Sladká chuť a depresia – čo ich spája?

Autorka (výnimočne): Lea Šlampiaková www.leaslampiakova.sk

Usmievam sa. Tak zoširoka ako sa len dá. Práve som počúvala videa od Mišky – ženy, ktorú som prizvala k spolu-tvorbe kurzu. Ona sa totiž na veci zvyčajne pozerá z opačnej strany ako ja. Keď si potom navzájom povieme to, čo vidíme, vzniká nádherný obraz (doslova Big picture). 

Takže… prečo sa usmievam? Počúvala som video o 2 nádherných a úžasne praktických rituáloch ako uvoľniť emočné jedenie. Miska v ňom spomenula, ze sladká chuť vyživuje srdce. A mne sa vtedy zrazu poskladala v hlave celá nová časť vesmíru 🥰. 

Ako to vlastne je so sladkou chuťou?

Sladká chuť je prirodzená, a je väčšina ľudí ju miluje. Je to chuť materského mlieka – spája sa nám s bezpečím, s tým pocitom  “v mamkinom náručí”. Sladká chuť je však do určitej (u každého inej a pomerne malej, ale podstatnej) miery dôležitá pre výživu mozgu. Tu viem, že sa mnohým, ktorý sa výžive rozumejú “zježia chlpy na celom tele”, lebo veď cukor je pre mozog to najhoršie čo môže byť a zároveň mozog je tvorený a teda aj vyživovaný primárne tukom. Áno, je to pravda. Sladká chuť je ale pre zdravie mozgu nevyhnutná tiež – daj mi prosím priestor to vysvetliť a dočítaj až do konca ;).

Serotonin – hormón dobrej nálady a “bezpečná brzda pre náš mozog”

Myslím, že mnohí z nás už vedia, že pocity ktoré prežívame do veľkej miere závisa nad zdravím nášho mozgu a teda aj nad úrovňou neurotransmiterov. Jedným z nich je serotonin. Nazýva sa aj hormón dobrej nálady. Upokojuje nás, zabezpečuje našu schopnosť prestať alebo povedať NIE a znižuje apetít. Jeho dostatočná úroveň je proste pre spokojný život nevyhnutná. 

Kde sa serotonín vyrába? Až 90% serotonínu sa vyrába v čreve. Tu by sa asi mohlo očakávať, že začnem popisovať návod na to, ako vyliečiť črevo. ALE, má to háčik, o ktorom málo kto reálne vie.  Serotoin, ktorý je vyrobený v čreve, mozog nedokáže použiť. Jednoducho povedané, tento hormón je akob príliš veľký na to, aby prešiel cez bunkovú stenu mozgu. 

Ako teda vzniká serotonin v mozgu?

Tu prichádza kľúčová informácia. Mozog si musí tento homrón vytvoriť sám!!! Vytvára si ho z esenciálnej aminokyseliny TRIPTOSEN, ktorá je prekurzorom serotoninu. Esenciálna znamená, že ju musíme prijať v potrave (nie je iná možnosť pre telo ako ju získať). Zdrojmi sú morčacie mäso, krevety, treska, tuniak, kuracie, špenát či tekvicové semienka. 

Inými slovami, človek musí zjesť potravinu, v ktorej sa nachádza tá správna aminokyselina (triptosen) a potom je táto aminokyselina prenesená do mozgu, kde ju mozog použije, aby vytvoril serotonin.

Sladká chuť – ako prostriedok transportu

Tak a teraz sa dostávame k pointe. Na to, aby telo dokázalo preniest tripstosen do mozgu je potrebné určité množstvo inzulínu v krvi!!! Toto je tak zásadná informácia! Inzulín je totiž hormón, ktorý telo vylučuje ak príjmeme sacharidy. Najrýchleším zdrojom sú jednoduché a tie chutia sladko (z prirodných a kvalitných zdrojov je to ovocie, datle, med, kokosový cukor či javorový sirup). POZOR!!! Ja tu nehovorím o prejedaní sa a ani o jedení rafinovaného cukru. Ja len vysvetľujem, prečo si naše telo pýta sladké keď sme smutní. Sladká chuť doslova pomáha telu v tom, aby mal mozog šancu si vytvoriť viac hormónu šťastia.

Kruh sa uzatvára – sladká chuť rozveseľuje srdce

Tak, a myšlienkový kruh sa práve uzavrel. To, čo tradičná medicína zistila empirickým pozorovaním je možné vysvetliť aj vedou. Určité malé množstvo sladkej chuti, prijímané v rovnováhe cukru v krvi je jedným z kľúčov k šťastiu. Som v tejto chvíli skutočne vďačná, že si dovoľujem jesť takmer každé ráno sladké raňajky (ktoré sú ale stále ešte v podstate low-carb ;)). 

Ach chceš vedieť o rovnováhe cukru v krvi viac, pozri si aj môj úspešný minikurz. Nájdeš ho v mini členskej verzii – Cesta k zdraviu.
Umiestnila som tam aj Test zdravia a ďalšie zaujímavé matariály.

Vstúpiť do “Cesta  k zdraviu” zdarma 

Zároveň, pozývam ťa v tomto momente do kurzu Výživa pre zdravie.To, čo som tu popísala je len malou súčasťou jednej z jeho lekcií. V kurze ideme do hĺby a šírky. Jemne a zároveň mimoriadne prakticky. Fakt to nie je diéta, kde ťa naučím nejaké nové pravidlá. Je to akoby praktický kurz funkčnej výživy. Ideálny pre každého, kto si chce aj pomocou stravy vytvárať podmienky pre zdravie. Táto investícia sa vráti tebe aj tvojím deťom a vnúčatám tisíc násobne.

Chcem si pozrieť obsah kurzu

Mohlo by Vás zaujímať

ilustračný obrázook
Blog

Ako dlho trvá jedno nadojčenie?

U každého inak, tak ako u detí a dospelých. Každý novorodenec je originál. Prichádza sem s určitou sadou predpokladov a jedným z nich je aj to ako dlho a ako často sa bude dojčiť. Dĺžka dojčenia je iná u každého dieťatka. A aj u detí rôzneho veku. Nateraz sa budeme

Čítať »
Blog

Pôrodu sa už vôbec nebojím

Vo štrvtok som bola na návšteve u jednej z “mojich mamičiek”. Pripravujeme sa spolu na jej druhý pôrod. A okrem detailov pôrodného plánu sa mi zverila aj so svojimi pocitmi ohľadne svojho druhého pôrodu. Citujem: “Prvý krát som bola len predpôrodnej príprave v pôrodici, kde nám pôrodná asistentka povedala:”Nebudem vám

Čítať »