TEHUJOGA

TEHUJOGA

Čo chcete po pôrode urobiť s placentou? 

Možno nechcete urobiť nič, aj to je v poriadku. Viete, prečo si naši predkovia placentu ctili? Viete ako s ňou po pôrodoch nakladali? Tu je pár príkladov. 

Placenta je orgán s veľmi komplexnou a rozsiahlou biologickou inteligenciou. Placenta sa vyvíja ako prvá z rovnakého bunečného základu ako bábätko – z oplodneného vajíčka. Po celé tehotenstvo monitoruje stav vitality  a výživy tela  matky a zásobuje vyvíjajúce sa bábätko dokanlým kokteilom živín. Prastaré národy hovorili o placente ako o “vnútornej babičke” alebo “koláči, torte” ä pravdebodobne odtiaľ pramení náš dnešný zvyk upiecť oslávencovi narodeninovú tortu – okrúhly koláč, výnimočne bohatý a určený len 1 človeku).

Posvätné vlastnosti placenty boli uctievané po celom svete. Domorodé Indiánske kmene verili, že placenta je sídlom duše a preto ju nechávali samovoľne odpadnúť (dnešný lotosový pôrod). Potom matka zabalila placentu do posvätnej látky a pochovala ju na tajmon mieste, odkiaľ mohla byť placenta vyňatá v prípade sťahovania kmeňa. V Thajsku sa placenta pochováva počas posvätného rituálu. Podľa múdrosti Aborigínscov sa placenta pochováva vždy. Je to spôsob, ktorým sa Gaia napĺňa poznaním, že sa narodilo nové dieťatko. Aboriginci veria, že DNA a bioologické tekutiny placenty informujú Matku Zem o povahe, daroch a poslaní dieťaťa. Maori placentu pochovávajú, aby zaistili náležitú reinkarnáciu v budúcom živote. Japonci pre placentu tvorili ozdobné pohrebné urny. V budhistických kultúrach  a aj v Malajzii dodnes veria tomu, že placenta ostáva s človekom zjednotená po celý život. V mnohých kultúrach sa placenta, alebo jej časť, konzumovala, alebo uchovávala pre budúce liečebné účely. 

Čo s placentou môžete urobiť dnes? 

  • Zabezpečiť, aby pupočník nebol oddelený ihneď po pôrode, ale až po jeho dotepaní. Pokiaľ je pupočník odstrihnutý pred dotepaním, dieťatko sa nadýchne po prvý-krát v šoku, že sa dusí.Kým tečie pupočníková krv k bábätku, zásobuje ho kyslíkom. Po dotepaní sa pľúca automaticky aktivujú sami v tempe aké potrebujú. Veľmi pozitívny pre tento proces je kontakt telo na telo s mamičkou. Materské telo je matrica života a najväčší zmysel – hmat – je kontaktom koža na kožu naplno stimulovaný a môže informovať mozog. O prvom nádychu si môžete prečítať tu: https://tehujoga.sk/za-co-vsetko-moze-prvy-nadych/ a prvom dotyku si môžete vypočuť video tu: https://tehujoga.sk/preco-je-prvy-dotyk-dolezity/
  • Placentu si môžete vypýtať domov aj z pôrodnice. Jednajte s personálom trpezlivo a pripravte si nádobu, v ktorej placentu prepravíte.
  • Placentu môžete doma uskladniť v mrazničke a keď nájdete miesto a čas, kedy sa chcete venovať jej ucteniu, jednoducho ju rozmazíte.
  • Naši predkovia tradične pochovávali placentu v blízkosti svojich domovov, avšak niekde v záhrade ďalej od domu. Nad placentu sadili strom, ktorý mal byť ochrancom novorodeného dieťatka. O strom sa starali s rovnakou láskou ako o novorodeného člena rodiny. Vitalita stromu bola rovnako dôležitá, ako starostlivosť o bábätko. Potomok sa potom rád vracal domov. Mal vo svojom rodisku koreň. 

Ak chcete opraviť svoj príbeh a uctiť si svoju placentu, tak môžete:

  • upiect narodeninovu tortu, najlepšie červenú:),
  • poriadne si z nej odhryznúť, nasýtiť sa jej, 
  • a potom ju pochovať na mieste, ktoré máte radi a chcete sa tam vracať s vďakou, akoby ste pochovávali vlastnú placentu. 
  • a môžete ju pred pochovaním kedykoľvek aj spracovať.

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Predpôrodný ženský kruh

Roky sa venujem predpôrodnej príprave. A viem s určitosťou povedať, že každý to potrebuje inak. Ženy inak, muži inak, páry inak a aj každý človek inak. Mnoho informácií je dnes dostupných. A my cítime, že máme šancu prepísať kolektívnu pôrodnú pamäť. Tá sa pred 1000 aq viac rokmi zahalila strachom

Čítať »