Životný stres sa „zrátava“. Moderní ľudia majú v živote toľko stresu, že ich svalový tonus už vôbec nebýva uvoľnený.

Zver naháňaná predátorom má okamžite po skončení nebezpečenstva svaly v pohodovom režime. Naše trapézy sú takmer neustále v pohotovostnom režime. Stuhnuté, boľavé. Nehovoriac o vnútorných štruktúrach – fasciách, ktoré stres priamo zapisujú, lebo aj to je ich ochranná funkcia. Takto sa stres dokáže cez obrannú vrstvu preniesť až do orgánov a spôsobiť ich ochorenie.

Aj pôrodný stres je stres. Pôrodný stres ovplyvňuje najmä novorodenca. Ten sa podľa očakávaní mozgu rodí do bezpečného prostredia a očakáva pokračovanie predpôrodného kontinua – nepretržitý kontakt s matkou, oddych a kŕmenie podľa potreby. Čo tak nie vždy dopadne.

Samotný pôrodný proces je tiež nedobrovoľný a teda stresujúci. Keď máme správne informácie a pripravené telo, vieme pôrodný stres minimalizovať. A zabezpečením popôrodného kontinua minimalizovať aj ten popôrodný.

Ak zatiaľ pôrodný proces a techniky na jeho zvládnutie nepoznáte, pozývam vás na Hypnopôrod. Je to neuveriteľné, ale Hypnopôrod je už stáročiami overená technika – prvý krát popísaná v 19. stroročí. Čoraz viac žien a aj pôrodných lekárov a asistentiek sa s ňou oboznamuje a uznáva jej pozitívny dopad na minimalizáciu pôrodnéhe stresu matky a tým aj dieťatka. Deti narodené bez zbytočného stresu sú určite pokojnejšie a v dohodobom horizonte zdravšie.

Ak vás téma zaujala a pripravujete sa na pôrod, pozývam sa seminár Hypnopôrod v termíne 10. – 11.12. 2022 vo Zvolene. Viac info a registrácia tu: https://tehujoga.sk/lekcie-a-seminare/hypnoporod-5/

Ďalšie články