Epidurál alebo bolesť?

Bolesti sa bojíme všetci. A pôrodu sa boja takmer všetky ženy. Moje pôrody sú 3 najkrajšie zážitky môjho života. A napriek tomu som sa bála. Pred prvým, aj pred druhým a aj pred tretím. Keď som videla pred sebou svoje veľké brušisko a skúmala v mozgu vnútorný priestor kadiaľ sa bábätko bude rodiť, nechcelo sa mi do toho a veru pochybovala som o sebe vždy, či zvládnem tú bolesť. A nakoniec to prekvapivo nebolo až také strašné…nepamätám si z pôrodov bolesť, ale tlak.

Naše deti sa narodili doma. Nemala som po ruke pomoc vo forme liekov. V pôrodnici je prvorodičkám ponúkaný epidurál. Aby ľahšie zvládli pôrodnú bolesť. To je jeho úloha. Čo však o epidurále nevieme je, ako vplýva na rodiace sa bábätko?

Pôrod je dej nedobrovoľný. Ako pre matku, tak pre dieťa. Avšak dieťa má o tom „ako sa narodiť“ viac informácií ako matka. Matka čerpá informácie zvonku. Dieťa zvnútra. Ešete nie je s vonkajším svetom prepojené a pomýlené. Verí prirodzene samo sebe a nepochybuje. Vie ako a čím a kedy a kam ma zatlačiť, ako sa má otočiť, aby vošlo do panvy a zas z nej vyšlo. Jeho kosti sa prispôsobujú ohromnému tlaku a prvému objatiu pôrodnými cestami matky. Čo sa stane, keď do tohto inteligentného prúdu života vstúpi droga? … odpoviete si sami. Mnoho odpovedí nájdeme v knihách Michela Odenta.

Rodiaca žena ostáva bez kontaktu s kontrakciami. Nevie kedy tlačiť, kedy dýchať…dych je pre pôrod kľúčový. Je napojený na svaly panvového dna. Uvoľneným a dlhým výdychom sa uvoľňuje panvové dno, bábätko sa môže v pôrodných cestách posunúť a narodiť sa. Psychika ženy vo výdychu oddychuje, napája sa na parasympatické nervy, dostáva sa do stavu tu a teraz, absolútnej prítomnosti…najhlbšia meditácia v živote. Epidurál okrem bolesti eliminuje toto všetko.

A tak teda epidurál, alebo bolesť? Alebo je ešte možnosť naučiť sa s pôrodnou bolesťou plynúť. Prijať ju, vydýchnuť, urobiť miesto v mysli aj v tele…nebrániť sa jej. Uvoľnene ňoou preplávať …trvá minútu…potom odznie a nič, nič nebolí. Je čas oddychovať. Čerpať sily na novú kontrakciu. Mnoho žien tento vzácny čas oddychu stratí v strachu z ďalšej kontrakcie. A vyčerpá sa.

AK chcete vedieť, ako sa skontaktovať so svojim telom počas pôrodu, stiahnite si Meditácie pre tehuľky. Ak môžte pripravte svoje telo na pôrod cvičením, napríklad podľa Videolekcií pre tehuľky. Ak nechcete za nič platiť, stiahnite si aspoň e-book Pohyb v tehotenstve ako príprava na pôrod cekom zDARma.

Prajem vám krásne pôrody. Nech sú pre vás miestom vo vašom živote, kam sa budete v spomienkach vracať s radosťou a čerpať z nich navždy silu.

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Srdce ženy

Drahé ženy,  srdečne Vás pozývame do krásneho ženského prepojenia. Vytvoríme pre vásbezpečné, láskyplné prostredie, kde sa môžte plne uvoľniť a dovoliť si precítiť Seba, svoje srdce a napojenie na svoje srdce. Témou nášho stretnutia bude „ Otváram svoje srdce láske“… Mesiac máj nás pozýva, otvoriť svoje srdce, prepustiť staré boľavé záťaže,

Čítať »
...o deťoch

Vonia to tu maminkovsky

Chodím do školy. Nikdy ma to neprestane baviť. Táto škola sa volá Kňažky lásky a posvätnej se*uality a nedávno som sa iniciovala ako kňažka Bohyne Rianon. Dopriala by som každej žene tento pocit úplnej dokonalosti, lásky a prijatia, aký som pri tom zažila a vlastne ešte stále mi koluje v

Čítať »