TEHUJOGA

TEHUJOGA

Despacho – vďakyvzdanie, obrad pre Matku Zem

Boli sme cez víkend na Festivale svetla. Chodíme tam roky, presne 2:):):) Užili sme si koncerty, tanečné workshopy (to som si užila ja), tvorivé chvíle v detskom stane (to si užili deti), prostredie nádherného parku plného prastarých a mocných stromov (to zas všetci), jogu (zas niečo pre mňa) a program v červenom stane (tam som trávila väčšinu času s Elenkou). Ale najväčší zážitok mám z obradu Despacho, obradu vďakyvzdania pre Matku Zem.

Vedeli sme všetci, že sa niečo “pečie”, lebo skupinka ľudí dlhú chvíľu vytvárala kruhové obradné miesto uprostred miesta festivalu. 3D mandalu, pominuteľnú, vytvorenú z jedla – šťavnatých aj suchých plodov. Všetko nádherne usporiadané v harmonickom kruhu. Elenka behala celý festival tak okolo – išla vždy za tým, čo ju zaujímalo. Všetci ju poznali:) A vždy “v príhodnej chvíli” ma našla. Takto sa zapojila do tanečného workshopu, do kruhu matky s dcérami, do kakaovej ceremónie a aj do obradu Despacho. Najskôr sa pridala k ľuďom tvoriacim mandalu. Išla “posiať semienka”, ako to sama nazvala. 

Obrad bol jednoduchý. Viedli ho spoločne Bužekovci. Povedali pár slov, ale bolo v nich všetko. Tomášove slová, že sa v škole učil, že príroda sa delí na živú a neživú a potom sa to roky odúčal. Luciine slová, že máločo, na čom sa dokážeme ako ľudia zhodnúť ,sú 4 svetové strany, to kde je hore a kde je dolu a potom, kde máme srdce. Zvolali sme bytosti týchto strán k nám. A potom sme pristupovali k mandale – ústam Matky Zeme, predstavili sa všetkými svojimi menami – krstným menom a všetkými priezviskami rodov, ktorých sme súčasťou teraz a aj tých, z ktorých sme vzišli. Šepkali sme svoje motlitby a vďaky. Viem, že popísaný zážitok nemá tú silu. Skutočne silné bolo povedať všetky svoje mená a priezviská. Povedať modlitby k ústam Matky Zeme. Ale naj najsilnejšie bolo vidieť 5-ročnú Elenku Bohdanku, ako sama za seba prichádza k ústam Matky Zeme, pokľakne, predstaví sa a poďakuje. To mi už tiekli slzy dojatia a vďačnosti prúdom. Viem, že to čo do detí vkladáme sa nám začína vracať. Že ak bude viac takýchto detí, a určite ich viac je, má ľudstvo šancu. Vychovávať deti v úcte k životu a všetkým  jeho prejavom je kľúčom k budúcnosti. Deti sa takto učia vidieť očami lásky. 

Potom sme v spoločnom dotyku – taká hustá skupina ľudí spievali pieseň pre Matku Zem. To bola anjelská harmónia, ktorú vytvorili ľudia, ktorí nikdy spolu nespievali. Možno niektorí z nich nespievali už roky a tam to šlo! A bolo to nádherne harmonické.

Cítim hlbokú vďaku! …a zároveň nádej. 

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Žena má len byť. A byť láska. Ale ako to urobiť?

Je to pravda. Žena má byť. Určite nie len byť, lebo v tom nie je rovnováha:) A určite má žena byť láskou. Ale ako to dokázať? Veď toľko krát sme si dali záväzok, že už budeme láskavé za každých okolností. Ale je to láska? Toľkokrát nás mrzelo, že sme znovu

Čítať »
Blog

Novorodenci

Za posledné 2 týždne som mala tú česť sprevádzať 3 pôrody a 1 šestonedieľku. Je to pre mňa nezvyčajný pomer, teda zvyčajne to býva oveľa menej:), ale užila som si to. Všetky boli nádherné. Rodičia sa radi delia so svojou radosťou a dnes je svet zdieľania oveľa otvorenejší ako kedykoľvek

Čítať »