Väčšinou ho ženy nechcú. Dá sa mu vôbec vyhnúť? Minimálne podľa mojej 3-násobnej osobnej skúsenosti dá. Zdôverím sa vám, čo som pre to urobila a aj s tým, kedy to môže skutočne pomôcť.

Epiziotómia je je nástroj. Rovnako ako sekera. Metaforicky. Keďže pri pôrodoch stojím už 10-ročie, videla som veľmi dávno, že sa robila bez upozornenia rodiacej ženy – toto už dnes v pôrodnici kam chodím najčastejšie nevídam. Dnes vidím lekára, alebo lekárku, ktorí komunikujú s rodiacou ženou a prípadnú nutnosť nástrihu a jeho prevedenie zdôvodňujú. Vidím aj snahu o istenie hrádze počas 2. doby pôrodnej a minimalizovanie šance, že by sa sama roztrhla. Keď lekár prevádzal nástrih, vysvetlil prečo. Vedeli ste, že rovnako ako hrádza sa môže pri pôrode poškodiť klitoris? A vtedy je nástrih hrádze pomocným nástrojom.

Hrádza je tkanivo medzi ritným otvorom a pošvou. Samo o sebe dosť nepružné a málo inervované v porovnaní s okolitou „krajinou“, plnou prísľubov potešenia. Na pôrod ju rozhodne pripravte, tak ako ostatné štruktúry. Najlepšie naparovaním, masážou a sedacími kúpeľmi. Naparovanie je výborné. Pred pôrodom aj počas neho. Naparovacie zmesi kúpite napríklad tu: https://www.steamy.cz

Ak sa naparovať nechcete, môžete sa kúpať. Výbornou bylinou na sedací predpôrodný kúpeľ je ostružina malina list. Ako sa to robí? Uvaríte si silný odvar, zriedite vodou a nalejete do lavóra, kam si dokážete sadnúť. Posadíte sa do teplej zmesi a užívate si 5 minút kúpeľa. Kúpať sa v malinových listoch je efektívnejšie ako piť čaj. Lebo byllina pôsobí priamo na mieste určenia.

Ďalším spôsobom je masáž hrádze. Môžete robiť automasáž, alebo to nechať na partnera. Upozorňujem vás, že žiadne veľké potešenie to nie je:) Ale zas nie je to ani nepríjemné. Ak sa rozhodnete pre automasáž – vyložte nohu na vaňu, alebo stoličku. Naneste malé množstvo oleja (najlepšie z pšeničných klíčkov, úplne nevhodný je kokosový olej) na prostredník, ukazovák a palec ruky a zaveďte zozadu do pošvy 2 prsty. Uchopte tkanivo hrádze medzi prsty a palec a masírujte krúživým pohybom prstov v tvare písmena „U“ smerom k ritnému otvoru. Stačí aj 1 minúta denne.

Kedy začať pripravovať hrádzu na pôrod? Najskôr v 36. týždni tehotenstva. Je to dosť nepružné tkanivo, ktoré keď veľmi rozmasírujete, ostane „vyťahané“.

Podrobne sa o všetkých predpôrodných a pôrodných procesoch rozprávame na seminári Predpôrodná príprava pre ženy, najbližšie 25.2.2023 o 9:00. Rezervovať svoje miesto si môžete tu: https://tehujoga.sk/lekcie-a-seminare/predporodna-priprava-pre-zeny/ Na seminári sa dozviete napríklad aj to, prečo tu nepíšem o anibale. Teším sa na vás!

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Lojálny stážca

Poznáte príbeh amerických a japonských vojakov, ktorí sa počas druhej svetovej vojny stratili na ostrovoch v Tichom oceáne? Nie? Tak vám porozprávam príbeh, ktorý je aj o vás. Stratení vojaci v Tichom oceáne nevedeli, že vojna skončila. A tak bojovali ďalej. Trvalo desaťročia, kým ich našli a oni sa dozvedeli,

Čítať »