TEHUJOGA

TEHUJOGA

Panvové dno po pôrode

Posilňujete po pôrode panvové dno? 

Predpokladám na viac ako 90% kladnú odpoveď. A viete, že jo to neefektívne? Vysvetlím vám prečo.

Panvové dno neposilňujeme. Nie je to sval ako biceps a nemá byť pevné. Pevné panvové dno vám môže priniesť problémy rovnako ako ochabnuté panvové dno. Ženy s pevným panvovým dnom majú často problémy s vyprázdňovaním, mávajú sliné menštručné bolesti a nedokážu cítiť orgazmus. Vedeli ste to?

Rovnako pri panvovom dne nemôžeme hovoriť o fáze aktivity a pasivity. Najčastejšie to počujeme tak – s nádychom je panvové dno pasívne a s výdychom je aktívne. Nie je to celkom tak. Panvové dno je štruktúra, ktorá nesie močový mechúr, maternicu a poslednú časť hrubého čreva tzv. tračník. Každý z týchto orgánov sa vyprázdňuje v rozličnom čase. Močový mechúr cca raz za hodinu a pol, hrubé črevo raz za 24 hodín a maternica raz za mesiac – počas menštruácie neustále niekoľko dní, alebo raz za 9 mesiacov, pokiaľ nesie vyvíjajúce sa bábätko. Ak by panvové dno s každým nádychom bolo pasívne, mohol by nám unikať moč vždy keď nadýchneme a rovnako menštruačná krv by s každým výdychom mala prestať tiecť. 

PANVOVÉ DNO MÁ BYŤ PRUŽNÉ! Pružné ako guma. 

Práve vďaka svojej pružnosti a jednotlivým vrstvám, vie panvové dno uvoľniť a vypustiť len obsah močového mechúra. Vrtstvy panvového dna by mali byť navzájom voči sebe pohyblivé a kĺzať jedna po druhej ako hodvábne závoje. Prekážkou bývajú traumatické zážitky a tiež pooperačné stavy. Tu patrí aj nástrih hrádze a jeho šitie. Pokiaľ nie sú voči sebe pohyblivé a vznikli medzi jednotlivými vrstvami zrasty, môže sa to prejaviť telesnými bolesťami aj na zdanlivo nelogických miestach, ako napríklad krk, temporomandibulárny kĺb, ramená a samozrejme ústa a ich okolie. Preto má mnoho žien vo vyššom veku hlboké vrásky okolo úst…nevedome tým držia „pokope“ aj svoje panvové dno.

Najbežnejšou traumou, ktorú zažije takmer každá žena a nesie ju panvové dno, je pôrod. Po pôrode mnoho žien o sebe hovorí ako “tam dolu”. V tomto stave nie je možné obnoviť funkčnosť panvového dna. 

  • pokiaľ vaše dieťa už pomaly chodí do škôlky a vy stále máte diastázu,
  • pokiaľ ste sa už nikdy po pôrode nedokázali milovať tak uvoľnene ako predtým
  • pokiaľ pri malej potrebe presedíte na záchode celú večnosť kým z vás “všetko vytečie”
  • pokiaľ máte zápchu
  • pokiaľ vaša menštruácia nie je vôbec  pravidelná

…sú to všetko signály vášho panvového dna. Volá o vašu pozornosť a pomoc.

Pozývam vás na somatické uvoľnenie pôrodnej traumy. Celodenný seminár, kde sa cez jemné pohybové techniky ponoríme do hĺbky svojho tela a nájdeme znovu spojenie s panvovým dnom. Pre navrátenie celistvosti, zdravia a radosti do ženského života. Aby sme mohli kvitnúť v každom veku. Termíny budú dostupné čoskoro na www.tehujoga.sk.

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Mýty o dychu – prvá časť.

Veľmi sa teším, že sa vraciame k jednoduchým veciam. Ako je dych. Že kniha Dych je bestseller, že sú semináre o dychu a jeho ohromných účinkoch. A ja som sa rozhodla napísať sem pár mýtov o dychu, aby to vedelo čo najviac ľudí (si lichotím, čo?:)). Som z generácie, ktorá

Čítať »
Blog

Mýtus – za zabaraný pôrod môže pôrodnica.

Stáva sa mi často, že pri predpôrodnej príprave počujem, že prvý pôrod bol zlý lebo „pôrodnica“. Alebo že dôvodom pre domáci pôrod sú zlé skúsenosti s pôrodnicou. Nuž tento dôvod nie je dobrý a to hneď z niekoľkých dôvodov. Po prvé – akýkoľvek motív k činu, ktorý je z ponuky

Čítať »