ilustračný obrázok

Pôrod má štyri doby. Tou štvrtou je šestonedelie. Nie je to „len“ šesť nedieľ“ po pôrode. Je to dôležitý prechod. Rodí sa nová bytosť „matka“. Dieťa, čerstvo narodené na tento svet, si zvyká. Učí sa „byť v tele“. Čelí výzvam dojčenia, dýchania, kakania, cikania, spania, nosenia na rukách, kontaktu s inými ľuďmi ako mama a otec a tiež dňu a noci, plaču a spaniu…

Matka si zvyká, že nie je“slobodná“ ako doteraz. Často závidí svojmu mužovi, že on môže prejsť cez vchodové dvere domu, či bytu. Alebo si len tak slobodne odísť do obyvačky či kuchyne. Ona je pripútaná k dieťatku. Nevie ho nechať samé. Ani nechce. A zvyká si, že jej svet sa scvrkol na spálňu, sprchu a záchod. Jej telo je iné. Milovanie nikdy nebude také ako predtým (ale môže byť aj lepšie:)). Prsia sa nalejú a bolia. Čelí bolesti z hojenia po pôrode a bolesti z dojčenia. Lebo áno, aj dojčenie bolí. Niektoré bradavky si jednoducho potrebujú zvyknúť. Nie všetky deti majú ideálne voľné uzdičky v ústočkách a nech sa prisávajú sebelepšie, ich mamky to jednoducho bolí.

A toto všetko nie je jednoduché. Je veľmi ťažké prijať nezvratnú zmenu. Kým sa materstvo stane potešením, je často „len“ čakaním na večer a potom opäť na ráno. Aj ja som tam bola a hovorievam, že porodím za čokoládu. Ale šestonedelie by som si zopakovať už nechcela.

Ako sa dá žene v tejto fáze materstva pomôcť? Pripomeňte jej kým bola predtým. Nech sa venuje aspoň 15 minút zo dňa tomu, čo ju napĺňa a je to v tomto čase možné. Nech si pozrie film, ktorý chce vidieť. Nech si prečíta knihu, ktorú si doteraz prečítať nestihla. Návštevy minimalizujte. Nepustite do domu nikoho, kto môže mamičku zneistiť, kritizovať, spochybňovať. Vyberte si citlivo šestonedeľnú dulu, mamu, priateľku, ktoré sa o vás postarajú. Výdatne jedzte, spite a pite. Doprajte si potešenie, ktoré s materstvom nesúvisí. Choťe na krátky výlet autom. Pokojne sa len prevezte, vôbec nemusíte z auta vystúpiť.

A keď vám bude ťažko, opakujte si:“Zo dňa na deň lepšie!“ A to naozaj tak je!

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Prečo pozitívne naladená mama porodí zdravšie dieťa?

Poznáte výraz telomer? Telomer chráni koniec chromozómu, niečo ako plastový koniec na šnúrkach do topánok. Keb yho nebolo, šnúrka rozmotá a chromozón sa prilepí na susedný chromozóm, čo mu zabráni fungovať. Tieto telomery sú najdlhšie pri narodení a starnutím sa skracujú. Dĺžku telomerov pozitívne ovplyvňuje meditácia, pozitívna nálada, podpora od

Čítať »
Blog

Sila dotyku.

Ako hovorí Ilonka, moja kolegyňa, často podceňujeme silu dotyku a milého slova. Ľudský dotyk lieči. Je to merateľné. Aj John Upledger sa o tom nespočetne krát presvedčil, keď začal vyučovať kraniosakrálnu ospteopatiu pre laikov. Bežní ľudia ošetrovali svojich blízkych presne stanoveným postupom v domácom prostredí a ťažké diagnózy zrazu začali

Čítať »