10 maličkostí, ktoré vám prinesú späť vašu zmyselnosť

ilustračný obrázok

Zmyselnosť od slova zmysly. Naše zmysly, hoci sú rovnaké po celý život, sú v rôznych obdobiach života rôzne citlivé a rôzne využívané. Veľmi okliešťujeme naše zmysly, pokiaľ sme utrpeli traumatický zážitok. Chvalabohu nie všetky pôrody sú traumatické. A aj ženy s krásnymi pôrodmi zaznamenajú vo zvojej zmyselnosti po pôrode zmenu. Dôvodov “prečo?” je hneď niekoľko  (niektoré odpovede sú v tomto blogu: https://tehujoga.sk/sexualita-paru-sa-po-porode-meni/) a niekoľko je aj riešení. Sú jednoduché a je možné sa im venovať denne. A mnohým z nich sa aj venujeme. Rozdiel je v tom, kam smeruje naša pozornosť. Osviežujeme milenku v sebe, preto v čase pestovania zmyselnosti vedome venujeme pozornosť SAMI SEBE! Len tak to môže fungovať!

Ako na to? Inšpirácioou nám môže byť nasledovné destoro:

  1. počúvaj – Počúvame celý deň. Žijeme v období veľkého vonkajšieho hluku. Okolo nás je málokedy úplné ticho a mnohé z nás ticho vôbec neznesú. Láskajte svoj sluch. Počúvajte to, čo vám robí radosť. Ak je vám to príjemné ostávajte v tichu. Alebo sa dohodnite so svojim mužom, že si každý deň poviete 1 alebo 3 alebo 5 vecí, čo máte na sebe navzájom radi. To je hudba pre ľudské uši! Pochvala a slová lásky a uznania…
  2. ovoniavaj – vedome. Hľadaj vône, ktoré sa Ti páčia a aj tie, ktoré sa Ti nepáčia. Rozhodne potrebuješ zistiť veľmi úprimne ako to je teraz po pôrode. Čuch je spojený s limbickým systémom v mozgu. Podnety čuchu sa do mozgu dostávajú v priebehu sekúnd. Je to dôležitý zmysel. Pestujte ho! 
  3. vychutnávaj –  óóóóóóó ááááno… chute. Sú základom nášho života. Chuť na sladké je signálom pocitu chýbajúcej lásky. Sladká chuť je bazálna chuť, lebo materské mlieko je sladučké. Aké chute sú teraz vaše obľúbené? V čase veľkej výluky z jedálneho lístka, kvôli dojčeniu, je dopriať si a vychutnať to, na čo nám sliny tečú úplne vedome, veľmi dôležité. Ak si lámete hlavu, čo variť, kvalitné recepty na chutný jedálniček pre dojčiace matky nájdete tu Kuchárska kniha pre šestonedieľky. Keď sa venujete chuti, začnite od nosa – nadýchnite sa vône ako prvej. Nadychujte sa jej, akoby ste ovoniavali svojho milenca. Je to úžasné! A viete, že cítiť chuť môžete aj záhybom pod kolenom…vyskúšajte to spolu!
  4. pozeraj sa na pekné veci – krása je fyzickým prejavom lásky na Zemi. Zem nás miluje a obdarúva neustále. Čo okolo seba vidíte? Je to pekné, alebo nie? Doprajte si také zmeny, ktoré budú láskať vaše oči. Váš byt, či dom sa stane miestom, kde budete tráviť väčšinu času. Nech je to okolo vás pekné! 
  5. dýchaj a medituj –  dych je zázrak. Dokáže zmeniť naše vnútorné nastavenie za malú chvíľu. Stačí ho poznať a vedieť používať. Ak nie ste majstri meditácie, nevadí. Jednoduchý návod, dostupný pre každého, vám tu ponúkam: Sadnite si a natiahnite budík na presne 5 minút. A počas tých 5 minút len seďte so zatvorenými očami. Nič nerobte, len seďte a buďte. Sledujte svoje pocity, pohnútky, ktoré sa na vás vyhrnú…potreba okamžite vstať, ako si sadnete, alebo sa poškrabať, alebo chuť otvoriť oči. A nič z toho neurobte. Len ostanťe v úplnom pokoji a tichosti sedieť, kým budík nezazvoní. Budete prekvapené, aké nápady začnete dostávať…
  6. buď o samote – materstvo znamená nesutály kontakt. Matka je emocionálna tréningová plocha na emocionálne prejavy detí. Deti sa pri nás rozplačú, bez ostychu hnevajú, obviňujú nás zo svojich nálad. V tomto sa nedá žiť a ostať spokojná natrvalo. Potrebujeme od toho odstup. Chvíle osamote sú kľúčové. A keď už budete sami, urobte si radosť! Vychutnávajte, ovoniavajte, nechajte sa vymasírovať…aspoň 1 hodina 2x týždenne je zachraňujúca. 
  7. objavuj svoj dotyk na svojom tele – po pôrode sme vydotýkané! Vyhladkané od malých detských rúčok, neustále v kontakte s ich drobnými rozkošnými telíčkami. Ale nevieme, ako sa zmenilo vnímanie dotyku na našom tele. Hmat je veľmi dôležitý zmysel. Po pôrode funguje ako primárny. A takým ostáva po celý život. Len ho zabúdame používať. Hladkajte sa, masírujte sa, hľadajte, čo sa vám páči a čo nie. Myslím váš vlastný kontakt s vašim telom. Keď budete pripravené, môžete prizvať manžela a zahrať si hru – “áno, nie, možno” spolu. Dotýkajte sa navzájom svojich tiel, každý dotyk trvá maximálne 10 sekúnd. Ten, ktorý je dotýkaný reaguje na dotyky len slovami áno, nie a možno. Podľa toho, či sa mu dotyky páčia, alebo nie…”možno” je stredná cesta:)A nič v tejto hre netrvá dlhšia ako 2 sekundy. ANi to príjemné, ani to nepríjemné a ani to možno.
  8. hovor so svojím mužom – veci sa zmenili a on má právo to vedieť. Slová sú prvým spôsobom ako si porozumieme. Používajte ich. Venujte si 10 minút vedomého rozhovoru denne. Počúvajte vy jeho a on vás. Bez mobilov, bez rádia, bez televízie… hovorte ako sa cítite v poli zmyslenosti a sexuality… je to dôležité. Milovanie ja najvyšší stupeň komunikácie v páre. Rozhovorom to často začína.
  9. objímajte sa – my ženy sme vydotýkané a naši muži nie. Oni sú preplnení katecholamínmi. Vedomé objatie, vedomé spojenie sŕdc v objatí môže byť záchranou vzťahu, ktorý prechádza zmenou po narodení detí. Objatie nech trvá aspoň 10 sekúnd. Vtedy sa menia hormóny a konečne sa dokážeme uvoľniť.  
  10. trávte spolu čas o samote – zdá sa to nemožné, ale je to dôležité. Esenciálne. Je takmer jedno kam spolu pôjdete. Môžu to byť miesta kam ísť musíte, alebo aj také kam ísť chcete. Hlavne choďte spolu a sami. Alebo nemusíte nikam chodiť, ostaňte spolu doma a dohodnite si niekoho na kočíkovanie. Deti vyrastú a váš vzťah by mal trvať. 

Nech je každý bod zo zoznamu vašou rutinou! Záleží na nich viac, ako si myslíte.

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Placentárny kokteil

Spracovanie placenty.  … názory sa rôznia a nie každá žena by si dala nápoj z vlastnej placenty po pôrode.  Názory si nechajte A ak chcete placentárny kokteil, tu je recept: – bobuľové alebo iné drobné ovocie – jahody, maliny, čučoriedky, ríbezle (pokojne môžu byť aj z mrazničky, vtedy ich zalejte teplou

Čítať »
Blog

Popôrodná regeneračná joga – čo to je?

Po pôrode sú naše telá iné. Na brušku ostáva čosi navyše, prsia sa nalievajú a oťažievajú, v náručí je s nami takmer neustále dieťatko. Chrbtica bolí, nedostatok spánku a „samoty“ nás vnútorne trápi a vytvára tlak, ktorý sa môže prejaviť na celom našom živote. Popôrodná regeneračná joga vytvára priestor oddychu

Čítať »