Veľmi sa teším, že sa vraciame k jednoduchým veciam. Ako je dych. Že kniha Dych je bestseller, že sú semináre o dychu a jeho ohromných účinkoch. A ja som sa rozhodla napísať sem pár mýtov o dychu, aby to vedelo čo najviac ľudí (si lichotím, čo?:)).
Som z generácie, ktorá na telesnej výchove počúvala „hlboký nádych“. Čo urobilo v hlavách mnohých z nás z nádychu tú „dôležitú časť “ dychového cyklu. Nie je to tak. Nádych je tá pasívna časť. Nadychujeme toľko, koľko sme predtým vydýchli. Výdych je aktívna časť dychového cyklu. Ak máme poruchu dýchania, napr. astmu, tak sústredenie na nádych môže byť fatálne a vedie k hyperventilácii. Astmatickí pacienti, ktorí sa učili vydychovať a zapájať aktívne brušné svaly, ktoré výdych „vytláčajú“ z tela von, sa problémov s hyperventilovaním úplne zbavili. ČIŽE MIESTO HLBOKÉHO NÁDYCHU, HLBOKO VYDYCHUJME!
Ja som sa spoznala silu výdychu, keď som začala cvičiť jogu. Vašek Krejčík nám v ťažkých silových ásanach vždy hovoril: “ Sústreďte sa na výdych! Dá vám pokoj a silu pozíciu zvládnuť.“ Je to tak! Cvičenie jogy a poznanie sily výdychu mi poholo ustáť mnoho životných situácií. Joga je metafora. Tak ako vchádzame do asán a doprajeme si v nich zotrvať a v pokoji pozorovať svoje telo, tak môžme vojsť do „nepohodlných a náročných“ životných situácií a dopriať si v nich zotrvať a pozorovať aké skutočne sú. To čo vyzerá zvonku nejako, je celko iné, keď sme toho súčasťou. A krkolomná ásana, ktorú niekto preed našimi očami cvičí a my si hovoríme: “ tak toto nie je pre mňa!“, je úplne inou skúsenosťou, keď nás do nej lektor láskyplne vovedie a môžme ju skúmať vlastným prežitkom.
A nabudúce o kyslíku a oxide uhličitom.