Vylieči ďalšie dieťa pôrodnú traumu?

Pôrodná trauma je súčasťou našich životov. A to preto, lebo pôrod je dej nedobrovoľný, ako pre matku tak pre dieťa. Nikto z nich túto skúsenosť predtým nemal. A zároveň obaja vedia, že pôrod je bránou k životu, alebo smrti. Ďalej môžem hovoriť len za seba a moje pocity pred druhým a ďalším pôrodom. Aj keď prvý pôrod bol krásny a prebehol doma, tak do druhého sa mi nechcelo. Je mnoho príjemnejších pocitov, ktoré môžem cítiť vo svojej jóni ako hlavička rodiaceho sa dieťatka. 

A tretí krát som to mala pred pôrodom rovnako. Doslova sa mi do toho nechcelo. Moje pôrody boli krásne, domáce, hladké. Každý trval 7 hodín – to je ozaj rýchlo:) a aj tak, keď sa blížil čas, že si to mám zopakovať, nechcelo sa mi. 

…a je more žien, ktoré pôrody zažili inak. Nemajú na ne príjemné spomienky. Niektoré by najradšej zabudli a iné sú spokojné s 1 dieťatkom, pretože rodiť už nikdy nechcú.

…a je more žien, ktoré vkladajú nádej do ďalšieho pôrodu. Že ten už bude podľa ich predstáv.

…a je more žien, ktoré po pôrode cítia vlastné zlyhanie.

Predchádzajúci pôrod vytvára v našej mysli “limitujúce presvedčenia” a pôrodoch. Často sa podľa neho nastavíme, že ten ďalší bude “rovnaký”, alebo naopak dúfame a hľadáme možnosti, aby mohol byť úplne iný.

Je to tak? Dá sa pôrod vyliečiť ďalším pôrodom? 

Odpoveď je áno aj nie.

ÁNO

 • ak zmeníte okolnosti priebehu tehotenstva – napríklad svoje telo na tehotenstvo pripravíte, posilníte, uzdravíte
 • ak sa budete venovať správnemu pohybu, ktorý odstráni telesné stuhnutia a vytvorí v mäkkých tkanivách panvy priestor pre ľahšie rozostúpenie a otvorenie sa pôrodu – ideálne sú VIDEOLEKCIE PRE TEHUĽKY ( https://tehujoga.sk/videolekcie-pre-tehulky/)
 • ak doplníte znalosti o pôrodnom procese (väčšina žien sa na pôrod pripravuje paradoxne po druhýkrát. V prvom tehotenstve sa často uspokoja s myšlienkou: “všetky porodili, aj ja nejako porodím” – tu je kľúčové slovo “nejako” – to môže skutočne vypáliť všelijako a je nutné pri tomto nastavení prijať VŠETKY možnosti). Pokiaľ chcete preliečiť pôrod, nájdite si predpôrodnú prípravu, najlepšie individuálnu. 
 • nájdete stratégie, ktoré sú pre vás bezpečné (bezpečie je kľúčovým predpokladom úspešného pôrodu)

NIE

 • ak všetko necháte ako bolo
 • ak sa spoľahnete na vonkajšie okolnosti
 • ak sa upnete “len na jednu možnosť”
 • ak nebudete venovať pozornosť predchádzajúcemu pôrodu a neuzdravíte sa z neho ešte pred ďalším otehotnením. 

Ak potrebujete uzdraviť svoju pôrodnú skúsenosť, či už chcete opätovne otehotnieť, alebo nie, pozývam vás na SOMATICKÉ UVOĽNENIE PÔRODNEJ TRAUMY (10.8.2024 v Stožku, prihlásite sa kliknutím na tento link https://tehujoga.sk/lekcie-a-seminare/somaticke-uvolnenie-porodnej-traumy/)

Krajinu panvového dna mi pred 13 rokmi predstavila Renata Sahani. Tento základ spolu s bohatými skúsenosťami 

 • lektorky jogy, 
 • autorky funkčného systému prípravy tela na pôrod TEHUJOGY,
 • kraniosakrálnej terapeutky a znalkyne biodynamiky panvy
 • pôrodnej sprievodkyne
 • a popôrodnej duly

vám prinášam opäť vo funkčnom celku. 

Cez jemný pohyb sa dostaneme k uvoľneniu nechcených stôp z pôrodu vo vašej panve.

Cez uvedomenie a možno aj slzy…

Veď koľko žien sa pôrodom odstrihne od dolnej polovice tela a hovorí o svojej jóni ako o “tam dole”. Koľko žien sa nikdy nenavráti do radosti a celistvého vnímania vlastného tela. Koľko z nás sa od pása dolu už nikdy nevníma s rozkošou, prijatím a radosťou…

Nech sú ženy opäť doma vo svojom tele. Nech žijú ako celok, nie ako “tam hore” a “tam dole”. Nech je telo priestorom pre zdravie, radosť, rozkoš a život. 

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Predpôrodný ženský kruh

Roky sa venujem predpôrodnej príprave. A viem s určitosťou povedať, že každý to potrebuje inak. Ženy inak, muži inak, páry inak a aj každý človek inak. Mnoho informácií je dnes dostupných. A my cítime, že máme šancu prepísať kolektívnu pôrodnú pamäť. Tá sa pred 1000 aq viac rokmi zahalila strachom

Čítať »
Blog

Prečo šťastná matka porodí ľahšie zdravšie dieťa?

Pretože žena v očakávaní prenáša všetko čo zažíva počas tehotenstva priamo do chromozómov dieťatka. Je o tom mnoho vedeckých štúdií. Ak vás zaujímajú, napíšte mi. Zásobím vás množstvom informácií, ako prostredie, ľudia a naša činnosť ovplyvňujú zdravie detí až do 3. generácie.  Avšak tehotenstvo je vždy úplne iné. Ak ste

Čítať »