Dojčenie je obrazom komunikácie medzi matkou a dieťaťom

Ak je kontakt naviazaný správne, po pôrode bol umožnený mamke a dieťatku bonding a novorodenec má prístup k prsníkom a možnosť sa sám prisať – je to dokonalé. Ak ste tehotná a pôrod sa blíži, doprajte si okrem prípravy na pôrod aj prípravu na to, čo nastane potom, prípravu na šestonedelie a dojčenie.

Vedieť ako správne dieťatko priložiť, ako si ho na prsníku napraviť, čo sledovať pri prisatí je často kľúčové. Pôrodnice štandardne nemajú laktačné poradkyne. Preto ak ste nepripravené, môže vás dojčenie a to čo prináša zaskočiť.

A dojčenie nie je len jedlo. Je to bezpečie, mamka nablízku, náruč, ktorá je pre dieťatko esenciálnym základom prežitia a bábätká to vedia.

Včera sme riešili s mladou mamičkou protest 3 mesačného bábätka, ktoré sa donedávna dojčilo úplne ľahúčko a krásne. Zrazu cez deň mliečko a prsník úplne s veľkým plačom odmietalo. Hľadali sme technické problémy atechnické postupy. Ale dojčenie je viac než to! Keď sme prebrali „techniku“, položila som otázku:“ Čo sa za posledné 2 týždne zmenilo?“ Či vie pohľadať udalosť, alebo súvislosti, ktoré by mohli byť pre bábätko stresujúce. A mamička mi so slzami v očiach rozpovedala, ako sa bojí, že jej škola nepovolí individuálny študijný plán a že sa jej nepodarí školu dokončiť. Že si nevie predstaviť, že by chodila na denné štúdium do Trnavy. Ešte hodnú chvíľu sme sa o tom rozprávali a nachádzali rôzne možnosti, ako situáciu vyriešiť. A keď sa mamička uvoľnila, stal sa zázrak. Dievčatko sa s úsmevom cez tričko začalo v mamkinom náručí dožadovať mliečka a s úsmevom sa naň prisalo. Bolo najedené z fľašky, tak sa „len“ pohralo a docuckalo mliečko. Ale prisalo sa.

Pointa je, že bábätká poznajú naše myšlienky a obavy a stres, ktorým prechádzame. Mamička vedela, že bude musieť začať riešiť školu a len v hlave uvažovala, že bude musieť mlieko odsávať a občas ho dať dcérke z fľašky. Dcérka nepozná minulosť a budúcnosť, žije len tu a teraz a tak cez deň začala odmietať prsník a piť odsaté mlieko z fľašky. V noci sa normálne prisávala s dojčila. Až kým mamička, ktorá to dovtedy nemala komu povedať, svoje stres neuvoľnila slzami. A vtedy prestal existovať v jej mysli problém a začali existovať riešenia. Ona sa upokojila, bábätko sa prisalo.

Aj takto funguje dojčenie:)

Mohlo by Vás zaujímať

ilustračný obrázok
Blog

Plán popôrodného útočiska

Venujte v tehotenstve čas a pozornosť plánovaniu a príprave priestoru, v ktorom budete tráviť šestonedelie. Dôležité je vaše pohodlie. Aby ste mali všetko, čo potrebujete pre bábo po ruke, aby ste mohli mať  bábätko vo svojej blízkosti. Rátajte s tým, že sa dlhšie po pôrode nedostanete do obchodu, urobte si

Čítať »
Blog

…koncoročné sviatky

Kruhy sa uzatvárajú. Pred rokmi som si želala žiť viac v rytme roka. V kole roka. Pred presne 12 rokmi som čítala rozhovor so ženou, ktorá je dnes mojou učiteľkou a priala som si žiť v rytme starých sviatkov naviazaných na slnovraty, rovnodennosti a iné významné dni v roku. Je

Čítať »