Hormonálna antikoncepcia – čo by nás v súvislosti s ňou ani nenapadlo…

Ženské telá sú cyklické. A je výborné to vedieť a rešpektovať. Náš život je oveľa jednoduchší ak sa vo svojej cykliskosti poznáme a vieme jej dary naplno využiť. Ak dokážeme sledovať mesačné zmeny v našich telách a využiť ich potenciál, dokážeme za mesiac veľmi veľa a aj si kvalitne oddýchneme. Ak prispôsobíme stravovanie potrebám cyklu, ostávame štíhle a zdravé. Lebo počas menštruácie naše telá úplne prirodzene detoxikujú a opravujú sa. A zároveň naša chuť na milovanie a vnímanie partnera po našom boku je tiež cyklická.

Dôvody pre antikoncepciu sú fajn. Určite sa nechceme vždy “rozmnožiť”, keď si užívame spoločné chvíle. Ale hormonálna antikoncepcia nás odstriháva od vlny cyklu a za ochranu, ktorú poskytuje, si berie svoju daň.

Hoci milujeme svojich mužov a páčia sa nám, naša chuť na spoločnú intimitu je slabá. Alebo aj žiadna. Necítime kedy máme tvrdo zparacovať a kedy zas oddychovať. Prirodzená krivka nášho mesačného plynutia sa “vyrovnáva”…ale naše telá potrebujú všetky jej vrcholy a údolia, aby zdravo starli. 

Keď sa hormonálnej antikoncepcie zbavíme, život sa zmení a začíname v pocitoch a prežitkoch doháňať, čo sme “zameškali”. Vlny sú búrlivejšie a  nerozumieme im. Chceme byť znovu “normálne”, nehormonálne. A to je škoda. Najneskôr s ustaním cyklu sa dostavuje pocit hlbokého smútku.

Viem, že sú ženy po 40-tke a nepoznajú svoj cyklus. Ale nikdy nie je neskoro. Cykliskosť pretrváva, aj keď naše telá už nemajú energiu krvácať každý mesiac. Minie sa zásoba vajíčok vo vaječníkoch a maternica nemusí každý mesiac vytvárať “postieľku” pre prípadné tehotenstvo. Ale dary cyklu pretrvávajú – tvorivosť, efektivita, schopnosť nadhľadu a pomenovania nefunkčných vecí a aj poznanie času, kedy treba oddychovať. 

A nie je nič zlé na tom, ak hormonálnu antikoncepciu užívate. Užívajte si to s ňou. A potom sa spojte so svojim cyklom naplno a užite si aj to:)

Ďalšie články