôvodnej kondície. Venujeme pozornosť aj svalstvu chrbta, ktoré je tiež vystavené od obdobia tehotenstva zvýšenej záťaži. V tehotenstve nosíme dieťa v brušku, po pôrode v šatke, na rukách či nosiči. Materské srdce sa dobrovoľne rozdeľuje medzi všetky deti a manžela, chceme ho chrániť, preto sa hrbíme.

Joga po pôrode je určená mamičkám. Bábätká od narodenia do veku 6 mesiacov sú na hodinách vítané. Môžu celé cvičenie prespať, alebo aktívne prežiť spolu s maminkou.

Úvod každej hodiny patrí zdieľaniu. Každá mamička môže do rozhovoru priniesť akúkoľvek tému, s ktorou momentálne žije. Svojou vnímavou prítomnosťou vytvárame bezpečný priestor pre každú mamičku.

Potrebujete pohodlné oblečenie pre seba a svoje bábätko, cvičíme naboso.

Teším sa na spoločné stretnutia.