Venujte v tehotenstve čas a pozornosť plánovaniu a príprave priestoru, v ktorom budete tráviť šestonedelie.
Dôležité je vaše pohodlie. Aby ste mali všetko, čo potrebujete pre bábo po ruke, aby ste mohli mať bábätko vo svojej blízkosti. Rátajte s tým, že sa dlhšie po pôrode nedostanete do obchodu, urobte si zásoby toho, čo vám chutí, pripravte si filmy, ktoré chcete pozerať, knihy, ktoré by ste si radi prečítali.
Vaše dni budú každý iný, všetko sa prispôsobí bábätku, ktoré ešte nemá pevný denný režim. Vždy, keď si už na niečo zvyknete, zaručene sa to zmení. Rané materstvo je výborná škola prítomného bytia bez plánov a chcení.
Nebuďte sklamané, že vaša domácnosť nebude vyzerať ako zo škatuľky. Prijmite chaos, ktorý táto zmena prináša. Chaos je na začiatku každej veľkej zmeny. Všetko bude zo dňa na deň lepšie. Doprajte si čas, buďte trpezlivé a láskavé, hlavne k sebe:)
Pozvite si niekoho, kto vám s domácnosťou pomôže. Môže to byť aj otecko dieťaťa, ale musí rátať s tým, že nákupy, varenie, upratovanie, pranie, všetko bude na ňom bez vašej pomoci. Miesto otecka to môže byť vaša blízka priateľka, mama alebo svokra. Môžete využiť aj pomoc popôrodnej duly. Vyberte si človeka, ktorý sa nielen postará o domácnosť, ale dokáže vás aj podržať. Teda nespochybní vás v starostlivosti o bábo. Tu bývajú mamky a svokry veľmi tenký ľad…. A aj oteckovia. Vaše reakcie na ich rady vás môžu prekvapiť. Ste pod vplyvom hormónov a chránite svoje mláďa. Môžete hovoriť priamejšie, bez škrupúľ. Vyberte si k sebe človeka, ktorý toto všetko unesie bez toho, aby to bral osobne:)
OBSAH popôrodného plánu:
- Ako má vyzerať miesto, kde trávim šestonedelie?
- Ako budem mať bábätko pohodlne stále pri sebe?
- Ako budem tráviť chvíle, keď bábätko bude spať – tak, aby to bol pre mňa relax? (filmy, knihy)
- Čo budem jesť? Kto mi to prinesie resp. pripraví?
- Ako sa budem starať o vlastnú regeneráciu?
- Aké priateľky si chcem pozvať? Kedy môžu prísť?
- Aké návštevy chcem a aké nechcem?
- Keď príde návšteva, čo mi má priniesť? Tu myslím praktické veci – ako vývar, čerstvý koláč, nákup, čokoľvek, čo vám pomôže sa po pôrode regenerovať. Návštevy, ktoré prídu vypiť kávu a zjesť koláč musia chvíľu počkať. Nepatria do obdobia šestonedelia.
Návštevy v šestonedelí, hlavne také, s ktorými nemáte otvorený vzťah (čo môže byť veľká časť rodiny), môžu byť pre vás a bábätko veľmi náročné. Často si dôsledky „povinnej“ návštevy užijete, keď odíde, vy sa psychicky uvoľníte a vaše dieťa tiež – teda začne plakať. Je prijateľné stanoviť si hranicu a povedať, že ich radi uvidíte, keď sa šestonedelie skončí. A nie je to vaša úloha, ale úloha otecka dieťatka.
Nezabúdajte na svoje telo. Kto by mohol po pôrode zabudnúť? Potrebuje regeneráciu. Účinnú, časovo a fyzicky nenáročnú a veľmi efektívnu. Svaly panvového dna a brušnej steny sa potrebujú dostať späť na svoje miesto, aby sme vedeli vzpriamene stáť bez bolestí. Aj dojčenie sú hodiny času a potrebujeme kompenzovať naše „nepohodlie“, aby sme vychádzali maximálne v ústrety bábätku. Nápomocné hneď doma a v šestonedelí vám určite budú Videolekcie popôrodnej regenerácie. Nedostanete s nimi hodiny cvičenia – je to tak schválne, na to nie je čas! A hlavne zásadou cvičenia o pôrode je „menej je viac“ a to je veľmi dôležité. Svaly sa majú dostávať späť na svoje miesto. Nechceme nahradiť hodiny v posilovni, ktoré sme tam nestrávili ani pred pôrodom. Chceme zdravé a fungujúce telo a na to 7 minút cvičenia denne úplne stačí. A je to viac ako hodina raz za týždeň. Ako bonus navyše dostanete rozhovor na veľmi dôležitú a pálčivú tému, ktorou je partnerská intimita po pôrode. Stávate sa novou ženou, matkou. Ako všetko vo vašom živote, aj milovanie sa posunie na inú úroveň. Môže to byť krásny a ľahký prechod ale môže to byť prechod plný bolesti a pocitov zlyhania. Tie sú neopodstatnené a zbytočné, pokiaľ viete pár detailov. Nájdete ich v rozhovore, ktorý dostávate k Videolekciám popôrodnej regenerácie ako bonus.