TEHUJOGA

TEHUJOGA

Naše zdravie ovplyvňuje zdravie našich vnúčat. Je to zaujímavé, hlavne ak chcete otehotnieť.

Keď som bola na druhom stupni základnej školy, často som hovorila rodičom, že podľa mňa nie sú naše životy dané génmi. V škole sme sa dozvedeli, čo sú to gény a dedičnosť. Také hrubé rysy genetiky sa deti v školách učia dodnes. 

Ja som vtedy hovorila rodičom, že podľa mňa náš život nie je daný génmi, ale tým, že sa správame ako naši rodičia. Ja som si myslela, že máme podobné choroby, ako naši predkovia, pretože robíme rovnaké chyby ako robili oni. 

Dnes sa tomu poznaniu hovorí epigenetika. Vieme, že DNA je úžasným kódom genetických možností a vieme aj to, že nie všetky gény sa počas života aktivujú. Že na to, ktoré gény sa aktivujú vplýva výrazne a dokonca determinujúco naše prostredie. Hovorí sa tomu génová expresia. 

Dnes je o tom dostupných mnoho beletrických zdrojov. Nie len vedecké štúdie. Nieviem, ako som to vedela ako dieťa. Len viem, že som sa snažila zaceliť vo svojej rodovej línii, tak dobre ako to len šlo. Lebo genetika, tak ako v každej civilizovanej rodine, ukazovala na množstvo netešivých perspektív hlavne oblasti “neliečiteľných” chorôb.

Nie som  doktorka. Dobre som, ale doktorka filozofie:), avšak cit pre zdravie a to čo je zdravé mám od malička. 

Moja perspektíva sa rozširuje každým dňom, lebo sa skutočne rada učím a v “dnešnom stave entropie” je to skutočná radosť. Kvalitných zdrojov je veľmi veľa. Inteligencia nám pomáha si vyberať.

Ako súvisí naše zdravie so zdravím našich vnúčat?

DNA, RNA, mRNA, cytoskelet, osteokalcin (hormón tvorený v kostiach) a mnoho ďalších inteligentných častí a chemických “produktov” ľudského tela regulujú jeho vývoj, vývin, ukladajú pamäť (biele krvinky si pamätajú život ohrozujúcich predátorov) a vedia svoju sadu informácií (ak chcete pamäti) odovzdať našim potomkom až do generácie vnúčat. 

Zdravie nášho tela súvisí so zdravím našej mysle. Sú nerozlučne späté a neviem presne, ktorý z nich je spúšťačom a ktorý následovníkom. Je to ako debata o vajci a sliepke. 

Pokiaľ pár otehotnie – lebo do nového života prinášajú svoje seminko žena a j muž – už vo vajíčku a spermii sa nachádzajú všetky základné informácie a potencionality životných ciest práve splodeného dieťatka. 

Nie je to ohromná zodpovednosť? Zdravie, ktoré berieme ako samozrejmosť a vlastne málokto z nás ho zakúša. Zdravie – stav bez bolesti, s výborným spánkom, výborným trávením, výbornou a čistou mysľou a množstvom prospešných spoločenských kontaktov. Lebo presne to zdravie je. Nič z toho nie je nepodstatné, nič sa nedá len tak oddeliť a vynechať.

A informácií o zdraví a o tom ako ostať zdravý je žalostne málo. 

Ja mám šťastie na ľudí. Jedným takýmto človekom je Lea Šlampiaková. Ona by určite súhlasila, že je naše šťastie vzájomné:) Dnes spolupracujeme na vytváraní hodnotného obsahu v klube Výživa pre ZDRAVIE, ŠTÍHLOSŤ aj ENERGIU. Vstúpiť do neho môžete tadiaľto: https://leaslampiakova.sk/co-ti-ponukam/kurz-vyziva-pre-zdravie-ponuka/

Zatiaľ za veľmi symbolickú cenu, ktorá sa bude s rastúcim obsahom v klube zvyšovať, získate jednoduché kľúče k zdravej strave. Ja som mama 3 detí, každé z nich má iné výživové preferencie. Že ste ešte o tom nepočuli? Nerada trávim čas varením. Ale s Leinými receptami je to hračka. Navyše sa naučíte žiť bez cukru. Dozviete sa mnoho o liečivých pôstoch, ktoré môžete pokojne robiť aj počas dojčenia detí starších ako 9 mesiacov. Odo mňa pár jednoduchých pohybovo dychových nástrojov na uchovanie tela priechodného. Môj prístup k telu je holistický. Viem, že všetko so všetkým súvisí. Pohyb a dych je to čo robíme stále. A keď to robíme nevedome, môžeme aj prehlbovať nerovnováhu. Keď vezmeme svoje telo a dych ako úžasné nástroje rovnováhy, začnú sa diať zázraky. Ozaj!

Mohlo by Vás zaujímať

Blog

Sila dotyku.

Ako hovorí Ilonka, moja kolegyňa, často podceňujeme silu dotyku a milého slova. Ľudský dotyk lieči. Je to merateľné. Aj John Upledger sa o tom nespočetne krát presvedčil, keď začal vyučovať kraniosakrálnu ospteopatiu pre laikov. Bežní ľudia ošetrovali svojich blízkych presne stanoveným postupom v domácom prostredí a ťažké diagnózy zrazu začali

Čítať »
Blog

Sladká chuť a depresia – čo ich spája?

Autorka (výnimočne): Lea Šlampiaková www.leaslampiakova.sk Usmievam sa. Tak zoširoka ako sa len dá. Práve som počúvala videa od Mišky – ženy, ktorú som prizvala k spolu-tvorbe kurzu. Ona sa totiž na veci zvyčajne pozerá z opačnej strany ako ja. Keď si potom navzájom povieme to, čo vidíme, vzniká nádherný obraz

Čítať »