TEHUJOGA

TEHUJOGA

Tehotenstvo je obdobím uvoľnenia a radosti. V tehotenstve je žena v kontakte so svojim telom, ktoré je domovom bábätka. K sebe a svojmu telu by mala pristupovať s rovnakou láskou akú cíti k dieťatku pod srdcom. 

Môže sa rozmaznávať aromaterapio, automasážami, pravidelnou relaxáciou a jednoduchým cvičením.  To všetko jej v tehotenstve pomáha pripraviť seba a zároveň svoje bábo na pôrod.

Pôrod je nedobrovoľný proces, ako pre ženu, tak pre dieťa. Je to zároveň najprirodzenejšia vec na svete. A každá žena má dosť sily pôrod zvládnuť. Môcť priviesť na svet nový život je obrovský dar. A patrí len ženám. 

To najlepšie, čo môže pri pôrode urobiť sama pre seba je, že si nebude prekážať – ani telom – stuhnutým, zoslabnutým, nepohyblivým –  ani mysľou  – plnou strachu a nedôvery – a ani dychom – krátkym, nedostatočným, nevyživujúcim.

TELO 

Začnime teda telom. Je hmatateľné a sme zvyknuté sa oň starať. Pre prirodzený pôrod potrebujeme zachovať telo silné a v dobrej kondícii. Pokiaľ je tehotenstvo normálne, zdravé, fyzilogické, hýbte sa! Výborné tipy na pohyb počas tehotenstva nájdete v mojo e-booku zDARma “Pohyb v tehotenstve ako príprava na pôrod” – stihnuť si ho môžete tu: https://tehujoga.sk/pohyb-v-tehotenstve-ako-priprava-na-porod/

Ak ste boli zvyknuté tancovať, tancujte, ak ste boli zyvknuté plávať, plávajte, určite začnite chodiť, aj keď ste to predtým nerobili. Skrátka nájdite si pohyb, ktorý vám vyhovuje.

Nech robíte čokoľvek, majte na pamäti, že by ste mali dbať na správne držanie tela. Keďže ťažisko sa v tehotenstve rýchlo mení, môžete mať hlavne v 3 trimestri bolesti v trieslach a nad lonovou kosťou. Vtedy je vhodná pasívna opora – šatka na podviazanie bruška. Spôsob podväzovania vám rada ukážem ja, alebo vyhľadajte dulu vo svojom okolí. Na podviazanie skvele poslúži obyčajná elastická šatka na nosenie bábätka. 

Existujp aj špeciálne tehotenské pásy. 

Venujte pozornosť nohám, ktoré nesú rastúcu záťaž. Pokiaľ vás v tehotenstve začnú tlačiť topánky a bolieť chodidlá, oploštela vám noha. To má zlý dopad na zdravie a bolestivosť celej chrbtice a ploché nohy hovoria aj o nedostatočnej kondícii panvového dna. Riešením nie sú ortopedické vložky. AK sa rozhodnete ich používať tak len v topánkach, ktoré nosíte na dlhú chôdzu. Určite dvíhajte predmety zo zeme s pomocou prstov na nohách, masírujte si chodidlá, alebo nech vám ich masíruje partner. 

Chôdza a pohyb je efektívnou prevenciou vzniku alebo zhoršenia stavu kŕčových žíl v tehotenstve. Po dobrej prechádzke si nohy vyložte aspoň na úroveň panvy, krúžte chodidlami. Určite sa vyhnite dlhému státiu a sedeniu. Ak máte prácu, kde sedíte, aspoň sttriedajte stoličku za fitloptu a kľakačku a choďte sa každú hodinu prejsť. Pri stojatom zamestnaní si tiež sadajte na fitloptu a prechádzajte sa. 

Veľkú záťaž nesie panvový pletenec. Naša panva je stvorená na vynosenie a pôrod bábätka. Má nepravé kĺbne spojenia, ktoré sa od otehotnenia rozvoľňujú, aby sa v čase pôrodu rozostúpili a uvoľnili cestu bábätku. Tento proces môže byť bolestivý už v prvom trimestri. 

Viac záťaže v tehotenstve a po pôrode budú niesť prsné svaly a medzilopatkové svaly. Prsné svaly sa zvyknú skracoavť, preto ich po zahriatí akokoľvek natiahnite – spájajte dlane za chrbtom a dvíhajte ruky čo najvyššie. 

DYCH

Dych jd veľmi dôležitou súčasťou vyprádzdňovacieho reflexu. Je napojený na kľúčové svaly a výdychom na parasymtycke nervy. To všetko nám umožňuje porodiť. 

Najmä v posledných mesiacoch je stále ťažšie sa nadýchnuť. Plytké dýchanie znamená obmedzenia ophyblivosti bránice. Tehotné ženy majú bránicu často aj zablokovanú. Bránica je súčasťou “piestu”, ktorý pri pôrode tlač smerom dolu a von. Mala byť ostať v pohybe a to dokážeme opäť jednoducho – dychovým cvičením. 

Položte si ruky zboku na hrudník – skoby “vbok” ale dlane uložte na rebrá pod prsiami. Nadychujte tak, aby sa vám dlané pri nádychu hýbali dopredu, dozadu aj do strán. Vydychujte všetko, keď máte pocit, že ste už vydýchli všetko ešte chvíľu vo výdychu ostaňte. Nádych emsrujte opäť pod svoje dlane. Vydychovať môžete cez otvorené ústa s uvoľnenou sánkou a slabikou (mantrou) “haaaaaaaa…”

MYSEĽ

Myseľ, nech to znie akokoľvek, je pánom situácie. Pokiaľ neuveríme, že sme v bezpečí a nedokážeme sa pri pôrode uvoľnit, bude naša myseľ pôrod spomaľovať. Známou technikou prípravy mysle na pôrod je Hypnopôrod, ktorý vo svete spopularizovala Maria Monganová. 

Ja vám ponúkam 3 jednoduché Meditácie pre tehuľky, ktoré si môžete púšťať celé tehotenstvo a aj na pôrodnej sále. Meditácia Si sila prítomného okamihu je priamym návodom ako počas pôrodu dýchat. Môžete si ich stiahnuť tu: https://tehujoga.sk/meditacie-pre-tehulky/

Pošas tehotenstva trpezlivo očakávame príchod svojho dieťatka na svet. Pôrod je dôležitým ale krátkym okamihom v živote matky aj dieťatka. Nech je pôrod a jeho okolnosti akékoľvek, obohacuje matku aj dieťa. Váš spoločný život začne v prvých sekundách po pôrode. Aby ste to zvládli v ľahkosti ponúkam vám hneď 2 e-booky, ktoré vám zaručene uľahčia šestonedelie:

  1. Šestonedelie a prvý rok života s bábätkom https://tehujoga.sk/sestonedelie-a-prvy-rok-zivota-s-babatkom/ 
  2. Kuchárska kniha pre šestonedieľky https://tehujoga.sk/kucharska-kniha-pre-sestonedielky/ Obsahuje hlavne recepty pre zdravé a ľahké stravovanie pre ženy, ktoré chcú mať dostatok materského mlieka a zároveň majú bábätko s citlivý trávením. 

Kiež majú všetky ženy na svete krásne a zdravé tehotenstvá a pôrody a všetk deti nech môžu hneď po narodení odpočívať na hrudi svojich matiek v náručí svojich otcov.

Mohlo by Vás zaujímať

...o deťoch

Keď je u nás mama nervózna…

Včera som vybuchla. Stáva sa to každému. Výsledkom bol zákaz televízora na CELÝ MESIAC! Niektoré deti si aj poplakali. Ale zaujímavé je, ako to zobrali. Ako v tomto výbuchu prijali mňa. Nuž sú úžasní! Všetko, čo do detí investujeme sa nám vráti. Mne sa vracia v dobrom. Jasné, že keď

Čítať »
Blog

Umenie dotyku…

Dotyk je magická schopnosť, ktorú máme. Vnímame ho ako zmysel, uvedomujeme si ho na svojich dlaniach. Keďže je to zmysel, informuje mozog. Je zdrojom informácií, rovnako ako oči, nos, uši…ale na to už zabúdame. Rovnako zabúdame, že to nie sú len končeky prstov, čím sa dotýkame. Dotýkame sa celou kožou.

Čítať »